VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici v Žatci se začalo ekonomicky dařit

Žatec - Špatnou zprávou ale je, že nad ní visí hrozba uzavření porodnice a dětského oddělení.

17.12.2011
SDÍLEJ:

Vjezd do Nemocnice ŽatecFoto: DENÍK/Libor Želinský

Městské nemocnici v Žatci se po letech ztrátového hospodaření začalo ekonomicky dařit. Výsledek hospodaření za letošek by měl skončit v přebytku, ke konci října hospodařila se ziskem čtyři miliony korun.

Ve čtvrtek 15. prosince o tom informoval zastupitele Žatce ředitel nemocnice Čestmír Novák.

Upozornil ale, že ztráta z minulých let dosahuje sedm milionů korun. „Abychom ji smazali, potřebovali bychom s obdobným kladným výsledkem hospodařit také v příštím roce,” uvedl. „Navíc má brzy začít platit nová vyhláška o stáří přístrojového vybavení ve zdravotnictví a abychom ji splnili, budeme potřebovat tři miliony korun na nákup nových přístrojů,” dodal ředitel.

Nemocnici se podařilo stabilizovat nejen ekonomicky, ale i po stránce personální. V minulých letech se totiž potýkala s nedostatkem lékařů některých odborností.

Nad žateckou nemocnicí ale visí hrozba uzavření gynekologicko - porodnického a dětského oddělení. V tom případě by už v okrese Louny nezůstala žádná porodnice.Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny se dohodly, že v rámci reformy zdravotnictví zruší od počátku roku 2013 až deset tisíc lůžek. A pro Žatec to znamená, že možná přijde o zmíněná oddělení.

Nemocnice je prý nežádoucí konkurencí

„Budeme se snažit tomu zabránit,” zní shodně z vedení města a nemocnice. Nicméně, jak zaznělo na jednání zastupitelstva, Ústecký kraj a největší česká zdravotní pojišťovna VZP, nemají o zachování porodnice a dětského velký zájem. „Lobujeme za zachování na půdě krajského úřadu, ale bylo nám naznačeno, že žatecká nemocnice je nežádoucí konkurencí pro Krajskou zdravotní,” řekl žatecký zastupitel Aleš Kassal, který je zároveň zastupitelem za Ústecký kraj.

Krajská zdravotní je v majetku kraje a sdružuje největší nemocnice v regionu.Pokud by pacienti nemohli být ošetřeni v Žatci, jezdili by nejčastěji do nemocnic Krajské zdravotní v Chomutově a Mostě. Tím by se pro ně stali vítaným zdrojem příjmů.

A proč vlastně si pojišťovny vybraly právě dětské a gynekologicko porodnické oddělení v Žatci? Hlavní důvod má být šetření. „Porodnost klesá a v budoucnu klesat bude, odborné stanovisko je soustředit péči do větších center. Dětská oddělení trpí obecně minimální obložností,” uvádí Petra Friedlová z VZP.

Ředitel žatecké nemocnice ale oponuje. „Oddělení jsou odborně akreditována. Hospodaření nemocnice je vyrovnané a poskytovaná zdravotní péče je oproti jiným nemocnicím levnější. Pacientů, zejména dětských, je tolik, že je občas nemáme ani kam dávat. Skutečně v některých případech se potýkáme i s nedostatkem lůžek. Porodnice vykazuje přes pět set porodů za rok, péče je tam velmi kvalitní. Důvody pro zrušení oddělení žádné neexistují,” argumentuje Novák.

Probíhají jednání, rozhodne se příští rok

„Rušením dvou oddělení v žatecké nemocnici se nic neušetří. Pacienti, a tím myslím i rodičky, budou přijati do jiných nemocnic, a zdravotní pojišťovny budou muset vykázanou péči stejně uhradit,” tvrdí Č. Novák.

S krajem a VZP jednalo o nemocnici v minulých dnech také vedení Žatce. „Jejich argumenty pro uzavření oddělení snadno vyvracíme. Nikdo třeba vůbec neřeší případné dojezdy lidí z okresu Louny hromadnou dopravou do Chomutova a Mostu,” uvedla Zdeňka Hamousová, starostka Žatce. „Nemocnice v Žatci je přitom spádová pro 78 tisíc obyvatel,” dodala.

O tom, zda se budou v okrese Louny rodit miminka i v roce 2013, se rozhodne v příštím roce. Přitom ještě před pár lety byly v okrese porodnice tři - kromě Žatce i v Lounech a Podbořanech.

Autor: Petr Kinšt

17.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z minulých ročníků veselých setkání "žaboobcí"
5

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Povodeň v Ústí nad Labem v roce 2002 objektivem Františka Ročka
23

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Dočesná hlásí novinku. Klidová zóna vznikne v klášterní zahradě

Žatec – Zajímavou novinku přichystali v Žatci pořadatelé již 60. ročníku Dočesné, slavností piva a chmele, které se ve městě budou konat 1. a 2. září.

Začíná podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského piva!

Okres Louny - Oblíbenou tipovací fotbalovou soutěž si nově můžete užít i v týmu se svými přáteli!

Senior v Bezděkově postřelil po hádkách dva sousedy

Bezděkov – Třiasedmdesátiletý muž střílel nelegálně drženou zbraní. Policie případ na Žatecku šetří jako pokus o dvě vraždy, vážně zranění muži jsou v nemocnici.

Mostečané potají trhají hrozny s pesticidem, riskují zdravotní potíže

Most – Zloději si na lupu nepochutnají, hrozny jsou ještě hodně nezralé a kyselé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení