VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda ČSSD v Ústeckém kraji 2008 - 2012: ŠKOLSTVÍ

Ústecký kraj - V Ústeckém kraji ubývá středních škol. V roce 2006 byl kraj zřizovatelem 86 škol. Vedení kraje je chce sloučit do větších celků, kam bude chodit nejméně 600 žáků, takže v regionu by mělo zůstat jen 44 páteřních škol. Nyní na středních školách ve správě kraje studuje 39 000 žáků, v roce 2015 má být už jenom 26 500 studentů.

9.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kraj argumentuje finančními úsporami a klesající demografickou křivkou. Slučování škol do rozpočtu kraje údajně za osm let přineslo více než 64 milionů korun. Kraj prodal budovy za téměř 20 milionů korun a na jejich provozu a údržbě ušetřil přes 30,3 milionu korun. Dalších 13,7 milionu korun ušetřil na nájmech.

Slučování především gymnázií s odbornými středními školami se ale setkalo s velkou nevolí studentů i učitelů. Jakmile totiž mělo dojít ke sloučení děčínského gymnázia s Evropskou obchodní akademií, podepisovaly se petice, městem šel protestní pochod. Studenti šli dokonce protestovat na krajské zastupitelstvo. Nespokojenost vládla i v Roudnici n. L. a Lovosicích. Zatímco roudnické gymnázium se mělo sloučit s litoměřickým, lovosické se střední odbornou školou technickou a zahradnickou, která by gymnázium pohltila. V Roudnici už město uvažovalo i o možnosti provozovat školu raději samo, než ji nechat sloučit s gymnáziem v Litoměřicích. Slučovat se měly i střední školy a gymnázium v Kadani a Klášterci nad Ohří.

Nakonec se krajští radní z ČSSD a ODS zalekli a v napjaté atmosféře v prosinci 2011 zastupitelstvo revokovalo svá rozhodnutí o slučování gymnázií.

Před Vánocemi pak školy dostaly od kraje umělé vánoční stromky. Jeden dva metry vysoký stromek i s výzdobou a osvětlením stál 11 800 Kč a kraj jimi obdaroval 169 svých zařízení. Zakázka stála celkem přes dva miliony korun. Podle obdarovaných se ve školách daly použít účelněji.

Slučování škol však nebyla jediná kauza uplynulé krajské vlády ČSSD. Kraj musel řešit protesty studentů a rodičů litoměřického gymnázia, kteří ředitelce Evě Bulasové vytýkali nekompetentnost v řízení školy a špatné hospodaření. Protesty trvaly řadu měsíců, přesto ředitelka, členka ČSSD, úzce spjatá s vazebně stíhaným náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou, setrvávala ve funkci. Známý organizátor varnsdorfských demonstrací, provokatér a podvodník Lukáš Kohout, vypověděl, že po dohodě s radním kraje pro školství Petrem Jakubcem zorganizoval diskreditační kauzu „mrtvá kočka u dveří ředitelky", která v očích veřejnosti měla uškodit protestujícím studentům. K uklidnění situace vedlo až odvolání ředitelky, která je dnes zaměstnaná na krajském úřadu.

Seriál Deníku

Do zastupitelstva Ústeckého kraje kandiduje 19 volebních subjektů. Některé z nich jsou nové a zatím dosti nečitelné. Jednu kandidující stranu, a to vládnoucí ČSSD, ale známe dobře. Co se za její vlády v kraji změnilo v oblastech, které mají kraje na starosti?

Autor: Radek Pešout Ing.

9.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Autobus RegioJet

RegioJet už nebude ze severočeských měst zajíždět do centra Prahy

Mikulášková i další naděje už vědí, kde budou bojovat o další medaile

Louny, Jirkov – Cyklokrosařská sezona odstartuje v polovině září, příprava už je v plném proudu.

Svíčkovou na zámku ochutnají herci z muzikálu Madagaskar

Jirkov – V porotě tentokrát usednou Míša Nosková nebo Václav Noid Bárta.

Auto v Černčicích uvízlo v Ohři

Černčice u Loun - Špatně zajištěný vůz sjel ze svahu a skončil pod hladinou.

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Žatecko - Zábavný den pro veřejnost bude připraven na fotbalovém hřišti v Novém Sedle u Žatce. Jedním z jeho poselství je i podpora přátelství mezi Čechy a Slováky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení