VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna v Lounech získala díky práci pro děti první místo!

Louny - Ve své kategorii zvítězila v celostátní soutěži Kamarádka knihovna. Celkem nyní soutěžilo 80 knihoven z ČR.

6.6.2015
SDÍLEJ:

Městská knihovna LounyFoto: Deník

Po úspěchu před čtyřmi roky, kdy knihovna v Lounech získala první cenu v prestižní celostátní soutěži a titul Městská knihovna roku 2011, nyní stejná knihovna znovu zabodovala. Tento týden vyhrála první místo v soutěži Kamarádka knihovna, která na rozdíl od předchozí soutěže hodnotí zejména úroveň péče knihoven o čtenáře v dětském věku.

„Městská knihovna Louny vyhrála v kategorii měst od 10 do 20 tisíc obyvatel. Je to pro nás velký úspěch, protože práce pro děti a mládež je dlouhodobě jednou z důležitých priorit lounské knihovny," potvrdila pro Deník Dagmar Kučerová, ředitelka Městské knihovny Louny.

Výsledky byly vyhlášeny tento týden v Praze. „Do soutěže se nyní zapojilo více než osmdesát knihoven z České republiky. Pořádá ji Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pod záštitou ministerstva kultury. Jednotlivé knihovny hodnotí jak samy děti v rolích čtenářů či návštěvníků, tak ve druhé fázi i odborná komise," uvedla Helena Šlesingerová z týmu pořadatelů soutěže.

Nejprve hlasují děti, pak odborníci

Soutěž probíhá a vyhlašuje se ve dvouletých cyklech už od roku 2007. Hodnocení knihoven probíhá v několika krocích. Nejprve své dětské oddělení hodnotí prostřednictvím komiksového formuláře samy děti. Pak následuje zkoumání statistických údajů, například počet čtenářů, výpůjčky za dané období, týdenní provozní doba, webové stránky a podobná data. Vše vrcholí návštěvou odborné hodnotící komise v knihovnách s nejvyšším počtem bodů. „Děti z celé ČR letos poslaly svým knihovnám 15 tisíc vysvědčení," upřesnila Helena Šlesingerová.

„Jsme velmi šťastní a všem dětem děkujeme, že jsme díky jejich zájmu prestižní cenu získali. Dále bych chtěla poděkovat nejen zaměstnancům dětského oddělení Janě Hrbkové, Věře Pokorné a Ondřeji Kuncovi, ale komplet celému týmu pracovníků naší knihovny," uvedla Dagmar Kučerová, která je ředitelkou lounské knihovny od roku 2006.

Logo soutěže Kamarádka knihovna„Práce pro děti a mládež je dlouhodobě důležitou činností lounské knihovny. Každodenně probíhají u nás setkání pro školní děti, odpolední akce a pořady. V posledních letech se knihovna zaměřuje i na rodinné a komunitní projekty. Knihovna se může pochlubit vysokým číslem registrovaných dětských čtenářů. Za rok 2014 u nás bylo zaregistrováno 49,9 % dětských čtenářů do 15 let z celkového počtu dětí v tomto věku ve městě. Každý nový občánek Loun dostává od knihovny kromě první knížky i poukaz na bezplatnou šestiletou registraci do knihovny. Vedle dětského oddělení knihovna provozuje také Klub(ovnu) Luna, volnočasové zařízení pro děti a mládež. Velmi oblíbené jsou příměstské letní tábory, které mohou děti navštěvovat zcela zdarma. Důležitá je celková dobrá spolupráce se školami a s dalšími institucemi ve městě," připomněla Dagmar Kučerová některé kroky, vedoucí k lounskému úspěchu.

Knihovna v Lounech vyhrála první místo v prestižní celostátní soutěži už v roce 2011. Tehdy získala titul Městská knihovna roku a jako vítězka obdržela 70 tisíc korun na další činnost. Do soutěže se tehdy přihlásilo 36 knihoven z Čech i Moravy. Knihovna byla posuzována jako celek, tedy z pohledu její práce jak pro dospělé návštěvníky, tak i pro děti.

Lounská knihovna se v roce 2010 přestěhovala do nových moderně upravených prostor po bývalém soudu na náměstí a od té doby se postupně stala důležitým centrem kulturního, zábavného a poučného dění v Lounech. Minulý rok na akce knihovny nebo jen k výpůjčce knih, časopisů či hudby zavítalo téměř 160 tisíc návštěvníků.

Infoblok

Autor: Libor Želinský

6.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martina Mikulášková

Mikulášková i další naděje už vědí, kde budou bojovat o další medaile

Mistrovství ve svíčkové.

Svíčkovou na zámku ochutnají herci z muzikálu Madagaskar

Auto v Černčicích uvízlo v Ohři

Černčice u Loun - Špatně zajištěný vůz sjel ze svahu a skončil pod hladinou.

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Žatecko - Zábavný den pro veřejnost bude připraven na fotbalovém hřišti v Novém Sedle u Žatce. Jedním z jeho poselství je i podpora přátelství mezi Čechy a Slováky.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Dočesná hlásí novinku. Klidová zóna vznikne v klášterní zahradě

Žatec – Zajímavou novinku přichystali v Žatci pořadatelé již 60. ročníku Dočesné, slavností piva a chmele, které se ve městě budou konat 1. a 2. září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení