Vedení Žatce těsně před vánočními svátky odvolalo pět lidí ze správních orgánů Žatecké teplárenské (ŽT). Na uvolněné posty radní jmenovali nové členy představenstva a dozorčí rady.

Rada města odvolala všechny tři členy představenstva ŽT – Milana Lacka (předseda představenstva), Zdeňku Hamousovou a Petra Bernata, který ale na post už před tím sám rezignoval. Členy představenstva  jmenovala Jiřího Singera a Lukáše Seidla. K výměně došlo i v dozorčí radě ŽT. Radní odvolali Helenu Krátkou (předsedkyně dozorčí rady) a Zdeňka Koptu. Místo nich jmenovali Janu Novákovou a Miroslava Legutka.

Časté změny v Žatecké teplárenské s politickým pozadím

Orgány ŽT procházejí změnami poměrně často v závislosti na rozložení politických sil v Žatci. Aktuálně vedení města odvolalo dva opoziční zastupitele (Zdeňku Hamousovou a Zdeňka Koptu), naopak do dozorčí rady jde radní Jana Nováková. Ta už byla před pár lety v představenstvu ŽT, stejně tak jako Miroslav Legutko.

„Rada při svém rozhodnutí vycházela z písemných a ústních informací rezignujícího člena představenstva, z obsahu zápisu z jednání představenstva společnosti a zpráv, které jsou představenstvem předkládány zastupitelstvu.  Zprávy a zápisy z představenstva jsou formální, neprůhledné a nelze z nich zjistit, v jakém stavu se společnost nachází. Toto zjištění je o to závažnější, že společnosti zbývá zaplatit komerční úvěr v hodnotě zhruba 160 milionů korun a dále proto, že se připravuje rekonstrukce technologie v řádu desítek milionů korun,“ stojí v prohlášení vedení Žatce.

Odvolají také ředitelku?

Nyní se dá očekávat, že nově zvolené předsednictvo Žatecké teplárenské (ŽT) odvolá její ředitelku Alenu Hlávkovou. Její vztahy se současným starostou Alešem Jelínkem, nejsou vůbec ideální.  Už delší dobu k hlasitým kritikům nynější ředitelky patří Karel Krčmárik, nynější člen rady města. Její odvolání se tak dá čekat na prvním jednání nového představenstva ŽT v lednu.

Hlávková argumenty vedení města odmítá, jsou prý nesmyslné

Ona sama argumenty, které vedly vedení města k personálním změnám v orgánech ŽT, odmítá. „Je mi líto, že současní radní nevidí, jak se Žatecká teplárenská po dobu našeho působení zvedla, splácí úvěr bez problémů a dají na mstivou nesmyslnou argumentaci jednoho člověka. Všechny jeho tzv. argumenty jsme schopni vyvrátit,“ sdělila Deníku. „Současné vedení města samozřejmě možnost seznámit se se stavem naší společnosti  mělo,“ oponuje A. Hlávková. Připomněla, že starosta Aleš Jelínek byl do 31. října letošního roku členem dozorčí rady ŽT. „Nikdy nevznesl jakoukoliv nespokojenost nebo podnět,“ sdělila.

Čistky? Podle vedení radnice jen převzetí odpovědnosti

Změny v ŽT přišly přitom jen pár dní po prohlášeních nového žateckého vedení, že žádné personální rošády v městských společnostech nebo na samotné radnici nepřipravuje.
„Nejedná se o žádnou čistku.  Ze strany rady se jedná o plné převzetí odpovědnosti za plnění povinností pro ni vyplývající. Jsem přesvědčený, že každý odpovědný hospodář by v dané situaci postupoval stejně,“ sdělil starosta Aleš Jelínek.

Sto procent akcí ŽT vlastní město Žatec, rozhodující vliv na její řízení tak má v působnosti valné hromady rada města. Společnost zaměstnává tři desítky lidí, z výtopny v Perči dodává teplou vodu a teplo do velké části Žatce. V posledních letech hospodařila ŽT pravidelně s ročním čistým ziskem v řádech milionů korun.

Změny v Žatecké teplárenské:

Představenstvo:
Odvoláni: Milan Lacko (předseda), Zdeňka Hamousová, Petr Bernat (na post už předtím sám rezignoval)
Jmenováni: Jiří Singer, Lukáš Seidl

Dozorčí rada:
Odvoláni: Helena Krátká (předsedkyně), Zdeněk Kopta
Jmenováni: Jana Nováková, Miroslav Legutko