V úterý 26. června proto uspořádali akci Město bez bariér, jejímž cílem bylo upozornit, že chybí bezbariérové přístupy, nájezdy na chodníky a další věci, které by vozíčkářům usnadnily život. Stejný problém ale trápí také starší lidi a především matky s kočárky.

Jedním z cílů akce bylo upozornit na relativně bohaté fondy, ze kterých může město či obec čerpat. Určeny jsou právě na úpravy nájezdů na chodníky a další opatření, která zajistí bezbariérový přístup. Města o ně ale zatím nejeví valný zájem. P. Říha a další občané reagovali na tento článek: Česká města chtějí bariéry, publikovaný v minulých dnech Deníkem. „Touhle problematikou se tady nikdo nezabývá, přístup města k vlastním lidem se nám nelíbí,“ vysvětlil P. Říha.

Nechat bezmocné dítě na ulici

V osm hodin ráno se proto před radnicí sešlo několik lidí, kteří s tím chtějí něco dělat. Mezi nimi například Monika Bidovská s dcerou Ivanou Ševčíkovou, která je upoutána na invalidní vozík. „Začíná to už tady na městském úřadě. Když něco potřebuji, je tu sice provizorní zvonek a úředníci mi tu zatím vycházejí vstříc, jinak ale, například na sociálním odboru, musím nechat dítě před domem nebo ho na zádech nést do schodů,“ vysvětluje jeden z problémů M. Bidovská.

„Nechat na ulici se mi ji ale nechce, jsou tu takové děti, které by jí mohly vozík odbrzdit a poslat ji někam,“ bojí se i domyslet Bidovská.

Podle starosty Miroslava Hyláka, který se spolu s dalšími zástupci města na schůzku dostavil, je vše o penězích. Ač musel během schůzky čelit ostrým útokům, snažil se občanům vysvětlit, že se město snaží na rekonstrukce a úpravy získat dotace. Právě rozbité chodníky, špatné přístupy a obtížnost terénu i na centrálním Mírovém náměstí, kde v okolním chodníku zejí velké díry, mu mají lidé nejvíce za zlé.

„Nedávno tu dodělali nový chodník. Myslíte, že je tu bezbariérový nájezd? Ani náhodou,“ konstatuje smutně naproti restauraci Flamengo další z účastníků, František Řehák, který přivezl na vozíku svého syna Lukáše. Podobné je to podle něj i s novým bezbariérovým nájezdem, jež byl nedávno s velkou slávou otevřen u postoloprtského zdravotního střediska - do oddělení chirurgie. "Tam sice nájezd je, ale jsou tam takové dlaždice, že když zmoknou nebo namrznou, sjedete dolů jako po skluzavce, i když chcete nahoru," dodal F. Řehák.

Cílem akce bylo prakticky a za pomoci vozíčkářů zmapovat situaci ve městě a přimět vedení Postoloprt, aby vytipovaná místa upravilo do bezbariérového stavu. Proto skupina lidí, někteří pěšky, jiní na vozíku, v úterý ráno obcházela všechny zásadní místa ve městě a dokumentovala jejich stav. Doprovázel je kromě jiného Alfréd Canini, vedoucí odboru rozvoje města postoloprtské radnice.