VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnat postižené v okrese je problém

Okres Louny - Naději na práci dávají postiženým chráněné dílny.

15.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Tělesně postižení spoluobčané nebo ti, kteří mají změněnou pracovní schopnost, jsou znevýhodněni také při hledání zaměstnání. Jen málo firem má pro ně aspoň nějakou pracovní příležitost.

Nová reforma veřejných financí, platná od letošního ledna, navíc omezila výši příspěvku pro zaměstnavatele, zejména pro ty, již zaměstnávají osoby s těžkým zdravotním postižením.

Příspěvek zaměstnavatele zvýhodňoval a motivoval. Kvůli jejich zrušení by mohlo docházet k rušení těchto pracovních míst.

Postižených v evidenci úřadu práce ubývá

I přes tyto skutečnosti ale v okrese Louny počet postižených v evidenci úřadu práce klesá. Jak sdělila Marie Schmalzová, která má na Úřadu práce v Lounech na starosti trh práce, vývoj je příznivý. „Na konci letošního února jsme evidovali 963 žadatelů o práci se zdravotním postižením, na konci loňského roku to bylo víc – 996,“ uvedla.

Počet žadatelů o zaměstnání z řad postižených se snižuje již delší dobu. Podle M. Schmalzové to může být z několika důvodů – odchod evidovaných do důchodu či lékařské přehodnocení zdravotního stavu postižených. V polovině roku 2007 byla postižených žadatelů o zaměstnání v okrese Louny více než tisícovka.

Hlavním poskytovatelem práce pro tyto lidi jsou bezesporu tzv. chráněné dílny. V loňském roce přispíval lounský úřad práce na činnost patnácti takovým zařízením. Spolupráce a podpora ze strany úřadu trvá i letos.

Naději dávají chráněné dílny

K největším zaměstnavatelům se v tomto ohledu řadí například firmy Zahradníček, Agroslužby a Dipra v Lounech nebo Minoret v Žatci. Několik pracovních příležitostí nabízí také chráněné dílny v Podbořanech. „Jsou také menší zaměstnavatelé, kteří nabízejí třeba jen jedno, dvě nebo tři místa pro postižené spoluobčany. Ti působí v Podbořanech, Tuchořicích nebo kupříkladu v Lounech,“ dodala Marie Schmalzová.

Postižení naopak nemohou spoléhat na velké továrny v průmyslových zónách. Velmi často se v souvislosti se zaměstnaností a dalšími faktory hovoří o zóně Triangle a tamních koncernech. Ty sice deklarují, že dávají práci už několika tisícům lidí, postižení tam ale místo nemají. Alespoň zatím.

Továrny neslibují

"Jednali jsme i s těmito firmami. Umístit tam postižené uchazeče o práci je ale značně komplikované. Jedním z problémů je, že základní pozice operátorů se vykonávají vestoje, což třeba lidé s poškozením páteře nemohou,“ komentovala M. Schmalzová. Továrny tak podle ní alespoň v prvních fázích započetí výroby a základního rozvoje v nové lokalitě nábor postižených lidí neplánují.

Na Trhu pracovních příležitostí, který se v Lounech uskuteční 26. března, se bude prezentovat i společnost Dipra, jež má ve městě pobočku. Nabízí práci právě postiženým. Trh práce se bude konat v lounském kulturním domě.

Autor: Zdeněk Plachý

15.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Centrální náměstí Svobody v Žatci.

Teplárenskou stále šetří policie, proti sankcím se odvolala

Den památek v Žatci: zábavná připomínka odhalení a stržení sochy císaře Josefa II. na náměstí.

Při oslavě památek v Žatci měli lidé největší zájem o synagogu

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Terezín, Ústecký kraj - V areálu Památníku Terezín složilo 39 nových příslušníků HZS Ústeckého kraje služební slib.

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení