VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarskou silnici je třeba dostavět ve čtyřech pruzích

Podbořansko - Uvedla to studie odborníků. Část má být podle navržené varianty ve standardní šířce, úseky na Karlovarsku pak užší.

31.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Soňa Ličková

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hledá možnosti, jak dostavit rychlostní silnici R6 Praha – Cheb – Karlovy Vary. V současné době je čtyřproudová komunikace hotová ve dvou ucelených částech –  mezi Prahou a Novým Strašecím a také Karlovými Vary a Chebem. Mezi těmito úseky zbývá dostavět zhruba 80 kilometrů silnice, včetně úseků na Podbořansku. Náklady se odhadují na 40 miliard korun, které stát ovšem nemá.

ŘSD proto hledá technická řešení, jak silnici zlevnit. Její trasa už je vytyčena. Jednou z možností, jak cenu podstatně snížit, je zúžení silnice. ŘSD si proto nechalo vypracovat studii, která měla napovědět, jaké řešení by bylo nejvhodnější.

Čtyřpruh, úzký čtyřpruh nebo třípruh

Jedna z posuzovaných variant byla, že se čtyřproudová silnice postaví v dnes standardní šířce pro rychlostní komunikace, která je  25,5 metru. Druhá varianta posuzovala o čtyři metry užší čtyřproudovou silnici. Třetí zvažovanou možností byl pak tzv. „vystřídaný" třípruh, tedy klasická dvouproudová silnice, v obou směrech by se pak střídal třetí pruh.

„Ekonomické hodnocení prokázalo dostatečné přínosy všech posuzovaných variant. V závěru studie zpracovatel  doporučuje z posuzovaných variant, s přihlédnutím ke všem skutečnostem, pokračovat v přípravě a následně realizovat tzv. kombinovanou variantu," sdělila Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD. „Nyní probíhají intenzivní jednání mezi ŘSD a Ministerstvem dopravy ohledně možných variant. Závěry z tohoto jednání by měly být známy v průběhu srpna," dodala.

Nejlepší  je kombinovaná varianta

Ve studii navržená kombinovaná varianta počítá s tím, že by se mezi Novým Strašecím a Karlovými Vary dostavěla silnice ve čtyřpruhovém uspořádání. Mezi Novým Strašecím a Bošovem na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje ve standardní šíři 25,5 metru. To se tedy týká i tří úseků na Podbořansku včetně obchvatu Lubence nebo už rozestavěného a přerušeného úseku Lubenec –  Bošov. Zbylá část silnice R6, tedy úseky v Karlovarském kraji, by se podle doporučení studie měla stavět v užší variantě, tedy se šířkou 21,5 metru.

Silnice R6 mezi Novým Strašecím a Karlovými Vary má jít v koridoru nynější komunikace I/6. Úplně se má vyhnout všem městům a obcím na trase. Jako první se pravděpodobně začnou stavět jejich obchvaty, zřejmě  první přijde na řadu úsek kolem Řevničova a Krušovic. Ve druhé „vlně" mají následovat úseky kolem Lubence na Podbořansku a Hořesedel, Hořovic a Krupé na Rakovnicku.

Silnice se zařadí mezi dálnice

Karlovarská rychlostní silnice by se  měla zařadit do české dálniční sítě. Již nyní je součástí  transevropské dopravní sítě (TEN-T).
Její dostavba, nebo alespoň některých úseků, by se mohla spolufinancovat z evropského operačního programu Doprava v novém programovacím období na roky 2014 až 2020.

Autor: Petr Kinšt

31.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská knihovna Louny

Knihovna v Lounech byla oceněna za skvělou práci pro děti

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Ústecký kraj - Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Leo Steiner rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj - Na Lea Steinera podala společnost Krajská zdravotní žalobu.

Zaběhnout chomutovský půlmaraton je naše povinnost, jsou rozhodnutí běžci

Chomutov - Srdcem města historicky poprvé poběží půlmaratonští běžci. Hlavní závod doplní běh dětí a štafety.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies