VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plamínek z Betléma přivezou skauti už tuto sobotu

Louny, Žatec - Lidé si budou moci převzít vánoční symbol na celé řadě míst. Doputuje také do Žatce.

18.12.2014 1
SDÍLEJ:

Kurýr Zdeněk Svišťa Zeman na archivním snímku při předávání Betlémského světla na hlavním vlakovém nádraží v LounechFoto: archiv Deníku

Stále oblíbenější tradice Betlémského světla nebude v Lounech chybět ani letos. Plamínek zažehnutý přímo v Betlémě jako obvykle do města přivezou skautští kurýři. A jako každý rok to bude vlakem.

Není tak žádným překvapením, že první zastávkou bude tradičně hlavní vlakové nádraží. Souprava s kurýry a Betlémským světlem tam zastaví v sobotu 20. prosince ve 13.20 hodin. Tam budou mít zájemci jen chvilku, aby si světýlko připálili do vlastní přinesené lampy. Pak totiž budou skauti pokračovat ještě na vlakové nádraží Louny – střed, kam dorazí asi ve 13.30.

Rozhodně to ale nebudou jediné příležitosti pro převzetí vánočního poselství, symbolu dobré vůle a radosti z „obyčejných" věcí a drobností. Ještě týž den si budou moci lidé plamínek připálit v lounském informačním centru a také v muzeu při příležitosti výstavy betlémů. Začíná se ve 14.14 hodin.

Šmodrchání lampiček

Logo Betlémského světlaV neděli 21. prosince světlo doputuje až do kostela sv. Mikuláše a kostela Církve československé husitské a mezi 13. a 16. hodinou bude k dispozici opět v oblastním muzeu. Tam se právě bude konat akce Šmodrchání lampiček. „Přisednout může kdokoliv – sám, s ratolestmi, s rodinou, s přáteli. Mohou zkusit vyrobit lampičku pro Betlémské světlo, přistrojit (ušmodrchat) zavařovací sklínku provázkem, stužkou, korálky, uchem z bezu. Lampičku si mohou hned odnést i s plamínkem z Betléma," vysvětluje Zdeněk Zeman, jeden ze skautských kurýrů. Právě on byl tím, kdo milou tradici před řadou let do Loun přivedl a každoročně lampu se vzácným nákladem do města na Ohři doprovází.

„Sklínky, papírový provázek a pár drobností skauti přinesou. Příchozí, chtějí-li, mohou přinést své krášlení, svou sklínku od zamilované marmelády, a mají-li své zdobení, mohou i poradit, jak na to. Jak si takovou lampičku nejlépe ušmodrchat? V létě nasbíráte co nejvíce jahod. Uděláte marmeládu a vyberete pro ni v komoře hezkou sklínku. V prosinci tu marmeládu zbaštíte a máte sklínku pro plamínek z Betléma. A vůbec nevadí, jestli jste v létě jahody rovnou smlsli a teď nemáte sklínku, stačí přijít, rádi Vám sklínky a provázek darujeme – baštit marmelády je jedním z našich nejsladších skautských dobrých skutků," vysvětluje s úsměvem Z. Zeman.

V dalších dnech bude Betlémské světlo k připálení například na Mírovém náměstí – 23. 12. od 15.30 do 16.30, na Štědrý den pak mezi 13. a 15. hodinou na největším lounském hřbitově.

Plamínek poputuje k dobrým lidem také do okolních obcí. Podle dosavadního plánu má dorazit do Jimlína, Opočna, Touchovic, Liběšic, Liběšovic, Deštnice, Domoušic, Cítolib, Smolnice nebo Černčic. Míst ale bude mnohem víc.

Skauti a skautky tuto svoji službu nespojují s žádnou sbírkou. „Jen pomáháme světýlku na jeho cestě k lidem," dodává lounský kurýr.

Plamen přijede tradičně i do Žatce

Do roznosu Betlémského světla se opět letos zapojí i žatečtí skauti. "Veřejnost si může pro plamínek přijít k morovému sloupu na náměstí Svobody, a to 23. prosince v 17 hodin a přímo na Štědrý den v 10, 12 a 14 hodin. Zájemci ho mohou získat také ve skautské klubovně naproti hřbitovu - o Štědrý den v 10 a 14 hodin," vypočítal Martin Štíbr, vedoucí žateckého střediska skautů.

Cesta Betlémského světla k lidem do Loun a okolí 

sobota 20. prosince
z vlaku cestou do Loun: 12:45 Libochovice město, 12:59 Koštice, 13:05 Pátek, 13:11 Slavětín
13.20 ČD Louny hlavní nádraží
13.33 ČD Louny střed + kurýři pro Peruc, Černochov, Vrbno, Vraný, Radonice a další
14.10 Městské informační centrum v Lounech
14.14 Oblastním muzeum v Lounech na výstavě betlémů

neděle 21. prosince
8.30 kostel sv. Mikuláše, mše s přijetím Betlémského světla
9.00 kostel CČSH, mše s přijetím Betlémského světla
13.00 - 16:00 Oblastním muzeum v Lounech na výstavě betlémů při Šmodrchání lampiček

pondělí 22. prosince
dopoledne domluvená místa (lékárny, obchody)
13.00 Domov pro seniory

úterý 23. prosince
7.30 - 7.45 Jimlín OÚ, 8.00 Opočno OÚ, 8.15 Touchovice u kapličky,
9.00 Liběšice, 9.30 Liběšovice, 10.00 Deštnice, 10.30 Domoušice
15.30 - 16.30 Mariánský sloup na Mírovém náměstí

středa 24. prosince
13.00 - 15.00 největší lounský hřbitov u centrálního kříže
14.30 - 14.35 Cítoliby vánoční mše od 15.00
15.00 Smolnice vánoční zpívání
16.00 Černčice vánoční mše
23.00 - 0.15 kostel CČSH půlnoční mše s Betlémským světlem na cestu domů

Díky vstřícným lidem najde Betlémské světlo cestu i do dalších obcí, například Křesína, Senkova, Vinařic, Vojnic, Vojniček a dalších.

Autor: Zdeněk Plachý

18.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič boural dvakrát. Poškodil strom a kříž s Ježíšem

Parní lokomotiva Šlechtična. Ilustrační fotografie.

Zájemce sveze v sobotu vlak tažený parní lokomotivou

Město pošle 15 tisíc korun na tradiční degustaci piv při Dočesné

Žatec - Dvoudenní ochutnávka probíhá každý rok. Účastní se jí odborníci i laická veřejnost.

Z ozdoby v parku v Lounech zmizela část dlažby

Louny – Nenechavci se hodily dlažební kameny, které tvoří chodníčky. 

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Dorostenci Loun smolně prohráli úvodní divizní utkání

Louny – Fotbaloví dorostenci Loun odehráli v sobotu úvodní zápas v divizi, ve kterém na domácím hřišti nešťastně prohráli s rezervou Jablonce nad Nisou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení