Fantastického úspěchu dosáhli žáci 8. A. Základní školy 28. října v Lounech. V celostátní vědomostní soutěži internetového portálu Seznam s názvem Najdi, co neznáš, vybojovali skvělé první místo.

Lounští školáci dokázali porazit žáky z 2250 tříd z celé ČR. Z úspěchu chytrých kluků a holek z Loun bude těžit celá jejich škola, která díky jejich vítězství získala moderní počítačovou učebnu za 600 tisíc korun.

„Je to mimořádný úspěch. Za tím vším je velká práce a chuť těchto dětí. Vyhrála třída, která si to maximálně zaslouží,“ chválil své svěřence spokojený učitel informatiky Vlastimil Lisse.

Pro vítězství udělalo devatenáct žáků pod vedením kapitána Vaška Ouzkého maximum. „Nejsložitější bylo poslední kolo, zasedl jsem k počítači hned po půlnoci a odpovědi odeslal brzy nad ránem. To asi rozhodlo. Některé otázky v soutěži byly velmi těžké. Člověk musí vědět, jak a kde hledat správné odpovědi,“ uvedl skromný čtrnáctiletý chlapec.

Kdy byla Babička přeložena do čínštiny?

Celá soutěž byla rozdělena do tří základních kol. Každý týden bylo zveřejněno 10 vědomostních otázek z různých oborů. „Byly z literatury, dějepisu, sportu, kultury, všeobecný přehled, vlastivěda, ale i třeba týkající se vesmíru. Za každou správnou odpověď získali soutěžící bod,“ přiblížila průběh soutěže Michaela Losertová ze společnosti Seznam. Rozhodoval počet správných odpovědí a rychlost jejich doručení.

Otázky nebyly vůbec jednoduché. V posledním kole museli například žáci nalézt odpověď i na to, kdy byla Babička Boženy Němcové přeložena do čínštiny nebo kde se nalézal jediný „travelbug“ ze hry geocaching ve vesmíru.

Školáci vybojovali pěkné a hodnotné ceny. Vítězná třída mimo jiné pojede na školní výlet na Moravu, kde bude sjíždět řeku v krásné přírodě na raftech. Jejich škola získala vybavení pro počítačovou učebnu v hodnotě 600 tisíc korun od firem Seznam a Dell.

Pogratulovat přijela oblíbená kapela Kryštof, jež byla patronem soutěže. „Blahopřejeme ke krásnému úspěchu, avšak doufám, že u počítačů nebudete trávit většinu svého volného času. Radši běžte s kamarády ven,“ řekl šikovným dětem lídr kapely, herec a zpěvák Richard Krajčo.