VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát nechce Žatci dát kasárny

Žatec - Město chce areál kasáren získat bezúplatně, nebo jen za symbolickou cenu.

18.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Žatec chce získat areál tzv. spodních kasáren na okraji města ve směru na Trnovany. Posádka v Žatci už se rozšiřovat nebude, takže vojáci areál nebudou potřebovat. „Chceme areál získat bezúplatně, nebo za symbolickou částku,“ řekl Aleš Kassal, zástupce starosty města.

Zadarmo? Není důvod

Bezúplatně získaly opuštěné vojenské areály na okrajích měst už dříve například Louny, nebo loni Podbořany. Ministerstvo obrany žatecké kasárna ale tentokrát městu zadarmo předat nechce. Podle zástupců ministerstva proto není důvod. Navíc tento resort hledá další zdroje peněz, mezi které má patřit i prodej nepotřebného majetku.

„Záměrem ministerstva obrany je prodej žateckých kasáren. Tento postup je v souladu s přijatou strategií nakládání s nepotřebným majetkem, umocněnou skutečností, že ministerstvo obrany hledá další finanční zdroje, mezi které patří zejména prodej nepotřebného majetku,“ uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Zhruba desetihektarový areál na okraji města by do budoucna mohl být pro Žatec další strategickou rozvojovou zónou. Vyrůst by tam mohly třeba další rodinné doby nebo byty, nabízejí se i další možnosti využití. Vojenská posádka v Žatci se měla stát jednou z největších v Česku. Ve městě měla sídlit 4. brigáda rychlého nasazení.

Další prapory nepřibudou

V Žatci měla sídlit kompletní brigáda se svými třemi prapory – tedy zhruba dva tisíce vojáků. V současné době je ve městě jen ale velitelství 4. brigády rychlého nasazení a jeden, 41. mechanizovaný, její prapor. K tomu měly do Žatce přijít ještě dva prapory – 42. mechanizovaný z Tábora a 43. výsadkový z Chrudimi. Ministerstvo obrany potvrdilo, že dva prapory do Žatce už nepřijdou. „Prapor z Chrudimi se do Žatce stěhovat nebude,“ řekla při návštěvě východočeského města Vlasta Parkanová, ministryně obrany.

Na dotaz Deníku Blanka Majkusová z kanceláře náčelníka generálního štábu Armády ČR potvrdila, že do Žatce se nebude stěhovat ani 42. prapor z Tábora. „V Žatci nadále zůstane velitelství brigády rychlého nasazení spolu s jedním mechanizovaných praporem. Nárůst počtu vojáků v posádce není plánován,“ uvedla.

V Žatci zahájila činnost 4. brigáda rychlého nasazení v roce 2004. Do města přišla z Havlíčkova Brodu a 41. prapor z Benešova. V plánu bylo soustředit všechny tři prapory brigády v Žatci, čímž by vznikla jedna z největších vojenských posádek v zemi. Pro město by to znamenalo velkou prestiž, neboť tato brigáda je jednou z nejlepší jednotek, které má Armáda ČR k dispozici.

V minulých měsících vojáci brigády zajišťovali zahraniční mise v Afghánistánu, Iráku i Kosovu. Pro mnoho vojáků ze Žatce tyto mise ale určitě nebyly poslední. Česká armáda společně se slovenskou vytváří speciální bojovou jednotku pro potřeby Evropské unie, takzvanou battlegroup. Jednotka bude čítat asi 1500 vojáků. Z toho budou dvě třetiny Češi, kteří budou i velet. Základ této jednotky budou tvořit příslušníci žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Členské státy EU se dohodly před lety na vytvoření 13 battlegroups.

18.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martina Mikulášková

Mikulášková i další naděje už vědí, kde budou bojovat o další medaile

Mistrovství ve svíčkové.

Svíčkovou na zámku ochutnají herci z muzikálu Madagaskar

Auto v Černčicích uvízlo v Ohři

Černčice u Loun - Špatně zajištěný vůz sjel ze svahu a skončil pod hladinou.

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Žatecko - Zábavný den pro veřejnost bude připraven na fotbalovém hřišti v Novém Sedle u Žatce. Jedním z jeho poselství je i podpora přátelství mezi Čechy a Slováky.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Dočesná hlásí novinku. Klidová zóna vznikne v klášterní zahradě

Žatec – Zajímavou novinku přichystali v Žatci pořadatelé již 60. ročníku Dočesné, slavností piva a chmele, které se ve městě budou konat 1. a 2. září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení