VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Lounech si minulý rok půjčili téměř 300 tisíc knih

Louny - Do knihovny přišlo 150 tisíc návštěvníků. Mezi registrovanými čtenáři převládají ženy.

11.1.2014
SDÍLEJ:

Do knihovny loni přišlo 149 843 návštěvníků. Připravila pro ně celou řadu zajímavých akcí, na podzim to byly například Světové dny věnované Vietnamcům a jejich zemi. Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Tři sta tisíc vypůjčených knih a celkem 150 tisíc návštěvníků, kteří během roku zavítali buď jen pro vypůjčení knih, nebo i na všechny možné další pořádané kulturní akce v areálu knihovny - to jsou nejdůležitější čísla z bilance roku 2013, kterou zveřejnila Městská knihovna Louny.

„Do knihovny loni přišlo 149 843 návštěvníků. Bylo jich asi o osm tisíc více než v roce předchozím. To ale neznamená, že by lidé více četli. Trend posledních let se nemění - lidé chodí do knihovny častěji, ale spíše tam hledají zábavu, společnost, popovídání, kulturní a vzdělávací pořady, společnou tvorbu a další aktivity," uvedla Dagmar Kučerová, ředitelka lounské knihovny.

Tyhle aktivity musí podle ní v dnešní době umět nabídnout každá moderní veřejná knihovna. Zároveň však musí udržovat i své původní poslání - vést děti a dospělé lidi ke čtenářství, lásce ke knížkám a vytvářet kvalitní knihovní fond, dodala ředitelka.

Zasloužený prestižní titul

Knihovně v Lounech se držet krok s moderními trendy daří výborně. Loni uspořádala více než tisícovku kulturních, vzdělávacích a společenských akcí pro širokou veřejnost. I díky svým všestranným aktivitám, nabízejícím zábavu pro lidi všech zájmů a věkových kategorií, a to nejen ve všední dny, ale na rozdíl od jiných knihoven v regionu zcela běžně i o víkendech, získala před dvěma roky titul Městská knihovna roku 2011 v prestižní celostátní soutěži.

Počet registrovaných čtenářů v knihovně, kteří si mohou chodit půjčovat knihy či další nosiče, se prakticky nemění, pohybuje se už několik let mezi čtyřmi a pěti tisíci lidmi. Stále ale stoupá návštěvnost na uvedené kulturní a společenské akce. „Průkazku do knihovny tak dnes vlastní přibližně čtvrtina obyvatel města," říká Dagmar Kučerová. Z celkového počtu čtenářů v Lounech jich třetinu tvoří děti do 15 let. Větší zájem o čtení a pravidelné návštěvy knihovny mají ženy - je jich 66%. Nejstarší registrovaný čtenář se narodil v roce 1921, nejmladšímu není ještě ani rok, neboť jde o dítě narozené v roce 2013.

Přibyly tisíce nových titulů

Čtenáři si minulý rok v Lounech vypůjčili 291 636 knih. Pro celou širokou veřejnost knihovna uspořádala 1062 kulturních a vzdělávacích akcí. Do knihovny přibylo 4 538 nových knížek a 723 hudebnin.

A jaký je zájem lidí o čtení vyjádřený v celostátních číslech? Poslední velký průzkum na toto téma proběhl v roce 2010. Zúčastnilo se ho 1550 lidí z celé ČR a šlo o projekt Národní knihovny ČR a Ústavu pro českou literaturu. Z výsledků plyne, že průměrný člověk v naší zemi přečte za rok 17 knih. Existuje však na druhé straně i 20% lidí, kteří za rok nepřečtou ani jednu knihu. 38% obyvatel ČR navštíví za rok alespoň jednou veřejnou knihovnu.

Největší skupina čtenářů je ta, která sahá po knize několikrát za týden (je jich 23%). Třináct procent milovníků čtení se pustí do knihy úplně každý den. A když už se do čtení knížky pustíme, obvykle nám to vydrží v průměru 38 minut; pak zase pokračujeme až některý další den, uvádí dotyčný průzkum kromě mnoha dalších zajímavých údajů.

Tak tedy příjemnou zábavu s knížkami! Když si umíte najít ty správné, budete nadšeni a stojí to opravdu za to.

Autor: Libor Želinský

11.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Palkoska se narodil 15. srpna 2017 ve 12.10 hodin mamince Michaele Olejníkové z Hnojnic. Vážil 3620 g a měřil 50 cm.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Slavoj Žatec (v zeleném) před týdnem těsně porazil nováčka z Perštejna 2:1 (1:0).

Výborně! Slavoj Žatec vyhrál i druhý zápas a je ve špičce krajského přeboru!

Druhé utkání divize se fotbalistům Loun nepovedlo

Praha, Louny - Od Motorletu dostali na jeho hřišti pět gólů a klesli do druhé poloviny tabulky.

Knihovna se připravuje na rekonstrukci

Žatec - Své služby pro čtenáře zařízení nepřeruší, ve fondu má přes 100 tisíc knih či jiných nosičů.

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení