„Velice nás zajímalo chování Čechů v souvislosti s nákupem dárků pro své prarodiče. Výsledky průzkumu mezi lidmi ukázaly, že 60 procent Čechů investuje do dárků pro své prarodiče maximálně tisíc korun za rok," uvádí Monika Kopřivová z webu Babičkářství.cz, který se specializuje na dárky pro babičky a dědečky.

Není to tím, že by byli Češi vůči svým prarodičům lakomí. Dárky svým prarodičům nakupuje téměř 90 procent populace starší 15 let. Přes 40 procent by rádo investovalo do dárků pro naše babičky a dědečky více peněz. Bohužel, chybí dostatek financí.

Dalo by se čekat, že nejdražší dárky nakupují lidé v Praze a ve středních Čechách, ale není tomu tak. Většina dotázaných Pražanů investuje právě zmiňovanou tisícovku ročně. Nejdražší dárky kupují lidé na Karlovarsku, kde lidé za dárky pro prarodiče často utrácejí i 5000 Kč ročně. Obecně pak platí, že většinou saháme po dárku, který by našim prarodičům zlepšil kvalitu života a zpříjemnil stárnutí.

Důležité je potěšit

„Je pozitivní, že se Češi, co se dárků týká, snaží své prarodiče nezanedbávat," říká Monika Kopřivová a dodává: „Je nutné ale podotknout, že důležitější než výše částky za dárek je to, aby rodina věnovala seniorovi v rodině dostatečnou pozornost a snažila se ho podpořit především po psychické stránce. S přibývajícím věkem a odchodem do důchodu hraje stále důležitější roli nejen zdraví a vitalita, ale třeba i snaha ukázat, že je člověk stále něčím užitečný."

Finance nejsou jediným problémem při výběru dárku pro prarodiče. Téměř 60 procent lidí si stěžuje, že jejich babička nebo dědeček už všechno má, případně tvrdí, že nic nepotřebuje. „U starších lidí jsou podobné postoje běžné, ale určitě platí, že i babičky a dědečkové mají své potřeby a přání a lze najít mnoho dárků, které je potěší," vysvětluje Monika Kopřivová.

Téměř 50 procent z nás nachází inspiraci k nákupu dárků pro své prarodiče v kamenných obchodech. Shodně si pak stojí získávání inspirace přímo od našich prarodičů či náhodná inspirace při surfování po e-shopech.