VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Žatci se uskutečnilo několik podivných koncertů

Žatec - V Lidovém domě se v listopadu konaly dvě akce, které vyhledává část neonacistické scény.

30.11.2009 1
SDÍLEJ:

Hudebník z Ad Hominem má na ruce oregon, který je řazen mezi neonacistické symboly. Návštěvník (snímek dole) má na zátylku vytetovaný znak, který používala jedna z divizí SS. Foto: photomusic.cz

Že nevíte co je nacionálně socialistický black metal? Podle odborníků na extremismus tento druh hudby vyhledává část neonacistů. V Žatci v Lidovém domě proběhlo letos několik koncertů, poslední dva v listopadu.

Plakáty s vojáky, připomínající ty z Wehrmachtu, hudební skupiny propagující rasovou čistotu, více či méně skryté neonacistické symboly na podiu i mezi diváky. Tak mají vypadat některé koncerty v žateckém Lidovém domě. Podle antifašistických hnutí se tak baví část neonacistů.

„Můžeme potvrdit, že takové koncerty se opravdu v Žatci v Lidovém domě konají, účastní se jich i místní neonacisté,“ sdělili na dotaz Deníku zástupci antifašistických hnutí, kteří podobné aktivity mapují.

Koncerty nacionálně socialistického black metalu (NSBM) proběhly letos v Žatci údajně celkem čtyři. V květnu, červnu a dva v listopadu. Pořadatelé pravděpodobně spolupracují s německými kolegy, plakáty jsou v němčině, mnoho návštěvníků také.

Na akcích hrají například skupiny Inferno, Ad Hominem nebo Sekhmet. Podle odborníků tyto kapely sympatizují s pravicovými radikály, v textech písní, byť skrytě, bojují proti židům, mluví o čisté krvi a národu.

NSBM, s kterým běžní metalisté nechtějí mít nic společného, rozděluje dokonce i neonacistickou scénu. „NSBM je malá, ale stabilní ultrapravicová subkultura. V ČR jde zatím spíše o okrajový jev a řada tradičních neonacistů ho dokonce odmítá. Na druhou stranu se i jednotlivci z této subkultury mohou dopouštět různých excesů, včetně násilných,“ vysvětlil Miroslav Mareš, přední český odborník na extremismus.

Důkazy na internetu

Na internetu lze také najít fotografie z akcí v Žatci. Jeden ze zpěváků má například na krku keltský kříž, jež má různé významy, ale je mimo jiné využíván také v neonacistické scéně. Další hudebník má na rukávu oregon, také nacistický symbol. A diváci? Nenechají se „zahanbit“. Jeden z nich má na zátylku vytetovaný znak jedné z divizí SS.

Také radikálové se už ale poučili a umě ultrapravicové názory a symboly skrývají. „Extremistické výrazy už nemají otevřeně v oficiálních textech, ale své názory vyjadřují spíše v internetových rozhovorech. Používají také doplňky oblečení, které mohou mít více významů,“ pokračoval Mareš s tím, že právě to ztěžuje dokazování protiprávního jednání.

Podezřelé akce sleduje i policie. „Policie informace o koncertech v Lidovém domě v Žatci má, zatím ale nebylo zjištěno, že by na nich docházelo k protiprávnímu jednání,“ uvedla na dotaz Deníku Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

V Žatci už má policie přitom s koncerty neonacistů zkušenosti. Letos na konci března jeden rozpustila, když zaznívala rasistická hesla.

Co v Žatci probíhá za koncerty?


Nacionálně socialistický black metal (NSBM) je malou subkulturou ultrapravicového hnutí. Kořeny má ve Skandinávii. V ČR jde zatím o okrajový jev, řada tradičních neonacistů NSBM dokonce odmítá. Přesto mohou být tito jedinci nebezpeční. Své extremistické názory skrývají. V Žatci se letos měly konat už čtyři koncerty, poslední dva v listopadu.

Autor: Hynek Dlouhý

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrtulník ZZS. Ilustrační foto.

Na konci dálnice se srazila tři auta, tři lidé se zranili

Ilustrační foto.

Na Havlíčkově náměstí a v části Erbenovy ulice se začne kopat

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

U Žiželic se převrátil kamion

Žiželice – Řidič utrpěl zranění, sanitka ho odvezla do nemocnice. Z nádrže kamionu uniklo asi dvě stě litrů nafty.

K nehybné starší paní jela sanitka i hasiči ze Žatce

Velemyšleves – Žena ležela za plotem svého domu. Zdravotníci se k ní nakonec dostali i bez pomoci hasičů.

Letní kino v Žatci bude promítat několik dní v kuse

Žatec – Na každý den s výjimkou pondělí bude připraven zajímavý film. Díky volnu o státních svátcích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies