VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava přiblíží historii československého letectva

Žatec - Milovníci letectví se dozví o počátcích vojenského letectví i současné výzbroji sil Armády ČR.

17.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravuje s místní odbočkou č. 24 Svazu letců ČR výstavu k výročí 90 let od založení čs. vojenského letectva. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 24. září v 17 hodin.

Návštěvníci se seznámí s počátky vojenského letectva, s rozvojem výroby letadel, s leteckými boji za II. světové války i s obdobím „studené války.

Když na podzim 1918 vzniklo samostatné Československo, bylo na jeho území jen málo letounů. Většina z nich byla dědictvím po rakousko-uherské armádě. Zároveň stav letectva nebyl na odpovídající úrovni. Habsburská monarchie rozmisťovala letecké útvary mimo území obývané Čechy, kteří byli neochotně přijímáni ke službě v jejím letectvu. Jedinou leteckou jednotkou na našem území byla 16. záložní letecká setnina v Chebu. Chebské letiště bylo obsazeno a zajištěno nově vzniklými jednotkami rodící se Československé armády 10. listopadu 1918.

V roce 1919 se ve výstavbě československého letectva začala angažovat francouzská vojenská mise snažící se prosadit francouzskou leteckou doktrínu. Zároveň chtěla dodávkami vojenského materiálu dostat československé letectvo do přímé závislosti na Francii a jejím leteckém průmyslu. V polovině roku 1919 proto darovala Francie naší armádě 115 vojenských letounů. Touto cestou se však Československo nevydalo.

Vlastní výroba

Nově vzniklý stát vsadil na vlastní produkci. Při budování letectva se opíral o továrnu Letov, která byla založena roku 1918 společně s podniky Aero a Avia, které vznikly v roce 1919. Tyto firmy začaly vyrábět letouny jak podle zakoupených licencí, tak se vydaly cestou vlastního vývoje. Z této „zlaté“ doby čs. letectví pocházejí stíhací letouny Avia BH-3, Avia BH-21, Avia B-534, Avia B-35, bombardovací letouny Avia B-71, Avia F-IX, Aero MB-200, Aero A-100, bitevní a transportní letouny Aero A-11, Letov Š-50 Aero A-14, průzkumné a spojovací letouny Aero A-12, Letov Š-328, cvičné letouny Aero Ae-01, Avia BH-9, Letov Š-18 aj.

Výstava kromě vojenské techniky seznamuje návštěvníky s československými akrobaty, kteří ve své době patřili ke světové špičce. Jedním z nejznámějších akrobatů své doby byl štábní kapitán František Novák přezdívaný „Král vzduchu“.

II. světová válka

Za okupace byla činnost čs. vojenského letectva násilně ukončena. Piloti však odešli do zahraniční, kde se zformoval československý protinacistický odboj. Čs. piloti bojovali na každé frontě válečné Evropy a svými výkony si vydobyli zasloužený respekt. Z tohoto období výstava popisuje činnost letců na západní a východní frontě.

Po ukončení druhé světové války bylo na území Československa značné množství zbraní a techniky různé provenience. Týkalo se to letadel, z nichž mnohé typy se na území Čech a Moravy vyráběly, jiné zůstaly jako válečná kořist. Další stroje obdržely československé bojové jednotky v průběhu války a ty pak zůstaly ve vlastnictví čs. armády i po válce. Letadla proto dostala typová československá označení, čímž došlo k zpřehlednění jednotlivých druhů.

V padesátých letech v období „studené války“ je čs. vojenské letectvo budováno s pomocí Sovětského svazu a „západní“ letci byli hrubě perzekuováni. Na západní hranici Varšavské smlouvy vyrostla „vysoká modrá zeď“. Do výzbroje přicházejí legendární letouny MiG, Suchoj, Jakovlev, Antonov a jiné.

Letectvo v Žatci

Závěrečná část výstavy se zaměřuje na posledních 40 let. Patří sem i činnost vojenského letectva na bývalém letišti severně od města Žatec zvaném „KOREA“ a současnou strukturu a výzbroj vzdušných sil Armády České republiky (VzS AČR).

Návštěvníci budou moci zhlédnout i výstroj nadzvukového pilota a exponáty z osobních sbírek našich členů.

Pozvánku na výstavu připravil sekretář odbočky Josef Hlava.

17.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dorostenci Loun smolně prohráli úvodní divizní utkání

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Radnice 1. září omezí provoz

Žatec - Páteční úřední hodiny budou zkráceny kvůli pořádání tradiční Dočesné.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Vroutek poslední přípravné utkání prohrál, v sobotu začíná v I.A třídě

Rakovník /FOTO/ - Soupeřem v prvním utkání sezony bude Vroutku tým Března.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení