VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo je kdo v regionu? Poznejte sportovce z Podbořan

Okres Louny - Poznávejte s námi významné osobnosti, spojené s regionem.

6.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Rozšiřte své znalosti o osobnostech, spjatých s naším regionem. Tipujte, kdo se skrývá za nápovědami.

Každý týden můžete poznávat jednu významnou postavu, která je nějak spojená s okresem Louny. Ať už tu žila, tvořila, nebo zkrátka nějak zanechala svou historickou stopu.

Miniseriál pokračuje další osobností. Kdo byl minulým hledaným se dočtete níže. Všechny předchozí díly najdete v souvisejících článcích vpravo!

Poznejte sportovce z Podbořan


Nápověda č. 1

Hledáme žijícího muže, známého obyvatele Podbořan, který má (měl) dokonce svůj vlastní fanklub.

Nápověda č. 2
Stal se výjimečným ve sportovním odvětví, ve kterém dosáhl řady mimořádných úspěchů. Ve svém oboru patřil mezi naprostou špičku, nejvíce se proslavil jako juniorský mistr světa.

Nápověda č. 3
I když o něj stále projevovaly zájem zahraniční týmy zvučných jmen, rozhodl se v roce 2010 ukončit profesionální kariéru.

Odhalení se uskuteční na stránkách Žateckého a lounského deníku každé pondělí, spolu s dalšími informacemi o osobnosti a s počty správných a špatných odpovědí.

Tipovat můžete prostřednictvím e-mailu na zdenek.plachy@denik.cz. Do předmětu zprávy napište slovo OSOBNOST.


Minulou hledanou osobností byl Zdeněk Šesták


V uplynulém týdnu jste měli možnost znovu tipovat jednu z osobností, která zanechala svou historickou stopu v okrese Louny. Tři nápovědy tentokrát ukazovaly na významného hudebního skladatele Zdeňka Šestáka.

Do redakce přišlo 31 odpovědí a kromě tří byly všechny zcela správné.

Zdeněk Šesták na snímku Mirka BlažkaZdeněk Šesták (* 10. 12. 1925)

Zdeněk Šesták je významný český hudební skladatel, další slavný rodák obce Cítoliby u Loun. Je známý tvorbou symfonickou, komorní a sborovou. Propaguje díla autorů cítolibské skladatelské školy 18. století.

Z. Šesták pochází z hudbymilovné rodiny. Matka byla učitelka a zpívala v chrámovém sboru, otec hrál na violoncello v orchestru Železničářské filharmonie v Praze. Cítolibskou obecnou školu navštěvoval v letech 1931 - 1936, Reálné gymnázium v Lounech 1936 - 1944.

Komponování studoval na Pražské konzervatoři v letech 1945 - 1950 u Emila Hlobila a Miroslava Krejčího. Své hudební vzdělání doplnil paralelním studiem hudební vědy na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy u Josefa Huttera a Jana Němečka. Během vojenské presenční služby v letech 1950-1952 působil jako flétnista u Vojenské divizní hudby ve Slaném. 1952-1954 působil v Ústředním domě lidové tvořivosti v Praze, 1954-1957 v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého a Ústředním domě armády. Od 1957 svobodné povolání jako hudební skladatel. V letech 1968-1969 ústřední dramaturg symfonické, komorní a vokální hudby v Československém rozhlasu. 1991-1992 přednášel hudební regionalistiku na Univerzitě Karlově.

Autor je členem Společnosti českých skladatelů, Sdružení pro soudobou hudbu Přítomnost, Umělecké besedy a sdružení Pondělníci. V roce 2006 mu bylo Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97 uděleno uznání za přínos filosofii vzdělávání. V roce 2008 obdržel cenu Ministerstva kultury České republiky za celoživotní přínos české kultuře v oblasti hudby.

Zdeňka Šestáka lze považovat za syntetika, poučeného z české a světové tvorby 20. století. Jeho díla nepodléhají módním vlnám a nenalezneme v nich snahu po líbivost. Mají pevný tvar a přehlednou kompozici. Hudebními prostředky řeší Šesták etické a ontologické otázky, jak napovídají názvy jeho skladeb. V tom je ovlivněn zejména stálým studiem antické filosofie a rovněž barokní homiletické literatury. Náměty skladeb nalézá rovněž v historii, literatuře a poezii.

Náhodný objev hesla „Urtica“ (Kopřiva) v Dlabaczově lexikonu českých umělců ze začátku 19. století ho přivedl ke studiu skladatelské tvorby cítolibské rodiny Kopřivů a dalších příslušníků cítolibské skladatelské školy, zejména Jana Adama Galliny, Jana Nepomuka Venta a Jakuba Lokaje.

Zdroj: Wikipedia.cz

Autor: Zdeněk Plachý

6.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z minulých ročníků veselých setkání "žaboobcí"
5

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Povodeň v Ústí nad Labem v roce 2002 objektivem Františka Ročka
23

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Dočesná hlásí novinku. Klidová zóna vznikne v klášterní zahradě

Žatec – Zajímavou novinku přichystali v Žatci pořadatelé již 60. ročníku Dočesné, slavností piva a chmele, které se ve městě budou konat 1. a 2. září.

Začíná podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského piva!

Okres Louny - Oblíbenou tipovací fotbalovou soutěž si nově můžete užít i v týmu se svými přáteli!

Senior v Bezděkově postřelil po hádkách dva sousedy

Bezděkov – Třiasedmdesátiletý muž střílel nelegálně drženou zbraní. Policie případ na Žatecku šetří jako pokus o dvě vraždy, vážně zranění muži jsou v nemocnici.

Mostečané potají trhají hrozny s pesticidem, riskují zdravotní potíže

Most – Zloději si na lupu nepochutnají, hrozny jsou ještě hodně nezralé a kyselé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení