VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řízení ke stavbě D8 je zastaveno

Ústecko, Praha - Aby mohla stavba pokračovat, musí být ukončeno stavební řízení a zahájeno nové.

4.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Příprava stavby dálnice D8 pokračuje. V souvislosti s ní se na úředních deskách objevilo, třeba Obecního úřadu v Řehlovicích, zastavení stavebního řízení na dálnici D8. Je to ovšem logický krok, aby mohlo být zahájeno nové stavební i územní řízení a stavba mohla konečně pokračovat.

To ostatně potvrdil i Miroslav Patrik z organizace Děti Země, jež podala na stavbu dálnice několik žalob a kvůli nimž je teď stavba pozastavena. „Z mého pohledu se nic neděje a vše pokračuje podle původního plánu,“ komentoval to i Patrik. Kdy bude konečně dálnice hotová? „Nikdo není schopen dnes říct přesné datum, ani přesný časový harmonogram. Vše by byla čirá spekulace, je mnoho faktorů, které ještě mohou termín dostavby oddálit,“ prohlásil René Poruba z Ředitelství silnic a dálnic na setkání se starosty postižených měst a s hejtmankou Janou Vaňhovou.

V současné době byl problémový 6,5 km dlouhý úsek dálnice v Českém středohoří rozdělen do čtyř částí, na tři části byla podaná žádost o územní rozhodnutí, na zbývající část bude podaná v březnu. „Rozdělili jsme drobné stavební objekty a zažádali o územní rozhodnutí. Pak bude následovat sloučené územní a stavební řízení, které se uskuteční v Česku zcela poprvé a bude záviset na Stavebním úřadu v Lovosicích, který se tímto dostává do funkce specializovaného stavebního úřadu,“ sdělil.

Zmatky kolem stavby silnice

„Chybějící úsek dálnice D8 se stále připravuje v režimu dálnice,“ potvrdil Martin Novák, jeden z mluvčích ministerstva. „Ministerstvo dopravy také nikdy neuvažovalo o změně dálnice v rychlostní silnici. Bojujeme proti této fámě od samého začátku. Byl to asi nějaký informační šum,“ dodal Novák.

Fáma o rychlostní silnici se rozšířila poté, co o této možnosti s médii hovořil Jakub Ptačinský, mluvčí ministerstva. „S tímto návrhem přišel už ministr Slamečka, že by se dálnice mohla okleštit. Nemusela by být tak široká. Uživatelsky je rozdíl mezi dálnicí a rychlostní silnicí nepozorovatelný, nicméně pro nás je to úspora v řádech desítek miliard korun ročně,“ řekl tehdy Ptačinský deníku MF Dnes.

Co se řidičů a lidí na objízdných trasách týká, je jim celkem fuk, co se bude stavět, ale rozhodně chtějí, aby se už s tím začalo. „Stojí to peníze a ničí životní prostředí. Co víc k tomu říct? Ta dálnice je prostě mediální antišlágr.“ Proč by byla rychlostní silnice šetrnější? Jsou totiž široké 25,5 a dálnice 27,5 metru. Tunely, nájezdy a mosty by mohla spojovat užší silnice, stoupání by mohlo být ostřejší, stejně jako zatáčky. Jízdní pruhy u obou typů silnice jsou široké 3,75 metru, o půl metru je však užší šířka krajnice a středního dělicího pásu. Rychlostní silnice mohou mít až o půl procenta větší stoupání a klesání.

Prý by to byl nesmysl

I podle Patrika z organizace Děti Země, by taková změna teď byla pořádný nesmysl. „Je to sice šetrnější, levnější a podobně, ale to by se to muselo takto rozhodnout před patnácti lety. Nemá cenu o tom teď uvažovat, když už je dálnice dávno rozestavěná,“ komentoval to Patrik.

Kdyby totiž návrh byl přijat, musela by se kompletně změnit projektová dokumentace. Navíc jsou některé mosty a tunely už rozestavěné podle původních návrhů. Také Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na konci ledna požádalo o nové územní rozhodnutí a všechna zbylá stavební povolení bez projektových změn.

Autor: Janni Vorlíček

4.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská knihovna Louny

Knihovna v Lounech byla oceněna za skvělou práci pro děti

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Ústecký kraj - Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Leo Steiner rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj - Na Lea Steinera podala společnost Krajská zdravotní žalobu.

Zaběhnout chomutovský půlmaraton je naše povinnost, jsou rozhodnutí běžci

Chomutov - Srdcem města historicky poprvé poběží půlmaratonští běžci. Hlavní závod doplní běh dětí a štafety.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies