VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po rekonstrukci Prunéřova se ovzduší zhorší

Chomutovsko - Alespoň to tvrdí společnost Greenpace. ČEZ se závěry ekologů nesouhlasí, rekonstrukce podle něj spíše prospěje.

3.11.2010
SDÍLEJ:

Ve výšce aktivisté rozvinuli transparent.Foto: Foto: Greenpeace

Po plánované rekonstrukci elektrárny Prunéřov na Chomutovsku se v některých oblastech v okolí zhorší emise spalin, tvrdí společnost Greenpace.

Vyplývá to přímo z dokumentace, kterou ČEZ předložil pro schvalovací proces EIA, řekla mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová. ČEZ se závěry ekologů nesouhlasí, rekonstrukce podle něj spíš prospěje.

V emisemi dosud nejhůře postižených místech se podle dokumentace spaliny oxidu siřičitého sníží. Dosud nejvíce je oxidu siřičitému z Prunéřova vystavena dvacetitisícová Kadaň, kde hodnoty trojnásobně překračují hranici doporučovanou Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Ta stanovila maximální dávku na 20 mikrogramů oxidu siřičitého na metr krychlový. Po rekonstrukci by se měly v Kadani emise oxidu siřičitého snížit. Naopak vyšší mají být v místech, která nejsou u elektrárny tak blízko, například v Žatci, Mostě, Jirkově nebo Chomutově. Ani po rekonstrukci však nedosáhnou ani poloviny hodnot doporučených WHO. Přímo v dokumentaci EIA k rekonstrukci Prunéřova ČEZ mírné zhoršení potvrzuje. „Po komplexní obnově za podmínky daného počtu provozních hodin bloků se situace ve znečištění ovzduší oxidem siřičitým pravděpodobně zlepší (menší rozloha území se znečištěním a nižší koncentrace) v některých místech, jinde nepatrně zhorší,“ píše ČEZ v dokumentu. Přiznává také, že v některých případech může krátkodobě dojít k překročení limitů doporučených WHO. „Zákonné dlouhodobé imisní limity oxidu siřičitého však překračovány nebudou,“ stojí v dokumentaci.

Mluvčí ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp včera řekl, že kdyby ČEZ požadavky nesplňoval, těžko by dostal od ministerstva životního prostřední potvrzení EIA. „Po modernizaci dojde k určitému zlepšení i u prachových částic, byť nebude tak výrazné,“ dodal Schnepp. Podle něj splnuje Prunéřov přísné ekologické limity už nyní, od odsíření v 90. letech minulého století nebyly nikdy překročeny. Po modernizaci podle něj poklesnou limity o dalších 50 procent.

Veřejné slyšení 

Ve čtvrtek v 10.00 v Kadani začíná veřejné slyšení k územnímu povolení, které ČEZ potřebuje k povolení rekonstrukce.

Při schvalovacím procesu EIA může ministerstvo životního prostředí úpravy pouze doporučovat, závazná je až trojice povolení: územní, integrované a stavební.


Podle odborníka na vlivy životního prostřední na lidský život Miroslava Šuty, který pro Greenpeace dopady Prunéřova analyzoval, ale zahraniční studie v Londýně, Hong-Kongu, Kanadě i Americe neprokázaly, že by existovala hladina oxidu siřičitého ve vzduchu, která by nebyla zdraví škodlivá.

Rozptylové podmínky spalin má změnit nová technologie, která nepočítá s použitím stávajícího vysokého komína, ale několika nižších chladicích věží. Proto se podle Šuty dostanou spaliny do širšího okolí elektrárny.

Oxid siřičitý je průhledný plyn, který tvoří takzvané sekundární prachové částice. Podle Miroslava Šuty mohou způsobovat zdravotní komplikace.

Ekologická sdružení ale plán obnovy Prunéřova kritizují dlouhodobě, protože podle nich ve variantě navrhované firmou ČEZ nebude mít elektrárna maximální možnou účinnost. ČEZ podle ekologů prosazuje při obnově zastaralou technologii ve snaze ušetřit náklady.

Autor: ČTK

3.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská knihovna Louny

Knihovna v Lounech byla oceněna za skvělou práci pro děti

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Ústecký kraj - Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Leo Steiner rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj - Na Lea Steinera podala společnost Krajská zdravotní žalobu.

Zaběhnout chomutovský půlmaraton je naše povinnost, jsou rozhodnutí běžci

Chomutov - Srdcem města historicky poprvé poběží půlmaratonští běžci. Hlavní závod doplní běh dětí a štafety.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies