VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třináct účastníků se odvolalo proti obřímu plynovodu

Okres Louny - Nejvíce odvolání proti stavbě evropského významu podali lidé a firmy ze Žatecka a Podbořanska.

13.4.2010
SDÍLEJ:

Plynovod. Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Celkem třináct odvolání proti umístění plynovodu Gazela řeší Krajský úřad Plzeňského kraje.

Ten je v této věci nadřízeným orgánem Stavebního úřadu ve Stříbře, který na konci loňského roku vydal k plynovodu územní rozhodnutí.

Plynovod Gazela chce postavit společnost Net4gas, bývalý RWE Transgas. Má vést od německých hranic u Hory svaté Kateřiny na Mostecku přes Žatecko, Podbořansko a Plzeňsko k Rozvadovu na Tachovsku.

Právě ze Žatecka a Podbořanska se proti plynovodu, alespoň co se týče počtu podaných odvolání proti územnímu rozhodnutí, zvedl největší odpor. Odvolali se jak soukromí vlastníci pozemků, kterých se plynovod dotkne, tak i například dvě zemědělské společnosti z Blšan na Podbořansku či obec Blatno. Vedení Blatna na Podbořansku se plynovod v blízkosti obce vůbec nelíbí, tvrdí, že kvůli ochrannému pásmu kolem něj se zabrzdí rozvoj obce. Požaduje proto mnohamilionové kompenzace. I když plynaři finanční náhrady slíbili a s některými městy či obcemi se už na nich dohodli, s Blatnem zatím nikoliv.

Krajský úřad Plzeňského kraje bude teď jednotlivá odvolání řešit. Buď je zamítne, nebo vydání územního rozhodnutí zruší a věc vrátí k dořešení. Územní rozhodnutí je velmi rozsáhlé, dokument má 354 stránek. Určuje, na jakých základech bylo povoleno umístění plynovodu.

Nový plynovod má vést v délce 166 kilometrů ze severozápadu na jihozápad České republiky. Náklady na jeho stavbu společnost Net4gas odhaduje na zhruba deset miliard korun.

Potrubí o průměru 1,4 metru

Trasa povede přes Mostecko a Chomutovsko na Žatecko. Plynovod u Stranné a Číňova poblíž Nového Sedla přejde řeku Ohři a odtamtud má směřovat na jih kolem Chudeřína a Žaboklik na Podbořansko. Tam má vést kolem Neprobylic, Sýrovic, Liběšovic, Blšan, Očihova, Kryr, Vidhostic, Mukoděl, Malměřic, Blatna a odtamtud k Pastuchovicím na Plzeňsko. Potrubí s průměrem 1,4 metru bude vedeno v zemi.

Nový plynovod Gazela bude mít strategický význam pro celou střední Evropu včetně Česka. Propojí několik současných plynovodů. Gazela napojí ČR na ruský zemní plyn, který má v budoucnu do Evropy proudit zejména tzv. severní cestou. Ta bude vytvořena spojením s plynovodem Nord Stream, který povede po dně Baltického moře z Ruska do německého Greifswaldu. Na něj naváže plynovod OPAL, jenž bude směřovat až na hranice Německa a České republiky u obce Brandov.

Tato trasa se vyhne tranzitním zemím východní Evropy, jako je například Ukrajina či Bělorusko.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!

Autor: Petr Kinšt

13.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kvůli havárii potrubí netekla voda v části Loun

Současný nevábný stav rybníka v Radíčevsi

Páchnoucí rybník plný bahna v Radíčevsi čeká oprava

Tuny cenného kovu chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Teplicko - Těžba lithia na Cínovci by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Hokejová svatba: Fanoušci si jako kulisu svatby zvolili litvínovský zimák

Litvínov /FOTOGALERIE/ - „Je to náš druhý domov,“ říkají o litvínovském zimáku Eliška a Vratislav Bílkovi. V sobotu měli svatbu a druhý den si jako kulisu svatebních fotek zvolili právě zimní stadion litvínovské Vervy. Oba jsou nadšenými fanoušky litvínovského klubu a při hokeji se také seznámili. Bylo to v mistrovské sezoně, teď je čeká společná cesta životem. Vráťa, kterému se přezdívá Kozel, tak svůj „pseudonym“ přenesl i na manželku Elišku, která je Kozlicí. Oba mají svá jména i na fanouškovském dresu.

Nohejbalisté Žatce zatím neprohráli, čekají je boje o návrat do extraligy

Žatec – Závěrečné utkání základní části čeká žatecké nohejbalisty už tuto sobotu. Pak vstoupí do bitev o nejvyšší soutěž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení