V době, kdy ministerstvo životního prostředí rozhoduje, zda začnou nebo nezačnou geologické průzkumy v sedmi lokalitách po celé republice, včetně Čertovky na Podbořansku, uspořádali odpůrci budoucího hlubinného úložiště jaderného dopadu protestní pochody a setkání. Dne proti úložišti se v Libyni u Lubence zúčastnilo na sto třicet lidí.

Organizátoři protestu na Podbořansku uspořádali pochod z Blatna, přes Lubenec, s cílovou stanicí v Libyni. U tamního kostela se pak konalo informační setkání, odpůrci vysvětlovali své postoje, hrála také muzika.

Postup státu se nám nelíbí, říkají odpůrci

Výběr místa, kde by v budoucnu mohlo vzniknout hlubinné úložiště, budí vášně. A vážným kandidátem je také oblast Lubence a Blatna na Podbořansku. „Postup státu při hledání místa pro úložiště je hodně podivný. Porušeno už bylo mnoho slibů, nelíbí se nám to," řekl Deníku jeden z kritiků Pavel Pavlík.

Podle odpůrců úložiště není tato varianta ukládání odpadů ve světě dostatečně vyzkoušená, ještě nikde naplno nefunguje, může podle nich být nebezpečná. Věří, že by bylo možné odpad likvidovat jinak, věda jde dopředu. Nelíbí se jim také způsob výběru místa v ČR. Upozorňují, že hledači úložiště, ač slíbili, že nebudou dělat průzkumy bez souhlasu obcí, tak nyní činí. Výběr je podle nich neprůhledný a stát postupuje silou. „Rozhodují o lidech, kteří v těch lokalitách žijí, ale opět bez nich. Nesouhlasíme s úložištěm, ani s průzkumy," zní od odpůrců z Podbořanska.

Průzkumy musí být kvůli budoucí bezpečnosti

Hledači místa pro budoucí úložiště, Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), s nimi nesouhlasí. S protestujícími chtějí komunikovat. „Postoj odpůrců respektujeme, jejich výhrady jsou pro nás důležitým indikátorem toho, jakým oblastem musíme v komunikaci s lokalitami věnovat více pozornosti," uvedl ředitel SÚRAO Jiří Slovák.

Podle odborníků ze SÚRAO budeme v budoucnu úložiště potřebovat, a to jednoduše proto, že odpad produkují naše atomové elektrárny. Další varianty nejsou zatím vědecky dostatečně prokázané. Zároveň říkají, že hlubinné úložiště bude v blízké budoucnosti proveditelné a bezpečné, stejnou cestou prý jde většina vyspělých zemí. Aby ale bylo opravu bezpečné, je nutné udělat detailní průzkumy, aby byla vybrána nejvhodnější lokalita.

Hledači úložiště tvrdí, že výběr lokalit je transparentní

SÚRAO se také brání, říká že sliby neporušilo. Průzkumy mají být podkladem pro další debaty o úložišti. Opakuje, že souhlas s průzkumy určitě není souhlasem s úložištěm. „Náš postup při žádostech o průzkumy je kompromisním řešením, které reaguje na nejednotný postoj jednotlivých obcí v lokalitách," říká Tereza Bečvaříková ze SÚRAO. Některé obce totiž souhlasí, například Blatno, jiné ne, například Lubenec je odmítl v referendu.

Ministerstvo životního prostředí na konci loňského roku průzkumy povolilo, kvůli odvolání o nich ale definitivně bude rozhodovat ministr. Na verdikt se čeká, pokud se bude zkoumat, dostanou obce finanční kompenzace.

Průzkumy mají posunout nejdříve čtyři, a poté dvě ze sedmi lokalit do definitivního výběru. Místo, kde úložiště vznikne má být známo do roku 2025, má začít fungovat v roce 2065, stavět se má začít v roce 2050.