VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Doupově bude obnoven rybník o ploše 1,5 hektaru

Doupov - Vodní plocha zmizela v 50. letech minulého století. Nyní má znovu pomoci okolní přírodě.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS) letos obnoví v újezdu Hradiště v Doupovských horách rybník U Svobody na pomezí Podbořanska, Karlovarska a Kadaňska na Žďárském potoce, který se vlévá do Liboce a ta následně do Ohře. Vodní dílo v severovýchodní části vojenského prostoru zaniklo před desítkami let v minulém století. Jeho rekonstrukce je součástí programu Živá voda VLS, v rámci kterého chce státní podnik investovat bezmála sto milionů do malých rybníčků, nádrží a tůní na svých územích.

Rybník U Svobody je jedním z vodních děl, která zmizela z české krajiny a Vojenské lesy a statky se jej snaží navrátit zpět. Obnovené vodní dílo na Žďárském potoce by mělo mít rozlohu necelých 1,5 hektaru. „Momentálně má rybník prokopanou hráz, zničen byl někdy v 50. letech minulého století. Nejde nám o hospodářské využívání k chovným účelům, primárně jde o optimalizaci vodního režimu v krajině a zvýšení biodiverzity, tedy posílení druhové rozmanitosti přírody v této lokalitě. Půjde také o vhodný krajinotvorný prvek," vysvětluje investici ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk.

S financováním má pomoci dotace

Lokalita bývalého rybníka již prošla prvotními úpravami byly odkáceny nežádoucí porosty. „Je zpracován základní projekt, nyní čekáme na vyhlášení podmínek dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR. Předpokládáme, že by dotace pokryla polovinu z celkových nákladů tři miliony korun na rekonstrukci," dodal Milan Suk.

Rybník U Svobody je jednou z desítek investičních akcí z programu Živá voda VLS. V jeho rámci chce státní podnik obnovit a nově vybudovat v šesti lesních lokalitách ve své správě desítky rybníčků, vodních nádrží i tůní. Půjde o drobné stavby s rozlohou do 2 hektarů, jejichž hlavní funkcí bude optimalizace vodního režimu v krajině a zvýšení biodiverzity těchto lokalit.

Projektů jsou desítky

Prvních deset projektů bylo dokončeno v roce 2015, další dvě desítky jsou plánovány na letošní rok. VLS do programu plánují investovat celkem bezmála 100 milionů korun, významnou část nákladů by však měly pokrýt dotace. „U většiny těchto investic jsme podali, nebo podáme žádost, o dotační podporu z Operačního programu Životní prostředí. Dotace by tak měla pokrýt až 70 procent nákladů," uvedl ekonomický náměstek VLS Zdeněk Mocek.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s více než osmdesátiletou tradicí. Celkem spravují přes 140 tisíc hektarů pozemků, z nichž většinu tvoří unikátní lesní lokality, které patří k nejzachovalejším v celé Evropě. Jedná se převážně o území sloužící k výcviku armády, nebo bývalé vojenské újezdy, které byly dlouhodobě uchráněny intenzivních civilizačních vlivů. V posledních letech VLS opakovaně vytvořily hospodářský výsledek, kterým v tvorbě zisku před zdaněním překonal historické rekordy.

VLS ve všech spravovaných lokalitách hospodaří trvale udržitelným způsobem a plní podmínky mezinárodního certifikačního systému PEFC, který stanovuje přísná ekologická, společenská a sociální kritéria v lesním hospodaření.

Jan Sotona

Autor: Redakce

Místo události:
7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič boural dvakrát. Poškodil strom a kříž s Ježíšem

Parní lokomotiva Šlechtična. Ilustrační fotografie.

Zájemce sveze v sobotu vlak tažený parní lokomotivou

Město pošle 15 tisíc korun na tradiční degustaci piv při Dočesné

Žatec - Dvoudenní ochutnávka probíhá každý rok. Účastní se jí odborníci i laická veřejnost.

Z ozdoby v parku v Lounech zmizela část dlažby

Louny – Nenechavci se hodily dlažební kameny, které tvoří chodníčky. 

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Dorostenci Loun smolně prohráli úvodní divizní utkání

Louny – Fotbaloví dorostenci Loun odehráli v sobotu úvodní zápas v divizi, ve kterém na domácím hřišti nešťastně prohráli s rezervou Jablonce nad Nisou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení