Průzkumy provádí agentura Markent, letos oslovila 1 207 respondentů od 18 do 64 let z celé České republiky.

Z odpovědí vyplývá, že lidé jsou ochotni odnášet nefunkční světelné zdroje průměrně do vzdálenosti 1 205 metrů.

Obyvatelé Ústeckého kraje ale vzdálenost k nejbližšímu sběrnému místu odhadují na

2 783 metrů, to znamená víc než je uvedený průměr v Česku. Proto je to pro 63 procent z nich dál, než jsou ochotni akceptovat. Do nejbližšího elektra to mají 1 563 metrů, přesto by 61 procent dotázaných ocenilo, kdyby bylo elektro blíž jejich domovu.

V Libereckém kraji odhadují vzdálenost k nejbližšímu sběrnému dvoru na 3 767 metrů, a tak 86 procent z respondentů nechce s vyřazenou úsporkou tak daleko chodit. Do nejbližší prodejny elektra to mají 1 837 metrů, takže s tím má problém už jen 51 procent dotázaných.

Povědomí o ekologické likvidaci má v rámci ČR 83 procent spotřebitelů, ale v praxi „úsporky" recykluje pouze 40 procent domácností.

Počet sběrných míst stále roste

Společnost Ekolamp občanům, organizacím i obcím nabízí zdarma možnost zpětného odběru vysloužilých světelných zdrojů prostřednictvím více než 4 400 sběrných míst. „Pro usnadnění sběru kompaktních úsporek instalujeme malé sběrné nádoby i na úřady, do prodejen a na další veřejná místa. V současnosti mají lidé k dispozici téměř 1900 malých sběrných nádob. Pokud by občané odevzdali všechny loni vyřazené úsporky, naplnili by 26 179 malých sběrných nádob," doplňuje výsledky průzkumu Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp.

Mít to hned vedle kontejnerů…

Pokud by si mohli vybrat, 88 % respondentů by preferovalo speciální kontejnery umístěné vedle kontejnerů na tříděný odpad, 83 % z nás nevadí odnášet úsporky do prodejen elektra a 70 % vyhovují sběrné boxy v supermarketech a hypermarketech.

Některá fakta:- Recyklovat se musí zejména všechny kompaktní a trubicové zářivky, protože obsahují toxickou rtuť, která při nesprávné likvidaci zamořuje životní prostředí.
- 3/4 respondentů o nutnosti recyklace vysloužilých světelných zdrojů vědí, ale jen necelá polovina vyřazené úsporky skutečně k recyklaci odevzdá.
- Ekolamp zřídil více než 4 400 sběrných míst a každým rokem přibývají stovky dalších.

Bohužel, praxe je ještě stále taková, že téměř polovina vyřazených světelných zdrojů zatím končí na skládkách komunálního odpadu. „To v současnosti představuje přibližně 30 kilogramů rtuti, která by mohla teoreticky znečistit vodu o objemu 95 Máchových jezer," vypočítává Zuzana Adamcová.

Liberecko je hodně pod průměrem

Co dál průzkum ukázal?

V českých domácnostech je téměř 65 milionů světelných zdrojů, 45 procent z nich stále tvoří klasické wolframové žárovky, zbývajících 55 procent zahrnuje kompaktní a lineární zářivky a halogenové a LED žárovky. „Na jednu domácnost připadá v průměru 14,7 světelného zdroje, oproti předchozímu období jde o mírný pokles.

V Ústeckém kraji je podobná situace 14,1 světelného zdroje na domácnost, ovšem v Libereckém kraji je v tomto ukazateli průměr jen 12,7. A to je téměř nejmíň v republice. Naopak vůbec nejvíce (18,4 světelného zdroje) připadá na domácnost v Olomouckém kraji.

Zásoby wolframek mizí z domácností

Zásoby neekonomických a neekologických wolframek z domácností postupně mizí a nahrazují je kompaktní úsporky či LED zdroje. Lidé si zvolna zvykají na to, že kompaktní zářivka vydrží sice řadu let, ale když dosvítí, musí být ekologicky zlikvidována," říká Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp. Loni vyřadily domácnosti celkem 8,3 milionu kusů klasických žárovek, oproti tomu pouze 2,6 milionu kusů kompaktních zářivek.

Přestáváme je hromadit do zásoby

Z citovaného průzkumu dále vyplývá, že Češi mění své zvyky týkající se nákupu světelných zdrojů: zatímco ještě v roce 2011 uváděla většina domácností, že vlastní tři náhradní žárovky, dnes má jeden náhradní světelný zdroj pouze každá druhá domácnost.

Domácnosti Libereckého kraje vedou v celorepublikovému průměru poměru koupených a vyřazených zářivek (1,8), v Ústeckém kraji naproti tomu tento poměr vychází jen na 0,4 ve prospěch nově koupených.

„Jak vyplynulo z našeho vlastního šetření, které proběhlo ve dvanácti evropských zemích, 73 % respondentů z ČR dává při nákupu přednost kompaktním zářivkám (tzv. úsporkám), a to z velmi praktických důvodů: chtějí šetřit energii a snížit výdaje, navíc díky dlouhodobé funkčnosti nemusí zářivky měnit příliš často," doplňuje výsledky průzkumu Michal Staša, specialista na úspory v osvětlení z neziskové konzultační společnosti SEVEn.

Společnost Ekolamp je neziskovou organizací, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, Osram, GE Industrial a Narva B.E.L./ČR.
Ekolamp vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů.
Více informací na www.ekolamp.cz