Před několika lety obnovenému běžeckému závodu Velká žatecká letos opravdu přálo štěstí.

Překonaný rekord v počtu účastníků, kvalitní a rekordní časy, domácí atleti také neodešli s prázdnou.

Zazávodit si na kvalitně připravených tratích mohl každý příchozí, dorazilo i velké množství oddílů z širokého okolí. Hlavní pořadatel Jan Bajbora tak po skončení klání mohl radostně zahlásit. „Podařilo se nám překonat rekord v počtu účastníků. Loni jich bylo 111, letos už 194,“ zářil.

Nejmladší běžec, Václav Troják, měl v rodném listě rok narození 2008, naopak nejstarší účastnice, Marie Polívková z Duchcova rok 1939.

Dařilo se tentokrát i po sportovní stránce. Celkem běžci překonali čtyři rekordy. Monika Trojovská z Mostu zaběhla nejlepší čas v přípravce, Jan Zahradník a Natálie Dobrovodská mezi staršími žáky, respektive žákyněmi. Martina Kočová z Meziboří pak stanovila nový nejrychlejší čas mezi dorostenkami.

Na startu závodu se objevili také někteří žatečtí plavci. Filip Urban dokonce mezi mladšími žáky vyhrál, David Urban, mistr republiky v plavání, doběhl ve své kategorii čtvrtý.

Pozadu nezůstal ani domácí žatecký atletický oddíl, který oslavoval také několik cenných kovů. Stříbro vybojovali Kaderka a Štaubertová, bronz Zima.

Hlavní závod mužů na 6 400 metrů vyhrál mostecký Stanislav Vytlačil, třetí byl Jan Bajbora. Ten, až navíc vytížen ještě pořadatelstvím, skončil druhý i mezi mílaři. V kategorii žen slavila vítězství Michaela Kočkovská z VTŽ Chomutov. Nejúspěšnějším oddílem byl v konečném součtu AK Most, který získal čtyři zlaté medaile, čtyři stříbrné a dvě bronzové.