VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žatec prosazuje ekologii

Žatec- Vybité baterie se stále v Žatci vyhazují do popelnic.

8.2.2008
SDÍLEJ:

Žabák ukazuje dětem ze Základní školy Jižní v Žatci nádobu na sběr vybitých baterií. Foto: DENÍK/Petr Kinšt

Město Žatec se připojilo ke sběru použitých baterií. Jejich nesprávná likvidace představuje vážnou ekologickou hrozbu, podle odborníků je důležité baterie třídit a nevhazovat je do komunálního odpadu. Dosud bylo v Žatci jen několik míst, kde bylo použité monočlánky odložit. Většinou v supermarketech. Ve čtvrtek 7. února byl počet sběrných míst rozšířen o dalších osm, celkem jich je nyní ve městě 14. Nově je mohou děti nosit do škol, použité baterie je možné také vyhazovat do nádoby k tomu určené na městském úřadě.

V Žatci se dosud baterie příliš nesbíraly. Dle celostátního průměru se jich na území města mělo sesbírat vloni zhruba 380 kilogramů. V období let 2004 až 2007 obyvatelé města odevzdali ale jen celkem 460 kilogramů použitých baterií, což je v průměru 115 kg za rok. Na jednoho obyvatele tak připadá jedna třetina sebrané baterie ročně.

Za čtyři roky vstoupí v platnost směrnice Evropské unie, která požaduje zajistit sběr baterií v množství tři kusy na jednoho obyvatele. Město velikosti Žatce by tak mělo v roce 2012 posbírat 1140 kilogramů použitých baterií ročně. To je o mnoho větší množství než nyní. „Ekologické chování a podpora ekologických projektů je naší prioritou. Proto jsme se spojili ke společnému projektu s neziskovou společností ECOBAT, která se likvidací použitých baterií v České republice zabývá,“ vysvětlil Martin Olšan z odboru životního prostředí Městského úřadu v Žatci.

„Lidé si stále neuvědomují, jak nebezpečné látky pro životní prostředí se z nesprávně zlikvidovaných baterií uvolňují. Použité články, které se odhodí do koše v domácnosti a jako směsný odpad skončí na skládce, vážně ohrožují životní prostředí. Po čase z nich totiž škodliviny začnou prosakovat do půdy a do spodních vod,“ uvedl Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT. Naopak vytříděné baterie se likviduji ekologicky a jejich části se dále využívají.

Autor: Petr Kinšt

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská knihovna Louny

Knihovna v Lounech byla oceněna za skvělou práci pro děti

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Ústecký kraj - Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Leo Steiner rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj - Na Lea Steinera podala společnost Krajská zdravotní žalobu.

Zaběhnout chomutovský půlmaraton je naše povinnost, jsou rozhodnutí běžci

Chomutov - Srdcem města historicky poprvé poběží půlmaratonští běžci. Hlavní závod doplní běh dětí a štafety.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies