VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DEMONSTRACE: Kraj se obává Litoměřičanů

Ústecký kraj, Litoměřice - Plánovaná demonstrace na sobotu 12. listopadu od 10 hodin na litoměřickém Mírovém náměstí a dále usnesení zastupitelů města Litoměřice, aby bylo zastaveno dovážení a spalování jedovatých kalů pocházejících z ostravských ropných lagun do Ústeckého kraje nenechalo chladným Krajský úřad Ústeckého kraje.

10.11.2011
SDÍLEJ:

POLEPENÉ LITOMĚŘICE. V ulicích města se objevily na plakátovacích plochách velké plakáty oznamující konání demonstrace proti dovozu a spalování kalů v kraji. Ta proběhne v sobotu 12.11.2011.Foto: Deník/Karel Pech

Ten vydal tiskovou zprávu, ve které doslova píše: „Úřad odmítá výzvu zastupitelů Litoměřic k zastavení navážení a spalování ostravských kalů v čížkovické cementárně Lafarge. Krajský úřad nevydával žádné rozhodnutí pro společnost Lafarge Cement, a.s. na spalování nebezpečného odpadu z ostravských lagun. V cementárně Lafarge Cement, a.s. je zařízení vybaveno pro spoluspalování odpadů a provozovatel má v příslušném integrovaném povolení povoleno spalovat více druhů odpadů, jedním z nich jsou také stabilizované kaly.”

Kraj ale ve svém prohlášení nezmiňuje zastupitele města Lovosice, kteří rovněž přijali stejné, ne-li razantnější usnesení ke kontroverzní ekologické kauze. Starostkou města je krajská zastupitelka za ČSSD Lenka Lízlová, zatímco litoměřický Ladislav Chlupáč je z ODS.

A právě ten poslal dopis přímo hejtmance Janě Vaňhové, ve kterém mj. píše, že Litoměřicko je centrem zelinářské a ovocnářské oblasti.„Jsme Zahradou Čech. Město již řadu let realizuje mnoho opatření vedoucích ke zlepšení životního prostředí,” napsal Ladislav Chlupáč. „Tuto mnohaletou práci znehodnocuje snaha přenést další ekologickou zátěž v podobě ukládání a spalování ostravských lagun do Ústeckého kraje. Tato záležitost vzbudila značné znepokojení, rozhořčení a negativní reakce nejen u občanů Litoměřic, ale na celém území bývalého litoměřického okresu a mnoha dalších místech Ústeckého kraje.”

Hejtmanka: akceje pod přísnou kontrolou úřadů

Hejtmanka Jana Vaňhová do Litoměřic vzkázala, že zastupitelé mají možnost si ověřovat všechny dostupné informace, které Krajský úřad pravidelně poskytuje. Podle kraje je celá akce pod přísnou kontrolou několika úřadů. „Přesto vznikají neopodstatněné poplašné zprávy o nebezpečnosti kalů a jejich skladování a spalování v Ústeckém kraji,” je napsáno v prohlášení.

Vaňhová si prý uvědomuje, že situace mezi občany Ústeckého kraje je velmi napjatá. „Směrem k občanům musí být co nejrychleji rozptýleny všechny obavy o nebezpečnosti kalů, nebo musí být skladování a spalování ihned zastaveno.Jako první krok správným směrem vnímám i rozhodnutí cementárny odložit spalování Geobalu 4 do provedení spalovací zkoušky a ověření všech emisních limitů,“ napsala do Litoměřic.

Informace o spalování v původním termínu 6. listopadu jako první napsal Deník. Poté ale čížkovická cementárna zareagovala, že pravidelné pálení kalů se zatím konat nebude. Na konec listopadu se chystá spalovací zkouška.

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Festival Rock for Churchill 2016 ve Vroutku.

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Ilustrační foto

Dorostenci Loun smolně prohráli úvodní divizní utkání

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Radnice 1. září omezí provoz

Žatec - Páteční úřední hodiny budou zkráceny kvůli pořádání tradiční Dočesné.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení