Jeho unikátní panoramatické snímky tvoří obrazovou část třídílného souboru Jizerské hory, které ve svém libereckém nakladatelství připravuje Roman Karpaš. Zatím vyšla první, do vydání se chystá druhá.

„Bylo mi líto, že některé krásné záběry nenalezly uplatnění a tak jsme se s autorem dohodli na jejich systematickém doplnění, aby pokryly celé pohoří," řekl nakladatel a autor textové části Roman Karpaš.

Výsledkem je výpravná obrazová publikace Jizerské hory z nadhledu, kterou včera pokřtili se svými přáteli. Jizerské hory jsou tu zachyceny z mnoha pohledů a v různých ročních obdobích, ale především úplně poprvé jde v případě Jizerek o snímky letecké.

Panorama Jizerské hory

Zajímavostí jsou i ortofotomapy, tedy speciální letecké snímky digitálně zpracované pro geodetické účely, nalézt tu můžete i ortofotomapu s modelací terénu.

„S takto přesným rozlišením by nebylo možné snímek pořídit ani za mimořádně jasného počasí," vysvětluje mi Roman Karpaš, když se v jeho pracovně nad knížkou skláníme.

A to doslova. Právě před chvílí přivezli jeden a půl metráku knížek z tiskárny a odnesla to záda…

Nová knížka: vůně a tajemství

Knížky ještě voní novotou. Vonět by měla každá krásná knížka. „Co by ještě neměla postrádat?," ptám se, když srovnávám výpravnou, pečlivě připravenou publikaci s nabídkou laciné knižní produkce posledních let.

„Tajemství," odpovídá Roman Karpaš. Tahle knížka splňuje oba aspekty. Kromě desítek panoramatických a někde dokonce rozkládacích fotografií k ní patří i zajímavé a poutavé čtení s nádechem tajemna.

 ROMAN KARPAŠ - grafik, nakladatel a badatel v regionální historii. Autor a spoluautor více jak desítky knih.

„Je v ní třeba dosud nikde nepublikovaná pověst o Paličníku nebo kapitola o zlatokopectví. Je tu i fotka jednoho neznámého, tajemně vyhlížejícího lomu na polské straně, ve kterém by se klidně mohl točit Vinetou," ilustruje autor.

Knihu pojal jako poctu Jizerským horám a myslel přitom na všechny ty, kteří o jejich kráse dobře vědí, ale chtějí poselství o jejich půvabu předat dál. I proto je publikace dvoujazyčná a kromě češtiny je text i v angličtině.

„Bylo to trochu záludné v tom, že jsem musel při psaní víc přemýšlet v obecné rovině, dívat se na text nejen pohledem patriota, ale i očima cizince," prozradil Roman Karpaš.

Nechybí tu ani kapitoly o největších unikátech a raritách, jakými je například jizerskohorské rašeliniště, rozhledny či přehrady.

„Člověk je pyšný na to bohatství, když to všechno najednou vidí cizíma očima. Vlastně i proto jsem tuhle knížku dělal," říká autor téměř dvacítky knih. Jedna z nich je například o historii Liberce nebo pohlednice ze starých Krkonoš.

Publikace o jizerských horách z výšky je ale bohužel labutí písní nakladatelství RK.

„I kdyby se prodal celý náklad, na konci je nula," konstatuje a vypočítává, kolik procent jde tiskárně, distributorům, kolik spolkne DPH…

"Za takových okolností už se knížky nedají vydávat," dodává.

Ta první vyšla v roce 2001. „Spousta lidí mluvila o knize o Liberci, ale nikdo se k tomu neměl. Tak jsem ji začal připravovat a pak už není cesta zpátky. Vydám ještě zbývající díly trilogie a pak už jen nějaké drobnosti. Například malou knihu o Jizerce," uzavírá grafik a nakladatel Roman Karpaš.