VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky v okrese Louny trpí

Okres Louny - Stav církevních památek v okrese patří k nejhorším v zemi.

7.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Stav církevního majetku v okrese Louny patří mezi nejhorší v regionech České republiky. Nejvíce sakrálních objektů patří římskokatolické církvi, ta nemá na jejich opravy peníze. V lounském vikariátu římskokatolické církve, jenž se rozkládá z velké části na území Lounska, Žatecka a Podbořanska, se nachází 73 kostelů. Z toho plná třetina je v těžkém havarijním stavu a třetina ve vážném stavu. Jen u desetiny kostelů se dá hovořit o dobrém stavu.

„Lounský vikariát patří v rámci litoměřické diecéze z deseti vikariátů k těm jasně nejhorším. Na Lounsku je hodně kostelů ve velmi špatném stavu a navíc nevyužívaných, u kterých je šance na nějaké jejich opravy velice malá. Ze 73 kostelů se jich církevně využívá jen třicítka,“ sdělil Deníku před časem Ivo Fiedler, stavební technik lounského vikariátu. V tomto ohledu je na tom paradoxně lépe například sousední Mostecko, které prošlo v minulých letech daleko větší devastací. Mnoho kostelů tam bylo kvůli těžbě uhlí a pro celkové poškození zbouráno. Na území Lounska a Žatecka tento osud postihl jen kostely v Chožově a Měcholupech.

Část kostela dokonce spadla

 

Neutěšený stav dokazuje i zřícení části kostela ve Vidhosticích u Vroutku, ke kterému došlo kvůli celkové zanedbanosti v létě roku 2005. Zřícení v důsledku těžkého poškození ale hrozí i jiným kostelům v okrese. Opravy kostelů, které jsou v havarijním stavu, jsou velice nákladné. „Například náklady na opravu kostela Neposkvrněného početí v Siřemi se odhadují na 18 milionů a kostela svatého Vavřince v Hořeticích na osm milionů korun,“ sdělil otec Vilém Marek Štěpán z liběšické fary. Těžce je poškozený také kostel v Liběšicích, který praská v důsledku měnícího se jílového podloží. Odhad nákladů na opravy zní na 35 milionů korun.

Na opravy je třeba více než miliarda

 

Podle dřívějšího odhadu Petra Nováka, tehdy vedoucího referátu kultury Okresního úřadu v Lounech, by si oprava církevních objektů na Lounsku, Žatecku a Podbořansku vyžádala miliardu korun. Dnes by to bylo ještě víc. I přes obecný nedostatek peněz se ale daří některé církevní památky opravovat. „Řadu památek se v minulých letech přece jen podařilo opravit. Například v Liběšicích, Tuchořicích, Libořicích, Hradišti, Klůčku, Konětopech, pracuje se na kostele v Liběšicích a Nečemicích,“ vypočítal Vilém Marek Štěpán.

Oprav se dočkal i zmíněný kostel ve Vidhosticích, kde je velmi aktivní tamní občanské sdružení. Někdy opravu zaplatí sami lidé – například opravu kapličky v Sádku zaplatil chalupář z Kladna a o renovaci kapličky mezi Liběšicemi a Dubčany se postaral žatecký podnikatel. Hodně se snaží o opravy obce, které mají přece jen více finančních možností než církev. Na Žatecku byly za obecní peníze už opraveny například kapličky v Libořicích a Tuchořicích. Pokud ale tyto objekty nepatří obcím, ty nezískají na jejich opravy dotace. Proto se někde snaží získat církevní stavby do svého majetku. V posledních letech církev na obec převedla například kostel ve Vroutku.

Některé kostely se vůbec nevyužívají

 

Problémem je ale malá využívanost kostelů vzhledem k nákladům, které jsou třeba na jejich rekonstrukce. Třeba kostel v Libočanech, který prošel v minulých letech rozsáhlými opravami za miliony korun, není vůbec využíván.

 

Některé kostely se pravděpodobně v budoucnu nevyhnou úplné zkáze. „Po sedmnácti letech se už nemůžeme pořád vymlouvat na komunisty a jejich hospodaření. Devastace kostelů na Žatecku ukazuje, že naše společnost nemá velký zájem o takové kulturní dědictví. S penězi, které se do obnovy památek dávají, nemůžeme zachránit vše. Musíme se rozhodnout, do čeho peníze dáme a kam ne, co se nechá spadnout,“ vyplynulo ze slov ministra kultury Václava Jehličky při jeho návštěvě Žatecka před několika měsíci.

Větší šanci na rekonstrukci tak mají zřejmě kostely, kde se plánuje rozsáhlejší využití. To se chystá třeba v Siřemi. Začal tam projekt, který jej má oživit v duchu spisovatele Franze Kafky, který ve vsi pobýval. Devastace historických objektů v okrese Louny se ale zdaleka netýká jen církví. Na území lounského okresu je podle seznamu Národního památkového ústavu 827 nemovitých památek. Nejvíc jich je v Žatci a Lounech. V okrese vlastní přes třetinu kulturních památek fyzické osoby, zhruba pětinu obce a města, menší část církve a různé soukromé firmy a zbytek stát.

Chátrají také jiné budovy

 

Řada těchto památek je ve velmi špatném stavu. Nejhorší je situace u nevyužívaných objektů hlavně v zemědělství. Žatecko a Podbořansko, oblast bývalých Sudet, v tomto ohledu poznamenal odliv obyvatelstva po skončení války a také malá péče ze strany pozdějšího režimu. Památky ve „vybydlených“ vesnicích s několika obyvateli trpí nejvíce.

Autor: Petr Kinšt

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rezerva Tatranu v generálce na I. B třídu rozstřílela Vroutek 5:2.
28

Vroutek poslední přípravné utkání prohrál, v sobotu začíná v I.A třídě

Ilustrační foto.

Zadržený muž se oběsil v policejní cele v Žatci

Kvůli havárii potrubí netekla voda v části Loun

Louny – Voda netekla v několika ulicích v západní části města.

Páchnoucí rybník plný bahna v Radíčevsi čeká oprava

Radíčeves u Žatce - Město Žatec připravilo revitalizaci vodní nádrže za 1,3 milionu korun v nedaleké Radíčevsi.

Tuny cenného kovu chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Teplicko - Těžba lithia na Cínovci by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení