VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestavba ubytovny na byty? Letos ještě ne, výhledově ano

Podbořany - Podbořanská radnice chce bývalou vojenskou problémovou ubytovnu přestavět na bytový dům. Hotové už jsou projekty, peníze ale ještě letos v rozpočtu nejsou. Před časem v lokalitě vzrůstala kriminalita a město muselo zakročit.

9.2.2015
SDÍLEJ:

Ubytovna na podbořanském sídlišti Barborka.Foto: archiv Deníku

Problémy s ubytovnou, zvýšená kriminalita, málem sociálně vyloučená lokalita? Nebo byty, od jednopokojových až po čtyřpokojové a klidná oblast? Podbořanská radnice zvolila druhou variantu, a v roce 2012 proto zpět od podnikatele odkoupila bývalou vojenskou ubytovnu v lokalitě Barborka, kde vznikaly velké problémy kvůli sestěhovávání nepřizpůsobivých.

Jenže… Od té doby je ubytovna zatím nevyužitá a prázdná; podbořanská radnice by ale ráda, aby to nebylo nadlouho. Plánuje přestavbu na byty. Hotové jsou zatím projekty, peníze na přestavbu ale dosud chybějí. V sousední budově má vzniknout také „dům služeb". „Přestavět na bytový dům chceme bývalou ubytovnu co nejrychleji. Letos to ale určitě nebude, nemáme bohužel v rozpočtu tolik peněz, budeme realizovat jiné potřebné projekty. Ale výhledově určitě chceme přestavbu uskutečnit, zkusíme žádat také o dotace," ujistil podbořanský starosta Radek Reindl, že projekt vzniku nových bytů místo bývalé ubytovny „nespí".

Projekty jsou hotové

O přestavbě se v Podbořanech mluví už přes dva roky. Hotové jsou za 400 tisíc korun projekty na proměnu. „Nechali jsme zpracovat projektovou dokumentaci, projekty už jsou připravené. Hned jak budou peníze, může se začít. Věřím, že v příštích letech se nám podaří sehnat dotaci a že zastupitelé na přeměnu finance uvolní," uvedl starosta. Proměnu podle něj zdržuje jen jedna věc, ale hodně důležitá - finance.

Kolik bude přestavba domu přesně stát, to se zatím neví, rozhodne až výběrové řízení, částka se ale pravděpodobně bude pohybovat v řádech statisíců až milionů korun. Podbořanská radnice také chce ze sousední přilehlé budovy vybudovat v lokalitě Barborka „dům služeb". „Ze sousední budovy bychom rádi udělali jakýsi dům služeb, zařízení pro různé aktivity například našich občanských sdružení, mohla by tam probíhat například školení a menší akce. Také lékaři, pokud by nenašli ordinaci jinde, by si ji v budoucnu mohli zřídit například tam," představil plány města starosta Podbořan.

V bývalé vojenské ubytovně mají v budoucnu vzniknout různě velké byty. Radnice nepředpokládá, že by si přestavba vyžádala „závratné částky". „Podle našeho názoru má ubytovna dobré dispozice, při přestavbě na byty nebude potřeba nějakých obrovských stavebních zásahů za ohromné peníze. Věříme, že budou stačit menší zásahy za rozumné peníze a vznikne široká škála bytů od jednopokojových až po tří- nebo čtyřpokojové," pokračoval pro Deník Radek Reindl.

Bez přestavby bude budova jen chátrat

Jiný plán radnice nemá, a když se tento neuskuteční, bude budova chátrat. „Myslím si ale, že je to dobré řešení, zabránili jsme vzniku vyloučené lokality a ještě vzniknou byty, o které je v Podbořanech zájem," uvedl starosta.

Kritici podbořanské radnice tvrdí, že už odkup nemovitosti zpět do majetku města byl za dvacet milionů příliš nákladný. Mají obavy, že drahá bude i přestavba na byty. Jiný seriozní návrh, jak chátrající budovu využít, ale zatím nikdo nepředložil. Radnice oponuje tím, že kdyby město nezasáhlo, vznikla by v místě vyloučená lokalita s velkými sociálními problémy.

Dříve, když ještě byla v Podbořanech posádka, bydleli v ubytovně vojáci. Poté získalo ubytovnu město a pronajímalo ji, bydleli v ní zahraniční dělníci. V roce 2007 ale podbořanští zastupitelé ubytovnu a sousední objekt prodali za patnáct milionů a začaly problémy. Společnost Rent Point, která podbořanskou ubytovnu koupila, tam nejprve také měla dělníky. Podle vyjádření firmy do budovy investovala. Pak ale přišla hospodářská krize, dělníci odcházeli a firma začala ve velkém lákat sociálně slabé ze širokého okolí. Za „sociální bydlení" totiž platí stát. V lokalitě Barborka ale po sestěhování sociálně nepřizpůsobivých extrémně začala stoupat kriminalita. A tak se v roce 2012 zastupitelé, ač budovu město nepotřebovalo, rozhodli odkoupit ji zpět, aby uklidnili „horkou situaci" v městečku.

Cena za vyřešení problému ale byla vysoká, podbořanská radnice musela společnosti zaplatit za celý komplex budov 20 milionů korun za zpětný odkup. Pokud ale vedení města chtělo zabránit dalšímu nárůstu napětí, které v Podbořanech tehdy rychle stoupalo, neměla na výběr. Nabídka zněla „ber nebo nech být".

Autor: Hynek Dlouhý

9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Lounech odhalili pamětní desku slavnému rodákovi Ladislavu Novákovi, kapitánovi stříbrných československých fotbalistů z MS 1962 v Chile.

Pamětní deska Ladislavu Novákovi už je na jeho rodném domě

Peníze. Ilustrační foto.
15

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

49 let po vpádu "spřátelených vojsk". Připomeňte si...

Okres Louny - Konec takzvaného Pražského jara byl náhlý a na desítky let uvrhl český národ do područí Sovětského svazu.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Okres Louny - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

Výborně! Slavoj Žatec vyhrál i druhý zápas a je ve špičce krajského přeboru!

Modlany, Žatec - Na hřišti silných Modlan dokázal vyhrát 2:1, stejným výsledkem jako před týdnem doma s Perštejnem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení