VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Perucký Filla našel azyl v Lounech

Louny - Výstava světoznámého malíře otevřela Galerii Benedikta Rejta, která byla několik let zavřená. Zámek v Peruci se opravuje.

28.7.2017
SDÍLEJ:

Galerii Benedikta Rejta v Lounech otevřela expozice malíře Emila FillyFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Dvě velké umělecké slávy prožily Louny. Po několika letech tam opět otevřela Galerie Benedikta Rejta, kterou dlouho trápil špatný technický stav, navíc k novému startu kulturnímu stánku „přišel popřát“ Emil Filla. Díla světoznámého malíře, který tvořil a část života strávil v nedaleké Peruci, tam našla dočasné útočiště. Zámek v Peruci, kam za jeho tvorbou milovníci umění tradičně jezdí, totiž prochází rekonstrukcí.

„Vítejte v naší galerii. Zavázali jsme se, že letošní sezonu otevřeme, že vystavíme odkaz Emila Filly, byl to těžký úkol, ale podařil se nám. Věřím, že po současných opravách už bude galerie otevřena natrvalo,“ přivítala po několikaleté odmlce Alice Štefančíková, ředitelka lounské Galerie Benedikta Rejta (GBR), návštěvníky znovuotevření uměleckého prostoru.

Do galerie na lounském náměstí zavítaly desítky a desítky milovníků výtvarného umění. Byly zvědaví. Na opravené výstavní prostory, ale samozřejmě i na Emila Fillu. „Je to krásné otevření. Filla patří k regionu, jsou to krásná díla. Nejraději mám jeho krajinky Českého středohoří, ty tu jsou. Nádhera,“ líbilo se na vernisáži Marii Řehákové. A líbilo se i dalším. A nejen České středohoří, ale také svitky inspirované moravskými a slovenskými lidovými písněmi.

Galerie Benedikta Rejta patřila v minulosti k prestižním kulturním stánkům. Jenže… Dlouho byla zavřená.

Poprvé musela zavřít už v listopadu 2009. Kvůli prosakující spodní vodě, plíseň a vysoká vlhkost ohrožovaly exponáty. Po částečných opravách pak bylo znovu otevřeno v dubnu 2014, ale jen na několik měsíců…

Předchozí problémy narušily statiku, praskl vodovod, potíže byly také s kanalizací. Znovu tak byla galerie uzavřena, nového startu se dočkala až letos. V minulých měsících tam probíhal živý stavební ruch. Potíže s prosakující vodou se snad podařilo odstranit, byla opravena kotelna, vodovod i kanalizace. Prozatím bylo zpřístupněno jedno patro galerie, v suterénu se stále ještě pracuje. Je ale plánováno, že i ten by měl být otevřen do konce roku.

Jaká tam bude expozice zatím není známo. Naopak jasné je, jak by měla být dlouho Fillova tvorba „na návštěvě“ v Lounech. Plán výstavy je do června 2018, pak by se měla vrátit do peruckého zámku. Část díla Filly, jehož správcem je právě GBR a která je v regionu k vidění, prožívá ale v posledních letech strastiplnou cestu.

Tak vypadala expozice v peruckém zámku:

Obrazy Emila Filly patří k Peruci na Lounsku již od roku 1963, kdy byla pamětní síň na tamním zámku při příležitosti 10. výročí malířovi smrti otevřena. Umělec část svého díla věnoval státu, ale s podmínkou, že bude vystaveno právě v Peruci.

V posledních desetiletích ale byla síň v Peruci dvakrát vykradena. Poprvé v roce 1991, pachatelé byli krátce poté zadrženi a díla navrácena. Podruhé v roce 2011, kdy během čtyř minut lupiči vzali čtyři obrazy v hodnotě desítek milionů. Byli také vypátráni a odsozeni. Díla policie také našla a vrátila. Po druhé krádeži ale zůstala síň několik let zavřená. Proč? Velmi špatný technický stav zámku, a také nevyhovující bezpečnost.
Kraj, který sbírku vlastní, se snažil dlouho vyjednávat o zlepšení podmínek s tehdejšími vlastníky, dvěma Brity, kteří ale téměř nekomunikovali a zámek dál chátral. Kraj, který má křídlo zámku v užívání díky věcnému břemenu, tak nesměl na cizím majetku dělat žádné úpravy a turisté nemohli Fillovo dílo vidět.

Znovu otevřít Fillovu pamětní síň s jeho díly se podařilo v Peruci zase až v roce 2015. Zadařilo se tehdy vyřešit složitý stav, navíc zámek následně koupil nový majitel, který mimo jiné provozuje oblíbený turistický cíl a zámecký resort v Dětenicích. Kraj mohl udělat nutné opravy a zabezpečit a vystavit díla. Jenže loni se opět síň uzavřela, a to proto, že nový majitel zchátralý zámek opravuje. Po rozsáhlé rekonstrukci by se měl ale Filla do Peruce zase vrátit.

I když v poslední době se objevily některé spekulace, že se kraj a nový majitel zatím nemohou úplně shodnout na podobě expozice. Oba subjekty ale věří, že nakonec k dohodě dojde. „Věřím, že to dobře dopadne, že smlouva bude dodržena a Filla se na Peruc vrátí,“ řekl před časem hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

A jak se vlastně Filla na Peruc dostal? Světoznámý malíř žil a tvořil v Peruci, kterou si zamiloval, od roku 1947, kdy dostal do užívání jedno z křídel zámku, do roku 1952. Tedy téměř do své smrti. „V Peruci Filla velmi pilně pracoval ve svém letním ateliéru, každé léto. Vyjížděl do přírody a maloval,“ popisuje Fillův život v Peruci Alica Štefančíková. 

Autor: Hynek Dlouhý

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benešův most potřebuje rekonstrukci jako sůl.
13

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ilustrační foto.

V Lounech začala rekonstrukce sítí ve dvou ulicích

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

OBRAZEM: Začal další letošní veletrh, nabízí vše pro dům a bydlení

Louny - Výstaviště v Lounech ožilo výstavou Dům 2017. 

Bouře zasáhnou celé Čechy, povodně zahrozí u malých toků

Severní Čechy - Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřemi. Měly by večer zasáhnout celé Čechy, na západě je dokonce vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí. 

Řidič najížděl na policistu v uniformě

Lounsko - Policie musela ujíždějící vůz zastavit pomocí blokády. Hříšník byl pod vlivem alkoholu a drog.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení