VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Doupově bude obnoven rybník o ploše 1,5 hektaru

Doupov - Vodní plocha zmizela v 50. letech minulého století. Nyní má znovu pomoci okolní přírodě.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS) letos obnoví v újezdu Hradiště v Doupovských horách rybník U Svobody na pomezí Podbořanska, Karlovarska a Kadaňska na Žďárském potoce, který se vlévá do Liboce a ta následně do Ohře. Vodní dílo v severovýchodní části vojenského prostoru zaniklo před desítkami let v minulém století. Jeho rekonstrukce je součástí programu Živá voda VLS, v rámci kterého chce státní podnik investovat bezmála sto milionů do malých rybníčků, nádrží a tůní na svých územích.

Rybník U Svobody je jedním z vodních děl, která zmizela z české krajiny a Vojenské lesy a statky se jej snaží navrátit zpět. Obnovené vodní dílo na Žďárském potoce by mělo mít rozlohu necelých 1,5 hektaru. „Momentálně má rybník prokopanou hráz, zničen byl někdy v 50. letech minulého století. Nejde nám o hospodářské využívání k chovným účelům, primárně jde o optimalizaci vodního režimu v krajině a zvýšení biodiverzity, tedy posílení druhové rozmanitosti přírody v této lokalitě. Půjde také o vhodný krajinotvorný prvek," vysvětluje investici ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk.

S financováním má pomoci dotace

Lokalita bývalého rybníka již prošla prvotními úpravami byly odkáceny nežádoucí porosty. „Je zpracován základní projekt, nyní čekáme na vyhlášení podmínek dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR. Předpokládáme, že by dotace pokryla polovinu z celkových nákladů tři miliony korun na rekonstrukci," dodal Milan Suk.

Rybník U Svobody je jednou z desítek investičních akcí z programu Živá voda VLS. V jeho rámci chce státní podnik obnovit a nově vybudovat v šesti lesních lokalitách ve své správě desítky rybníčků, vodních nádrží i tůní. Půjde o drobné stavby s rozlohou do 2 hektarů, jejichž hlavní funkcí bude optimalizace vodního režimu v krajině a zvýšení biodiverzity těchto lokalit.

Projektů jsou desítky

Prvních deset projektů bylo dokončeno v roce 2015, další dvě desítky jsou plánovány na letošní rok. VLS do programu plánují investovat celkem bezmála 100 milionů korun, významnou část nákladů by však měly pokrýt dotace. „U většiny těchto investic jsme podali, nebo podáme žádost, o dotační podporu z Operačního programu Životní prostředí. Dotace by tak měla pokrýt až 70 procent nákladů," uvedl ekonomický náměstek VLS Zdeněk Mocek.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s více než osmdesátiletou tradicí. Celkem spravují přes 140 tisíc hektarů pozemků, z nichž většinu tvoří unikátní lesní lokality, které patří k nejzachovalejším v celé Evropě. Jedná se převážně o území sloužící k výcviku armády, nebo bývalé vojenské újezdy, které byly dlouhodobě uchráněny intenzivních civilizačních vlivů. V posledních letech VLS opakovaně vytvořily hospodářský výsledek, kterým v tvorbě zisku před zdaněním překonal historické rekordy.

VLS ve všech spravovaných lokalitách hospodaří trvale udržitelným způsobem a plní podmínky mezinárodního certifikačního systému PEFC, který stanovuje přísná ekologická, společenská a sociální kritéria v lesním hospodaření.

Jan Sotona

Autor: Redakce

Místo události:
7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání Loun (v bílém) proti Lovosicím
9

Lokomotiva přehrála Lovce, Lovosice poprvé ztratily

Ilustrační foto.

Žena nechtěla pustit bývalého přítele do bytu, vnutil se tam násilím

Domácnosti v Lounech osloví tazatelé kvůli výzkumu

Louny - Zkoumání má přinést nové poznatky o vztazích v české společnosti.

Policie stále hledá bankovního lupiče. Poznáte ho?

Podbořany - Lupič si přišel pro peníze do podbořanské banky. Ještě předtím přepadl i banku v Kadani.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Lesniak otevřel skore v první minutě, Louny ale nakonec body z Kladna nedovezly

Kladno - Fotbalisté Loun v divizi podlehli Kladnu 2:3. V tabulce jsou jedenáctí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení