VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Brloze u Loun vzniká nová kořenová čistírna odpadních vod

Brloh, Louny - Podobné zařízení bylo letos na jaře dokončeno také v Nečichách. Cílem je lepší ochrana životního prostředí.

9.9.2016
SDÍLEJ:

Dokončování výstavby kořenové čistírny odpadních vod v Nečichách na Lounsku na konci roku 2015Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Nová kořenová čistírna odpadních vod začala v těchto dnech vznikat v Brloze, místní části Loun. Obec se zhruba stovkou obyvatel by ji mohla začít využívat příští rok na jaře. Konečně se tak podaří vyřešit chybějící centrální kanalizaci a dosavadní vypouštění splašků do povrchových vod.

Velká rekonstrukce kanalizace

Plánovaný termín dokončení čistírny je duben příštího roku. „Zhotovitelem bude sdružení společností Ekostavby Louny a Dekonta. Celková cena díla činí 11,4 milionu korun včetně DPH," shrnula Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice.

Součástí výstavby kořenové čistírny je také rekonstrukce nynější dešťové stoky, která bude pro tento účel využita. Jak se již dříve při průzkumech ukázalo, je ze dvou třetin prorostlá a tedy nepoužitelná. Náklady na obnovu jsou nemalé, protože rekonstrukce kanalizace bude probíhat na území celé obce, a to v délce 850 metrů. Někde navíc potrubí povede jinou než původní trasou.

Přírodní rozklad

Principem činnosti vegetačních čistíren odpadních vod, zvaných také kořenové, je filtrace splaškové odpadní vody přes umělé mokřady. Nezastupitelnou funkci při tom zastanou bakterie, které žijí na kořenech vysazených mokřadních rostlin a nežádoucí organické látky rozkládají.

Obdobné zařízení vyrostlo na sklonku loňského roku také v Nečichách, další místní části Loun. Náklady na výstavbu dosáhly zhruba čtyř milionů korun. Zatímco samotný mokřad byl hotový už v zimě, rákos do něj mohl být vysazen až na jaře.

Domácí čistírny nevzbudily zájem

Město Louny kořenovými čistírnami řeší palčivou otázku vypouštění splaškových vod do přírody, které je zakázáno. Město má ještě do konce letošního roku platnou výjimku. Připojení k centrální kanalizaci by bylo vzhledem k vzdálenosti místních částí extrémně nákladné.

Před několika lety se radnice snažila motivovat obyvatele těchto obcí i ke zřízení malých domácích čistíren. To se však ani přes příslib příspěvku 25 tisíc korun nesetkalo s kladnou odezvou místních lidí. Vzniklo jen pár zařízení.

Autor: Zdeněk Plachý

Místo události:
9.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nohejbal - ilustrační snímek.

Nohejbalisté Žatce zatím neprohráli, čekají je boje o návrat do extraligy

Ilustrační foto.

V úvodu fotbalové III. třídy padalo hodně gólů

Bazén v Postoloprtech otevřou po letní přestávce v polovině září

Postoloprty – Návštěvníci se mohou těšit například na opravená sociální zařízení.

Na Doupově začalo velké cvičení, účastní se ho přes 1500 vojáků

Doupov – Ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách začalo v pondělí 21. srpna velké cvičení. Zúčastní se ho přes 1500 vojáků z bojového uskupení na bázi žatecké 4. brigády rychlého nasazení.

Fotbalisté rozehráli okresní přebor, nováček z Vrbna rozstřílel Vroutek

Okres Louny – Další nováček z Libčevsi překvapivě obral o body Lenešice, Panenský Týnec prohrál s Kozly.

Auto ve Vroutku vjelo na přejezd a střetlo se s vlakem

Vroutek – Při střetu nebyl naštěstí nikdo zraněn. Nabourané auto vyprostili hasiči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení