VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžká nákladní auta a špína vadí lidem v Buškovicích

Buškovice - Desítky obyvatel se zúčastnily veřejného projednávání k rozšíření těžby kaolinu.

15.3.2009
SDÍLEJ:

Lidé z Buškovic diskutují na veřejné schůzi k problémům s kaolinem a dopravou ve vsi. Jednání se tento týden zúčastnilo osm desítek obyvatel obce.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Rozšíření těžby kaolinu vzbuzuje už několik let emoce na Podbořansku.

Společnost Kaolin Hlubany teď chce pokračovat v těžbě za Buškovicemi, vedení podbořanské radnice ani lidem se ale nelíbí, že by nákladní auta nadále jezdila přes obec a zničenou silnici.

Kaolin se na Podbořansku těží už mnoho let. V současné době se jedná o pokračování těžby. V jednom směru je limitována ochranným pásmem zámku v Krásném Dvoře, v okolí Buškovic je ale ještě prostor pro rozvoj. Společnost Kaolin Hlubany, která v oblasti těží, má ale problémy s prosazením záměru.

„Jediná věc, která nám vadí, je doprava kaolinu. Těžba samotná nikomu nevadí, problematická je jen doprava,“ přiblížil Radek Reindl, starosta Podbořan, pod jejichž správu Buškovice spadají.

Téma doprava bylo také nejčastěji slyšet z úst lidí při veřejné debatě, která proběhla ve čtvrtek navečer v buškovickém kulturním domě. „Pořád máme špinavé baráky, je to všude. Jen jednou za čas jede cisterna a jen prášek spláchne do krajnice,“ vystoupila proti záměru dopravovat kaolin opět přes obec jedna z obyvatelek.

Ani další lidé nebyli možností, že by se oproti dnešku nic nezměnilo a všechen kaolin se opět vozil přes Buškovice, nadšeni. „Pořád jezdí hrozně špinavá auta, kaolinový prášek létá všude. Nevěřím, že se doprava zlepší,“ přidala se další diskutující.

Souhlasí s nimi i starosta Podbořan Radek Reindl. „Prakticky pořád řešíme stížnosti lidí z Buškovic na dopravu kaolinu. Podle našeho názoru není ta silnice stavěná pro takovou dopravu,“ sdělil na dotaz Deníku.

Město navrhuje novou silnici mimo obec, firma je proti

Město navrhuje, aby investor – Kaolin Hlubany, vystavěl novou komunikaci, která by se vyhnula Buškovicím a která by sloužila jen pro dopravu kaolinu. Tomu se firma brání a přiklání se k možnosti, že přispěje Krajskému úřadu Ústeckého kraje, jako správci komunikace, na její opravu a údržbu. Rekonstrukce přibližně 600 metrů silnice by měla stát podle odhadů téměř čtyři miliony.

„Nevěříme, že to pomůže. Je to sice silnice II. třídy, ale na tak velkou dopravu není stavěná. Pokud kraj povolí dopravu přes Buškovice, budeme důsledně vyžadovat, aby správce silnici každý den udržoval a čistil, aby vypadala tak, jak má. Následky těžby nemohou nést lidé z Buškovic. Nevím, proč se investor brání alternativě s dopravou přes jinou komunikaci,“ dodal Radek Reindl.

Po veřejném projednávání v Buškovicích je na tahu krajský úřad, ten se musí k povolení těžby vyjádřit, případně stanovit podmínky. Poté se opět budou vyjadřovat dotčené subjekty, dá se předpokládat, pokud budou problémy s dopravou přetrvávat, že se opět ozve vedení Podbořan. O konečném povolení těžby rozhodne Báňský úřad.

Autor: Hynek Dlouhý

15.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrální náměstí Svobody v Žatci.

Teplárenskou stále šetří policie, proti sankcím se odvolala

Den památek v Žatci: zábavná připomínka odhalení a stržení sochy císaře Josefa II. na náměstí.

Při oslavě památek v Žatci měli lidé největší zájem o synagogu

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Terezín, Ústecký kraj - V areálu Památníku Terezín složilo 39 nových příslušníků HZS Ústeckého kraje služební slib.

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení