Listopad 89: Komunisté vyrazili na valníku proti revoluci
Tehdejší noviny informovaly o setkáních zastánců režimu a KSČ Autor: reprofoto Státní okresní archiv Louny
16.11.2009 19:01
Louny /SPECIÁL DENÍKU/ - Také zastánci režimu vyšli do ulic.
Do ulic nevyrazili v listopadu roku 1989 jen studenti a lidé nespokojení s tehdejším komunistickým totalitním režimem, ale i jeho zastánci.
V Lounech se shromáždili 30. listopadu.
Přestože už vše bylo na nejlepší cestě k demokracii v tehdejším Československu, komunisté se před dvaceti lety nechtěli vzdát tak lehce. V Lounech dokonce uspořádali demonstraci – protisametovou. Těch v tehdejších dnech po republice mnoho nebylo. „Musíme si uvědomit, že okres Louny byl hodně komunistický, vždyť i místní tisk psal ještě dlouhé týdny po revoluci pro komunisty,“ připomněl Bohumír Roedl, ředitel Okresního státního archivu v Lounech.
Jedna z mála akcí, která bojovala proti svobodě, proběhla v Lounech 30. listopadu, zahájena byla ve 14.30 hodin. Přítomni byli také vojáci nebo lidé z okolních obcí. Ty měl přivézt autobus.
„Místo podia si vzali valník, pravděpodobně proto, aby vypadali lidově. Ale pozor, lidí tam bylo asi stejně, jako na demonstracích Občanského fóra,“ upozornil Roedl.
Hledal se řečník, který bude blíže k lidu. Úvodní slovo nakonec pronesl tehdejší člen předsednictva Okresního výboru KSČ a předseda Okresního výboru Socialistického svazu mládeže Bohumír Rosička. „Ze zápisů z porad komunistů, které máme v archivu k dispozici, vyplývá, že se dlouho nemohli dohodnout, kdo tam bude mluvit. Chtěl tehdy vystoupit také okresní tajemník, další mu to ale rozmlouvali, asi se obávali, že je příliš zprofanovaný,“ dodal Roedl.
Celý seriál můžete sledovat v tištěných i internetových vydáních Žateckého a lounského deníku.
Autor: Hynek Dlouhý
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zle bude, až nám někdo sáhne na svobodu a demokracii
Louny /SPECIÁL DENÍKU/ - Před dvaceti lety stál student Jan Losenický na lounském Mírovém náměstí, byl jedním z davu a přihlížel historické chvíli.
Listopad 89: Žatecké přijel podpořit i Zdeněk Svěrák
Žatec /SPECIÁL DENÍKU/ - Na náměstí Velké říjnové socialistické revoluce se první velké shromáždění lidí konalo až ve středu 22. listopadu 1989.
Listopad 89: Revoluci spustilo několik málo svíček
Louny /SPECIÁL DENÍKU/ - Centrem a symbolem odporu vůči totalitnímu režimu se v listopadu 1989 stala socha Jana Husa na Mírovém náměstí.
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
David Rath
Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›
Pizza Iveta: Martucci využívá Bartošovou, pojmenoval po ní jídlo
Italský expřítel Ivety Bartošové (46) si otevřel v centru Prahy pizzerii. V tu chvíli se vychytralému… celý článek ›
Odboráři: Ženou lidi na ulice, sami berou statisíce!
Mají plnou pusu bídy a staví se do čela těch, na které nejvíce doléhají vládní reformy. Dnes chtějí… celý článek ›
Tajemství záhadné náplasti s vlajkou malého Plekyho odhaleno!
Všichni se divili, proč má pětiměsíční Matyáš, syn hokejisty Tomáše Plekance a zpěvačky Lucie… celý článek ›

