VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páteřní vedení z Lounska k Liberci se zdvojnásobí, nikomu nevadí

Lounsko - Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko v rámci EIA.

29.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Rekonstrukce páteřního elektrického vedení z rozvodny z Výškova na Lounsku až k Liberci dostalo první potřebné povolení, takzvanou EIA. Rekonstrukce za 3,2 miliardy korun spočívá především ve zdvojení vedení a náhradě dvacetimetrových sloupů dvaačtyřicetimetrovými. Obce a lidé, jichž se stavba dotkne, měli jen několik dílčích připomínek, což u podobně rozsáhlých staveb nebývá obvyklé. ČTK to zjistila ze systému EIA.

Délka celého vedení je zhruba 126,5 kilometru. Začíná v uzlovém bodě u Výškova na Lounsku a přes České středohoří vede až k České Lípě, kde začíná druhá trasa k Hodkovicím nad Mohelkou na Jablonecku. Patří k základu energetické soustavy, takže je v drátech napětí 400 kilovoltů. „Má to souvislost i s výstavbou a modernizací dalších zdrojů v oblasti severozápadních Čech. Obě vedení se podílejí také na zajištění spolehlivého a bezpečného přenosu elektrické energie distribučním soustavám," uvedla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Elektřina jde vedením zpravidla ze západu na východ, hlavně kvůli tomu, že elektrárny v Ústeckém kraji pokrývají velkou část spotřeby celého Česka. Dokumentace EIA tvrdí, že současné vedení je už teď v některých momentech přetěžované.

Rekonstrukce má stát zhruba 3,2 miliardy korun. Dřív by měla začít na východní části od Hodkovic k České Lípě, kde se předpokládají práce v letech 2015 a 2016. Do roku 2018 by mělo být vedení přestavěno kompletně.

Negativní efekty

Dokumentace připouští i negativní efekty. „Možnost kumulace existuje zejména ve vztahu k ovlivnění krajinného rázu okolního území a dále v případě vlivů elektromagnetického pole a vlivů hluku," píše se v oznámení, které podal ČEPS ministerstvu životního prostředí v červnu 2011. Veřejnosti to ale příliš nevadí, alespoň soudě podle reakcí na projednávání EIA. V něm se sešla řada připomínek, ale jen technického rázu. Jen jeden občan požadoval posunutí některých stožárů, ale do místa, odkud budou víc vidět.

Kladné stanovisko EIA u podobných staveb často znamená, že už nebudou mít problémy s odpůrci stavby při vyřizování stavebního povolení.

Nové vedení má vést z Výškova také do středních Čech. I to už získalo od ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko. Trasa je plánována z převážné části v koridoru současného 400 kV vedení, které bude přestavěno na dvojité vedení 2×400 kV. Elektrické vedení vede v okrese Louny z Výškova na jih kolem Postoloprt, u Opočna se stáčí na východ na Zbrašín, Líšťany, Smolnici, Hříškov a Panenský Týnec.

NOVÁ VEDENÍ VYSOKÉHO NAPĚTÍ

• společnost ČEPS plánuje rekonstrukci dvou vedení velmi vysokého napětí z rozvodny u Výškova na Lounsku
• v trase současných vedení na Liberecko a do středních Čech vyrostou nové stožáry, které nynější přenosovou trasu posílí
• přes ČR teče abnormální množství elektrické energie hlavně z obnovitelných zdrojů z Německa, ČR tak může postihnout rozsáhlý výpadek rozvodů elektrické energie tzv. blackout
• proto se v ČR pracuje na posílení přenosové soustavy
• nové vedení se staví také kvůli nové paroplynové elektrárně v Počeradech

Autor: Petr Kinšt, ČTK

29.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žena nechtěla pustit bývalého přítele do bytu, vnutil se tam násilím

Ilustrační foto

Domácnosti v Lounech osloví tazatelé kvůli výzkumu

Policie stále hledá bankovního lupiče. Poznáte ho?

Podbořany - Lupič si přišel pro peníze do podbořanské banky. Ještě předtím přepadl i banku v Kadani.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Lesniak otevřel skore v první minutě, Louny ale nakonec body z Kladna nedovezly

Kladno - Fotbalisté Loun v divizi podlehli Kladnu 2:3. V tabulce jsou jedenáctí.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení