VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarskou silnici je třeba dostavět ve čtyřech pruzích

Podbořansko - Uvedla to studie odborníků. Část má být podle navržené varianty ve standardní šířce, úseky na Karlovarsku pak užší.

31.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Soňa Ličková

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hledá možnosti, jak dostavit rychlostní silnici R6 Praha – Cheb – Karlovy Vary. V současné době je čtyřproudová komunikace hotová ve dvou ucelených částech –  mezi Prahou a Novým Strašecím a také Karlovými Vary a Chebem. Mezi těmito úseky zbývá dostavět zhruba 80 kilometrů silnice, včetně úseků na Podbořansku. Náklady se odhadují na 40 miliard korun, které stát ovšem nemá.

ŘSD proto hledá technická řešení, jak silnici zlevnit. Její trasa už je vytyčena. Jednou z možností, jak cenu podstatně snížit, je zúžení silnice. ŘSD si proto nechalo vypracovat studii, která měla napovědět, jaké řešení by bylo nejvhodnější.

Čtyřpruh, úzký čtyřpruh nebo třípruh

Jedna z posuzovaných variant byla, že se čtyřproudová silnice postaví v dnes standardní šířce pro rychlostní komunikace, která je  25,5 metru. Druhá varianta posuzovala o čtyři metry užší čtyřproudovou silnici. Třetí zvažovanou možností byl pak tzv. „vystřídaný" třípruh, tedy klasická dvouproudová silnice, v obou směrech by se pak střídal třetí pruh.

„Ekonomické hodnocení prokázalo dostatečné přínosy všech posuzovaných variant. V závěru studie zpracovatel  doporučuje z posuzovaných variant, s přihlédnutím ke všem skutečnostem, pokračovat v přípravě a následně realizovat tzv. kombinovanou variantu," sdělila Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD. „Nyní probíhají intenzivní jednání mezi ŘSD a Ministerstvem dopravy ohledně možných variant. Závěry z tohoto jednání by měly být známy v průběhu srpna," dodala.

Nejlepší  je kombinovaná varianta

Ve studii navržená kombinovaná varianta počítá s tím, že by se mezi Novým Strašecím a Karlovými Vary dostavěla silnice ve čtyřpruhovém uspořádání. Mezi Novým Strašecím a Bošovem na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje ve standardní šíři 25,5 metru. To se tedy týká i tří úseků na Podbořansku včetně obchvatu Lubence nebo už rozestavěného a přerušeného úseku Lubenec –  Bošov. Zbylá část silnice R6, tedy úseky v Karlovarském kraji, by se podle doporučení studie měla stavět v užší variantě, tedy se šířkou 21,5 metru.

Silnice R6 mezi Novým Strašecím a Karlovými Vary má jít v koridoru nynější komunikace I/6. Úplně se má vyhnout všem městům a obcím na trase. Jako první se pravděpodobně začnou stavět jejich obchvaty, zřejmě  první přijde na řadu úsek kolem Řevničova a Krušovic. Ve druhé „vlně" mají následovat úseky kolem Lubence na Podbořansku a Hořesedel, Hořovic a Krupé na Rakovnicku.

Silnice se zařadí mezi dálnice

Karlovarská rychlostní silnice by se  měla zařadit do české dálniční sítě. Již nyní je součástí  transevropské dopravní sítě (TEN-T).
Její dostavba, nebo alespoň některých úseků, by se mohla spolufinancovat z evropského operačního programu Doprava v novém programovacím období na roky 2014 až 2020.

Autor: Petr Kinšt

31.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pšově, na silnici mezi Žatcem a Plzní, se v pátek převrátil kamion s uhlím
8

V Pšově havaroval kamion s uhlím. Skončil na boku

Zámek ve Stekníku na Žatecku
7

Zámek ve Stekníku otevře své místnosti, zájemci mohou přijít 1. května

Kulturní tipy na pátek, víkend a prvomájové pondělí

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v regionu v nejbližších dnech.

Žádná bouřka! Střelba z velkých houfnic na Doupově byla slyšet až v Žatci

Žatec /FOTO/ – Střelba dělostřelců z Doupova byla slyšet na kilometry daleko. Mnozí lidé si mysleli, že pořádně hřmí. 

Rarita srazu veteránů? Přijede gangsterský Cord 812

Chomutov, Podbořansko /ROZHOVOR/ - Naleštěná auta a motocykly vystaví na odiv v Chomutově, vydají se ale také na zámek Krásný Dvůr.

V hlavní roli literatura. Číst se bude ve sklepích i v historickém centru

Louny, Žatec – Lounská LiteraTúra nabídne již šestý ročník, číst se bude v tajemných sklepech a sklepeních. V Žatci poprvé v historickém centru zažijí Noc literatury.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies