VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žatec prosazuje ekologii

Žatec- Vybité baterie se stále v Žatci vyhazují do popelnic.

8.2.2008
SDÍLEJ:

Žabák ukazuje dětem ze Základní školy Jižní v Žatci nádobu na sběr vybitých baterií. Foto: DENÍK/Petr Kinšt

Město Žatec se připojilo ke sběru použitých baterií. Jejich nesprávná likvidace představuje vážnou ekologickou hrozbu, podle odborníků je důležité baterie třídit a nevhazovat je do komunálního odpadu. Dosud bylo v Žatci jen několik míst, kde bylo použité monočlánky odložit. Většinou v supermarketech. Ve čtvrtek 7. února byl počet sběrných míst rozšířen o dalších osm, celkem jich je nyní ve městě 14. Nově je mohou děti nosit do škol, použité baterie je možné také vyhazovat do nádoby k tomu určené na městském úřadě.

V Žatci se dosud baterie příliš nesbíraly. Dle celostátního průměru se jich na území města mělo sesbírat vloni zhruba 380 kilogramů. V období let 2004 až 2007 obyvatelé města odevzdali ale jen celkem 460 kilogramů použitých baterií, což je v průměru 115 kg za rok. Na jednoho obyvatele tak připadá jedna třetina sebrané baterie ročně.

Za čtyři roky vstoupí v platnost směrnice Evropské unie, která požaduje zajistit sběr baterií v množství tři kusy na jednoho obyvatele. Město velikosti Žatce by tak mělo v roce 2012 posbírat 1140 kilogramů použitých baterií ročně. To je o mnoho větší množství než nyní. „Ekologické chování a podpora ekologických projektů je naší prioritou. Proto jsme se spojili ke společnému projektu s neziskovou společností ECOBAT, která se likvidací použitých baterií v České republice zabývá,“ vysvětlil Martin Olšan z odboru životního prostředí Městského úřadu v Žatci.

„Lidé si stále neuvědomují, jak nebezpečné látky pro životní prostředí se z nesprávně zlikvidovaných baterií uvolňují. Použité články, které se odhodí do koše v domácnosti a jako směsný odpad skončí na skládce, vážně ohrožují životní prostředí. Po čase z nich totiž škodliviny začnou prosakovat do půdy a do spodních vod,“ uvedl Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT. Naopak vytříděné baterie se likviduji ekologicky a jejich části se dále využívají.

Autor: Petr Kinšt

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pšově, na silnici mezi Žatcem a Plzní, se v pátek převrátil kamion s uhlím
8

V Pšově havaroval kamion s uhlím. Skončil na boku

Zámek ve Stekníku na Žatecku
7

Zámek ve Stekníku otevře své místnosti, zájemci mohou přijít 1. května

Kulturní tipy na pátek, víkend a prvomájové pondělí

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v regionu v nejbližších dnech.

Žádná bouřka! Střelba z velkých houfnic na Doupově byla slyšet až v Žatci

Žatec /FOTO/ – Střelba dělostřelců z Doupova byla slyšet na kilometry daleko. Mnozí lidé si mysleli, že pořádně hřmí. 

Rarita srazu veteránů? Přijede gangsterský Cord 812

Chomutov, Podbořansko /ROZHOVOR/ - Naleštěná auta a motocykly vystaví na odiv v Chomutově, vydají se ale také na zámek Krásný Dvůr.

V hlavní roli literatura. Číst se bude ve sklepích i v historickém centru

Louny, Žatec – Lounská LiteraTúra nabídne již šestý ročník, číst se bude v tajemných sklepech a sklepeních. V Žatci poprvé v historickém centru zažijí Noc literatury.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies