VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plamínek z Betléma přivezou skauti už tuto sobotu

Louny, Žatec - Lidé si budou moci převzít vánoční symbol na celé řadě míst. Doputuje také do Žatce.

18.12.2014 1
SDÍLEJ:

Kurýr Zdeněk Svišťa Zeman na archivním snímku při předávání Betlémského světla na hlavním vlakovém nádraží v LounechFoto: archiv Deníku

Stále oblíbenější tradice Betlémského světla nebude v Lounech chybět ani letos. Plamínek zažehnutý přímo v Betlémě jako obvykle do města přivezou skautští kurýři. A jako každý rok to bude vlakem.

Není tak žádným překvapením, že první zastávkou bude tradičně hlavní vlakové nádraží. Souprava s kurýry a Betlémským světlem tam zastaví v sobotu 20. prosince ve 13.20 hodin. Tam budou mít zájemci jen chvilku, aby si světýlko připálili do vlastní přinesené lampy. Pak totiž budou skauti pokračovat ještě na vlakové nádraží Louny – střed, kam dorazí asi ve 13.30.

Rozhodně to ale nebudou jediné příležitosti pro převzetí vánočního poselství, symbolu dobré vůle a radosti z „obyčejných" věcí a drobností. Ještě týž den si budou moci lidé plamínek připálit v lounském informačním centru a také v muzeu při příležitosti výstavy betlémů. Začíná se ve 14.14 hodin.

Šmodrchání lampiček

Logo Betlémského světlaV neděli 21. prosince světlo doputuje až do kostela sv. Mikuláše a kostela Církve československé husitské a mezi 13. a 16. hodinou bude k dispozici opět v oblastním muzeu. Tam se právě bude konat akce Šmodrchání lampiček. „Přisednout může kdokoliv – sám, s ratolestmi, s rodinou, s přáteli. Mohou zkusit vyrobit lampičku pro Betlémské světlo, přistrojit (ušmodrchat) zavařovací sklínku provázkem, stužkou, korálky, uchem z bezu. Lampičku si mohou hned odnést i s plamínkem z Betléma," vysvětluje Zdeněk Zeman, jeden ze skautských kurýrů. Právě on byl tím, kdo milou tradici před řadou let do Loun přivedl a každoročně lampu se vzácným nákladem do města na Ohři doprovází.

„Sklínky, papírový provázek a pár drobností skauti přinesou. Příchozí, chtějí-li, mohou přinést své krášlení, svou sklínku od zamilované marmelády, a mají-li své zdobení, mohou i poradit, jak na to. Jak si takovou lampičku nejlépe ušmodrchat? V létě nasbíráte co nejvíce jahod. Uděláte marmeládu a vyberete pro ni v komoře hezkou sklínku. V prosinci tu marmeládu zbaštíte a máte sklínku pro plamínek z Betléma. A vůbec nevadí, jestli jste v létě jahody rovnou smlsli a teď nemáte sklínku, stačí přijít, rádi Vám sklínky a provázek darujeme – baštit marmelády je jedním z našich nejsladších skautských dobrých skutků," vysvětluje s úsměvem Z. Zeman.

V dalších dnech bude Betlémské světlo k připálení například na Mírovém náměstí – 23. 12. od 15.30 do 16.30, na Štědrý den pak mezi 13. a 15. hodinou na největším lounském hřbitově.

Plamínek poputuje k dobrým lidem také do okolních obcí. Podle dosavadního plánu má dorazit do Jimlína, Opočna, Touchovic, Liběšic, Liběšovic, Deštnice, Domoušic, Cítolib, Smolnice nebo Černčic. Míst ale bude mnohem víc.

Skauti a skautky tuto svoji službu nespojují s žádnou sbírkou. „Jen pomáháme světýlku na jeho cestě k lidem," dodává lounský kurýr.

Plamen přijede tradičně i do Žatce

Do roznosu Betlémského světla se opět letos zapojí i žatečtí skauti. "Veřejnost si může pro plamínek přijít k morovému sloupu na náměstí Svobody, a to 23. prosince v 17 hodin a přímo na Štědrý den v 10, 12 a 14 hodin. Zájemci ho mohou získat také ve skautské klubovně naproti hřbitovu - o Štědrý den v 10 a 14 hodin," vypočítal Martin Štíbr, vedoucí žateckého střediska skautů.

Cesta Betlémského světla k lidem do Loun a okolí 

sobota 20. prosince
z vlaku cestou do Loun: 12:45 Libochovice město, 12:59 Koštice, 13:05 Pátek, 13:11 Slavětín
13.20 ČD Louny hlavní nádraží
13.33 ČD Louny střed + kurýři pro Peruc, Černochov, Vrbno, Vraný, Radonice a další
14.10 Městské informační centrum v Lounech
14.14 Oblastním muzeum v Lounech na výstavě betlémů

neděle 21. prosince
8.30 kostel sv. Mikuláše, mše s přijetím Betlémského světla
9.00 kostel CČSH, mše s přijetím Betlémského světla
13.00 - 16:00 Oblastním muzeum v Lounech na výstavě betlémů při Šmodrchání lampiček

pondělí 22. prosince
dopoledne domluvená místa (lékárny, obchody)
13.00 Domov pro seniory

úterý 23. prosince
7.30 - 7.45 Jimlín OÚ, 8.00 Opočno OÚ, 8.15 Touchovice u kapličky,
9.00 Liběšice, 9.30 Liběšovice, 10.00 Deštnice, 10.30 Domoušice
15.30 - 16.30 Mariánský sloup na Mírovém náměstí

středa 24. prosince
13.00 - 15.00 největší lounský hřbitov u centrálního kříže
14.30 - 14.35 Cítoliby vánoční mše od 15.00
15.00 Smolnice vánoční zpívání
16.00 Černčice vánoční mše
23.00 - 0.15 kostel CČSH půlnoční mše s Betlémským světlem na cestu domů

Díky vstřícným lidem najde Betlémské světlo cestu i do dalších obcí, například Křesína, Senkova, Vinařic, Vojnic, Vojniček a dalších.

Autor: Zdeněk Plachý

18.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žena nechtěla pustit bývalého přítele do bytu, vnutil se tam násilím

Ilustrační foto

Domácnosti v Lounech osloví tazatelé kvůli výzkumu

Policie stále hledá bankovního lupiče. Poznáte ho?

Podbořany - Lupič si přišel pro peníze do podbořanské banky. Ještě předtím přepadl i banku v Kadani.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Lesniak otevřel skore v první minutě, Louny ale nakonec body z Kladna nedovezly

Kladno - Fotbalisté Loun v divizi podlehli Kladnu 2:3. V tabulce jsou jedenáctí.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení