VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maruška Škeříková svoji mámu opět neviděla

Litoměřice, Markkleeberg /OD SOUSEDŮ/ - Dvanáctiletá dívka z Litoměřic má podle soudu právo na styk s matkou. Veškeré papíry jsou ale k ničemu.

13.9.2010
SDÍLEJ:

Maruška se svou maminkou.Foto: archiv

Svůj svátek oslavila malá Maruška Škeříková opět u svého otce v Německu.

Od té doby, co ji ústecký soud v roce 2008 svěřil do výchovy otci, viděla matku jen párkrát.

Soudní spory o svěření dívky do péče trvají šest let a stále není definitivně jasno, kde má Maruška domov. Od srpna 2008 bydlí u otce v německém Markkleebergu (nedaleko Lipska). Matku nevídá, a po dlouhé měsíce trvajících soudních sporech se dočkala toho, že ji dostane jednou týdně v určenou hodinu na pětiminutový telefonický rozhovor.

Od té doby, co o dceru přišla, domáhá se Maruščina matka Diana Hochová soudní cestou umožnění styku s dcerou. Neúspěšně.

V ruce má předběžné opatření o návštěvách vydané litoměřickým soudem v listopadu 2009 a následně schválené drážďanským soudem a nyní také dohodu o mediaci, kterou otec Marušky Charles Naumann (po více než čtrnácti hodinách jednání v Lipsku) dobrovolně podepsal 19.července 2010. V ní je na hodinu přesně určeno, kdy a kde má být Maruška předána matce, kde má trávit narozeniny a Vánoce. Celá dohoda jsou však zřejmě jen planá slova.

Dcerka zase nepřijela

„Maruška měla přijet do Litoměřic už v srpnu, ale skutek? Pan Naumann se nejprve vymlouval, že nemá přeložený dokument k soudu, který měl být na moji žádost odročen, poté na rozbité auto. Pak musel s Maruškou na chirurgii, protože jí údajně vypadla rovnátka. V ten den jsem volala do Německa snad patnáctkrát a snažila se najít nějaký kompromis. Bez úspěchu,“ líčí bezradná Diana Hochová napjatou situaci kolem první smlouvou domluvené návštěvy Marušky v Litoměřicích, jež měla proběhnout 16. srpna.

Podobné to bylo další víkend, kdy byla Maruška nemocná. Poslední soudní líčení, které mělo proběhnout v srpnu v Litoměřicích, se nekonalo. Diana Hochová podala podle mediační dohody žádost o odročení jednání. Na základě tohoto ústupku měla podle dohody svou dceru mít každý druhý víkend u sebe v Litoměřicích. „Nejdůležitější pro pana Naumanna je, abych úplně zrušila jednání v ČR. Jenže jsem si vědoma toho, že když to udělám, tak se celé jednání přesune do Německa. To nepřichází v úvahu, přestože na mě protistrana naléhá,“ vysvětluje Diana Hochová. Soudní jednání bylo odročeno už v květnu, a to na přání Marušky, která prý nechce žádné soudy. Přestala mluvit také o tom, u koho z rodičů by chtěla být. Zatímco v loňském roce předala matce v kindervajíčku poskládaný dopis, v němž se svěřovala, jak moc by chtěla domů, a letos v lednu o tom vypovídala i u německého soudu, v březnu Maruška svou výpověď úplně otočila.

O cestě domů už se nemluví

Jak uvedl manžel Diany Hochové Václav Hoch, o tom, u koho by chtěla být, už nemluví. „Dřív nás Maruška prosila, že chce domů, ale dnes už jen mlčí. Bojí se, nechce žádné soudy,“ vysvětlil Václav Hoch. Když si rodina ve středu s Maruškou telefonuje, ptá se jí proto raději jak se má a na její úspěchy ve škole. Podle mediační dohody o jejím zdravotním stavu a prospěchu komunikuje také s otcem.

Proč otec nedodržuje podmínky dohody, se nám nepodařilo zjistit. Právní zástupce Charlese Naumanna nám sdělil, že nemá od svého klienta mandát o věci hovořit s médii, a pokud se sám klient nerozhodne nás kontaktovat, tak se situace nezmění. Diana Hochová dále čeká, zda se jí podaří získat dceru zpět nebo ji alespoň vídat. „Celý případ je výsměch pana Naumanna jak české, tak německé justici. Kde najdu dovolání, abych jako matka měla právo a povinnost se podílet na výchově své dcery?“ ptá se.

Autor: Zdeňka Studená

13.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví hasiči z Ústeckého kraje složili na Národním hřbitově v Terezíně služební přísahu.
28

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Prvňáčkové ze ZŠ Petrohrad - Černčice s paní učitelkou Evou Učíkovou (vlevo) a pedagogickou asistentkou Boženou Worzischkovou Adámkovou

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Deník přiveze lídry stran za vámi! Ve středu 27. září

Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Během posledního měsíce před volbami představí Deník lídry regionálních kandidátek stran, které po volbách mají největší naději, že budou rozhodovat o budoucnosti naší země. A odvezeme je za vámi do míst, kde se nežije nejlépe. Chceme ukázat místa, která potřebují pomoct.

Kryry poprvé slaví výhru, Podbořany ještě neprohrály

Okres Louny - Nejlépe prozatím v I.A třídě střílí z regionu Jaroslav Sulovský z Vroutku. Konta soupeřů zatížil už pětkrát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení