VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gotický hrad navštívilo od dubna 3388 osob

Litoměřice /OD SOUSEDŮ/ - Návštěvníkům otevřel v dubnu letošního roku.

11.12.2011
SDÍLEJ:

Lenka Gottwaldová, vedoucí střediska gotického hradu.Foto: Deník/Karel Pech

Návštěva jeho prostor znamenala pro mnohé překvapení, pro některé zklamání. Nejedná se totiž o typickou památku v tradičním slova smyslu. Hrad slouží především jako multifunkční centrum pro pořádání kulturních a komerčních akcí. Jeho důležitou součástí je expozice českého vinařství.

Konec roku s sebou přináší otázky po shrnutí dosavadního fungování hradu, jeho návštěvnosti a využitelnosti. Na tyto otázky nám odpovídala vedoucí střediska gotického hradu Lenka Gottwaldová.

Pro připomenutí, jak dlouho trvala rekonstrukce hradu, jak vysoké byly náklady a odkud se peníze na rekonstrukci hradu čerpaly?
Rekonstrukce trvala celkem dva roky, tento rok v dubnu proběhlo oficiální otevření. V měsíci březnu jsme po dobu dvou dní otevřeli hrad veřejnosti. Účast návštěvníků přesáhla v jednom dni 600 osob. Rekonstrukce hradu byla financovaná z dotací Evropské unie, zhruba patnácti procenty přispělo město Litoměřice. Celková částka za rekonstrukci dosáhla 168 milionů korun.

Co všechno se rekonstruovalo?
Před začátkem rekonstrukce zde bylo pouze torzo hradu, čtyři stěny. Odkrylo se tu několik historických artefaktů, jako je Svatováclavská kaple, gotický portál, našly se zde původní prevéty - toalety z druhé poloviny 14. století.Tyto rekonstrukce prováděl místní sochař pan Libor Pisklák.

K čemu má budova sloužit v současné době?
Hrad je především multifunkční prostor, tímto směrem byla rekonstrukce od samého počátku zaměřena. Město Litoměřice obdrželo dotace na rekonstrukci hradu za účelem vybudování multifunkčního prostoru s expozicí českého vinařství. To je takový náš primární cíl - propagace českých vinařů a rozvoj cestovního ruchu v Litoměřicích. Hlavním takovým prostorem je kongresový sál, který lze využívat pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí a kongresů. Každý víkend zde probíhá výuka České zemědělské univerzity – provozně ekonomické fakulty.

Jak vysoká byla v tomto roce návštěvnost hradu a jeho expozice?
Statistiku návštěvnosti expozice českého vinařství provádíme každý měsíc. Dosavadní návštěvnost Expozice českého vinařství od dubna letošního roku je 3388 osob. Nemůžeme však tato čísla srovnávat s jinými památkami, nejsme totiž tradiční památka.

Je možné v těchto chvílích zhodnotit ekonomický výnos hradu?
Vzhledem k tomu, že jsme se hrad otevřel veřejnosti počátkem dubna nemáme ještě přesné údaje o nákladech na jeho provoz. Vše vyčíslíme začátkem příštího roku. Celý objekt vytápí geotermální tepelné čerpadlo, které je umístěné několik desítek metrů pod nádvořím hradu.

Jaké možnosti využití tedy hrad přesně nabízí?
Hrad nabízí velký rozsah možných využití. Od mezinárodních kongresů přes školení, kulturních akcí až po svatby, výstavy a jiné. Díky skvělé akustice je sál vhodný i pro pořádání koncertů vážné hudby. Expozice českého vinařství je navštěvována milovníky vína i školními skupinami, které se při návštěvě hradu dozvědí zajímavosti z jeho minulosti. Expozice návštěvníkům interaktivní a hravou formou sděluje informace z historie, umožňuje nahlédnout do tajů výroby vína. V prostorách hradu je stylová degustační místnost s archívem vín. V létě zde proběhly první hradní trhy, divadelní představení. Příští neděli Vás zveme na netradiční vánoční jarmark.

Anna Hrochová

11.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrální náměstí Svobody v Žatci.

Teplárenskou stále šetří policie, proti sankcím se odvolala

Den památek v Žatci: zábavná připomínka odhalení a stržení sochy císaře Josefa II. na náměstí.

Při oslavě památek v Žatci měli lidé největší zájem o synagogu

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Terezín, Ústecký kraj - V areálu Památníku Terezín složilo 39 nových příslušníků HZS Ústeckého kraje služební slib.

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení