VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V krajině u Lubence byl obnoven pěkný pomníček

Podbořansko /FOTO, VIDEO/ - Původně vznikl už před sto lety jako poděkování předkům. Je to i příjemné odpočinkové místo.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Slavnost k obnovení pomníčku ve Struhařích, malé osadě u Lubence. Manželé Čechurovi jsou vlevo hned vedle křížku.Foto: Alena Dukátová

Pomníček, který před sto lety vytvořil Vladimír Lažanský, příslušník šlechtického rodu, byl obnoven v pěkné krajině v okolí Lubence v nejjižnější části Ústeckého kraje a na začátku dubna byl slavnostně „odhalen“. Obnova proběhla díky úsilí Spolku pro obnovu zašlé krásy Struhaře, jejž založili manželé Čechurovi, kteří v osadě Struhaře žijí a věnují se obnově obce, krajiny i kulturních památek. Na obnovu pomníčku a vytvoření odpočinkového místa u něj přispěla Nadace Via a Plzeňský Prazdroj v rámci projektu Zastavme se a zapusťme kořeny. Hlavní myšlenkou je vzbudit v lidech lásku a vztah k místu, kde vyrůstají, a obnova krajiny českého venkova.

„Od doby, kdy nechal Vladimír Lažanský vytesat na pomníček poděkování svým předkům, právě letos uplynulo kulatých 100 let. Jsme rádi, že jste tyto symbolické narozeniny oslavili s námi. Pro nás je nesmírně důležité zachovat střípky historie, i tuto krásnou krajinu, aby si lidé, kteří sem zavítají, mohli kde odpočinout, poznávat místa, která tu byla před lety, aby to nemizelo, pomníčky, křížky, studánky, aby to tu zůstalo i pro naše děti a vnuky,“ uvedli mladí manželé Petr a Eva Čechurovi.

Slavnosti u pomníčku se zúčastnily také děti z některých škol v Lubenci a Podbořanech, dále také starosta Lubence, zástupci Nadace Via a další hosté. Zajímavé bylo vystoupení Zdenky Lněníčkové z Nepomyšle, kterou manželé pozvali na otevření a která se všemi přítomnými žáky i dospělými tvořila na velkém plátně strom života. Každý mohl na místě napsat svůj krátký vzkaz o tom, co pro něj znamená zdejší kraj, co by tu chtěl zachovat, a naopak co by zdejší krajina mohla dát světu. Pivo, chmel, jablka, klid, krása, ticho, potoky, studánky, stromy, lesy, laskavost….. to byla nejčastější napsaná slova.     Alena Dukátová

Autor: Redakce

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví hasiči z Ústeckého kraje složili na Národním hřbitově v Terezíně služební přísahu.
28

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Prvňáčkové ze ZŠ Petrohrad - Černčice s paní učitelkou Evou Učíkovou (vlevo) a pedagogickou asistentkou Boženou Worzischkovou Adámkovou

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Deník přiveze lídry stran za vámi! Ve středu 27. září

Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Během posledního měsíce před volbami představí Deník lídry regionálních kandidátek stran, které po volbách mají největší naději, že budou rozhodovat o budoucnosti naší země. A odvezeme je za vámi do míst, kde se nežije nejlépe. Chceme ukázat místa, která potřebují pomoct.

Kryry poprvé slaví výhru, Podbořany ještě neprohrály

Okres Louny - Nejlépe prozatím v I.A třídě střílí z regionu Jaroslav Sulovský z Vroutku. Konta soupeřů zatížil už pětkrát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení