VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Jimlíně pomáhají obci a rádi sportují

Jimlín - V dalším dílu seriálu Deníku Lidé sv. Floriána představujeme Sbor dobrovolných hasičů Jimlín.

27.8.2009
SDÍLEJ:

Miroslav Kučera, dlouholetý starosta SDH JimlínFoto: DENÍK/Libor Želinský

K početně menším sborům patří dobrovolní hasiči v Jimlíně. Momentálně mají dvaadvacet členů; všichni jsou v dospělém věku. Oddíl mládeže ve vsi pod Novým Hradem není.

„Sbor byl založen před více než sto lety – v roce 1894,“ říká Miroslav Kučera (62 let), civilním povoláním lesák, jinak dlouholetý starosta Sboru dobrovolných hasičů v Jimlíně. Podle něj a kronik tento vesnický sbor vždy byl menší. „Nejvíce snad měl v nějakém roce 43 členy,“ uvedl.

Na činnosti sboru v Jimlíně se podle něj nyní aktivně podílí přibližně deset lidí. „Pořádáme zábavy, dětské dny, rádi se věnujeme požárnímu sportu. Některé soutěže sami pořádáme, na jiné jezdíme a častokrát jsme úspěšní,“ říká Miroslav Kučera a ukazuje mi sbírku pohárů, které si jeho družstvo přivezlo z různých hasičských klání.

Rádi poměří své síly

Hasiči v Jimlíně se pravidelně scházejí k tréninkům, ale i další činnosti. Budují si také nové „hřiště“ – tedy přesněji plochu, která bude v budoucnu sloužit jen na požární sport. Jinak často pořádají různá hasičská měření sil a schopností na hřišti v sousedních Zeměchách.

Hlavním posláním hasičů ovšem není sportovat, i když trénink a fyzická připravenost je bezpochyby důležitá, ale pomoc lidem při požárech a jiných náhlých krizových událostech. „Poslední větší požár, který si v naší obci pamatuji, byl oheň v jedné rekreační chatě. Zasahovali jsme tam i s jinými hasičskými sbory v létě roku 2008,“ vzpomíná Miroslav Kučera.

Když hořel Nový Hrad, byli tam

Ke známějším požárům z poslední doby určitě patřil oheň ve věži známé památky – Nového Hradu, symbolu obce, kde se v 90. letech natáčel i film Pevnost. „A právě v roce 1994 hořela věž Nového Hradu a náš sbor tam zasahoval,“ uvedl M. Kučera.

V letošním roce se hasiči v Jimlíně potýkali s jiným živlem – vodou a kroupami. „V červnu a v červenci, když zlobilo počasí při těch velkých bouřkách, jsme byli několik hodin v pohotovosti a hlídali situaci. Část zahrad byla pod vodou, čistili jsme také železniční přejezd, kvůli němuž vlak zůstal stát,“ říká Miroslav Kučera.

Sám je členem dobrovolných hasičů už od roku 1969. „Rozhodl jsem se pro to už jako kluk. Jejich práce se mi vždycky líbila. Celý život také bydlím v Jimlíně a už jako dítě jsem pozoroval, co hasiči dělají,“ usmívá se vousatý muž. Jak říká, po otci svou zálibu nezdědil, láska k hasičům si ho prostě nějak našla sama a už mu zůstala.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz

Autor: Libor Želinský

Místo události:
27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Vysněné dětské postele

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Vroutek poslední přípravné utkání prohrál, v sobotu začíná v I.A třídě

Rakovník /FOTO/ - Soupeřem v prvním utkání sezony bude Vroutku tým Března.

Zadržený muž se oběsil v policejní cele v Žatci

Žatec – Pitva neprokázala cizí zavinění. Kriminalisté případ vyšetřují jako sebevraždu.

Kvůli havárii potrubí netekla voda v části Loun

Louny – Voda netekla v několika ulicích v západní části města.

Páchnoucí rybník plný bahna v Radíčevsi čeká oprava

Radíčeves u Žatce - Město Žatec připravilo revitalizaci vodní nádrže za 1,3 milionu korun v nedaleké Radíčevsi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení