Pokud máte chuť udělat něco konkrétního, můžete třeba uspořádat úklidovou brigádu, využít do práce kolo namísto auta, vysadit strom nebo nějaký významný z okolí nominovat do ankety Strom roku 2014. Loni anketu vyhrál Dub ochránce z Višňové v Libereckém kraji. Finálové hlasování v anketě je zpoplatněné a výtěžek pak budete moci použít na péči o strom například jeho ošetření.

Celostátní anketu vyhlašuje Nadace Partnerství (NP) letos již potřinácté. Až do 30. dubna přijímá přihlášky stromů se zajímavou historií, pověstí nebo osobitým příběhem. Z došlých návrhů porota vybere 12 finalistů postupujících do zpoplatněného veřejného hlasování.

„Peníze, které se podaří získat pro každého finalistu, se vrátí k navrhovatelům a ti je budou moci využít k ošetření stromu, výsadbám nebo třeba vytvoření informační cedule," vysvětluje koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství (NP). Vítěz navíc vyhraje odborné arboristické ošetření od společnosti Prostrom Bohemia a postoupí do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Navrhnout svého kandidáta může kdokoli jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, ale měla by obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii. Důležité je také popsat, na jaký účel by se peníze získané anketou použily a kdo bude na projektu spolupracovat.

Návrh je potřeba zaslat do 30. dubna na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail stromroku@nap.cz. Více na www.stromroku.cz.

Dosavadní finalisté z Ústeckého a Libereckého kraje a jejich umístění v celostátní anketě:

2002
2. místo: Nepomyšlská lípa (lípa srdčitá), obec Nepomyšl, stáří 320 let
7. místo: Kotelské lípy (lípa velkolistá), osada Kotel u Osečné, 400-550 let

2003
5. místo: Chlumecký dub (dub), Chlumec u Ústí nad Labem, 100 let
12. místo: Těpeřské lípy (lípa malolistá), Těpeře u Železného Brodu, 300 let

2004
7. místo: Buk v Budlíně (buk lesní), Žerotín u Loun, 150 let
9. místo: Rohanův buk (buk lesní kultivar Rohan), Turnov, Maškova zahrada, 120 let

2005
5. místo: Největší jilm (jilm vaz), osada Poustka u Višňové, 200 let
12. místo: Lípa v Radonicích (lípa malolistá), náměstí v Radonicích, 200 let

2006
11. místo: Varnsdorfská hruška (hrušeň obecná), Truhlářská ulice ve Varnsdorfu, 100 let

2007
4. místo: Školní buk v Jablonci nad Nisou (buk lesní červenolistý), Mšeno nad Nisou, zahrada školy na Průběžné ulici, 80 let

2008
4. místo: Schillerův dub (dub zimní), Stráž nad Nisou, 108 let
20091. místo: Lípa v obci Kotel Osečná (lípa velkolistá), 950 let
10. místo: Žeberská lípa (lípa velkolistá), nedaleko Kundratické myslivny u Vysoké Pece na Chomutovsku, 700 let

2010
5. místo: Borovice v blízkosti ZŠ v Duchcově na Teplicku, 60 let
12. místo: Přáslavický dub (dub letní), Přáslavice na Semilsku, 600-700 let

2011
12. místo: Alej na Kamenném vrchu v Chomutově (37× dub letní, 2× lípa malolistá), celkem 70 200 let

2012
7. místo: Dub letní v Proboštově na Teplicku, 300 let

2013
1. místo: Dub ochránce (dub letní) ve Višňové na Liberecku, 150 let
9. místo: Lípa v Krupce Unčíně (lípa malolistá), 300 let

Nadace Partnerství již 23 let pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, péči o zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Kromě každoročního vyhlašování oblíbené celostátní ankety Strom roku založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit. Společně se čtyřmi sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership Association.

www.nadacepartnerstvi.cz

Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství již od roku 2002. Za tu dobu obdržela více než 1 000 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 472 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na výsadbu a ochranu stromů v naší zemi částkou téměř dva miliony korun. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivitu lidí v péči o stromy v místě, kde žijí. Do finále ankety postupuje 12 stromů, o vítězi rozhoduje veřejnost prostřednictvím zpoplatněného hlasování. Výtěžek hlasování směřuje zpět do místní komunity a ta jej použije k výsadbě stromů, jejich ošetření nebo pro vytvoření propagačních materiálů o stromu. Vítězek ankety Strom roku nadace oceňuje vždy u příležitosti Dne stromů, který se v ČR slaví 20. října. Strom roku získává arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a vítězstvím se nominuje do mezinárodní ankety Evropský strom roku. Úspěšný model ankety se nadaci totiž podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují právě do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.

Podrobné informace na www. stromroku.cz