VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páteřní vedení z Lounska k Liberci se zdvojnásobí, nikomu nevadí

Lounsko - Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko v rámci EIA.

29.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Rekonstrukce páteřního elektrického vedení z rozvodny z Výškova na Lounsku až k Liberci dostalo první potřebné povolení, takzvanou EIA. Rekonstrukce za 3,2 miliardy korun spočívá především ve zdvojení vedení a náhradě dvacetimetrových sloupů dvaačtyřicetimetrovými. Obce a lidé, jichž se stavba dotkne, měli jen několik dílčích připomínek, což u podobně rozsáhlých staveb nebývá obvyklé. ČTK to zjistila ze systému EIA.

Délka celého vedení je zhruba 126,5 kilometru. Začíná v uzlovém bodě u Výškova na Lounsku a přes České středohoří vede až k České Lípě, kde začíná druhá trasa k Hodkovicím nad Mohelkou na Jablonecku. Patří k základu energetické soustavy, takže je v drátech napětí 400 kilovoltů. „Má to souvislost i s výstavbou a modernizací dalších zdrojů v oblasti severozápadních Čech. Obě vedení se podílejí také na zajištění spolehlivého a bezpečného přenosu elektrické energie distribučním soustavám," uvedla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Elektřina jde vedením zpravidla ze západu na východ, hlavně kvůli tomu, že elektrárny v Ústeckém kraji pokrývají velkou část spotřeby celého Česka. Dokumentace EIA tvrdí, že současné vedení je už teď v některých momentech přetěžované.

Rekonstrukce má stát zhruba 3,2 miliardy korun. Dřív by měla začít na východní části od Hodkovic k České Lípě, kde se předpokládají práce v letech 2015 a 2016. Do roku 2018 by mělo být vedení přestavěno kompletně.

Negativní efekty

Dokumentace připouští i negativní efekty. „Možnost kumulace existuje zejména ve vztahu k ovlivnění krajinného rázu okolního území a dále v případě vlivů elektromagnetického pole a vlivů hluku," píše se v oznámení, které podal ČEPS ministerstvu životního prostředí v červnu 2011. Veřejnosti to ale příliš nevadí, alespoň soudě podle reakcí na projednávání EIA. V něm se sešla řada připomínek, ale jen technického rázu. Jen jeden občan požadoval posunutí některých stožárů, ale do místa, odkud budou víc vidět.

Kladné stanovisko EIA u podobných staveb často znamená, že už nebudou mít problémy s odpůrci stavby při vyřizování stavebního povolení.

Nové vedení má vést z Výškova také do středních Čech. I to už získalo od ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko. Trasa je plánována z převážné části v koridoru současného 400 kV vedení, které bude přestavěno na dvojité vedení 2×400 kV. Elektrické vedení vede v okrese Louny z Výškova na jih kolem Postoloprt, u Opočna se stáčí na východ na Zbrašín, Líšťany, Smolnici, Hříškov a Panenský Týnec.

NOVÁ VEDENÍ VYSOKÉHO NAPĚTÍ

• společnost ČEPS plánuje rekonstrukci dvou vedení velmi vysokého napětí z rozvodny u Výškova na Lounsku
• v trase současných vedení na Liberecko a do středních Čech vyrostou nové stožáry, které nynější přenosovou trasu posílí
• přes ČR teče abnormální množství elektrické energie hlavně z obnovitelných zdrojů z Německa, ČR tak může postihnout rozsáhlý výpadek rozvodů elektrické energie tzv. blackout
• proto se v ČR pracuje na posílení přenosové soustavy
• nové vedení se staví také kvůli nové paroplynové elektrárně v Počeradech

Autor: Petr Kinšt, ČTK

29.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Droužkovičtí motorkáři pořádají 5. vyjížďku a benefiční akci ve prospěch tří nemocných dětí z Chomutovska
13

Drsní motorkáři rozpřáhnou náruč, aby pomohli třem nemocným dětem

Ilustrační foto.

Opilý řidič boural dvakrát. Poškodil strom a kříž s Ježíšem

Zájemce sveze v sobotu vlak tažený parní lokomotivou

Žatec - Šlechtična zastaví na žateckém nádraží cestou do chomutovského depozitáře.

Město pošle 15 tisíc korun na tradiční degustaci piv při Dočesné

Žatec - Dvoudenní ochutnávka probíhá každý rok. Účastní se jí odborníci i laická veřejnost.

Z ozdoby v parku v Lounech zmizela část dlažby

Louny – Nenechavci se hodily dlažební kameny, které tvoří chodníčky. 

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení