VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učňovské školství pomalu zmírá na úbytě

Louny - Dobrý řemeslník si vydělá i třikrát tolik, co běžný úředník v kanceláři. Rodiče ale práci rukama pro své děti zavrhují.

3.4.2008
SDÍLEJ:

Učňů je málo, a to může být problém.Foto: DENÍK/Vlasta Luťanská

Krátkozrakost rodičů, kteří zřejmě považují práci rukama za něco ponižujícího, pomalu ubíjí učňovské obory.

Budoucích řemeslníků je stále méně, a to i přes to, že u firem je o ně obrovský zájem.

V Česku již delší dobu probíhá stavební boom, a zájem o lidi, kteří umějí „dělat rukama“ se proto zvyšuje. Dobrý řemeslník si může vydělat i trojnásobek toho, co za práci dostává běžný administrativní pracovník. Člověk, který něco umí, nemá nouzi o práci a tedy ani o výdělek. Přes tyto skutečnosti žáků učňovských oborů stále kriticky ubývá.

„Rodiče dávají své děti bezhlavě na ekonomické či humanitní obory, jen aby nemusely dělat rukama. Vůbec přitom nepřemýšlí nad tím, jestli pak seženou práci,“ míní Viktor Kolovratník, ředitel Střední školy stavební v Lounech.

Například dobrý instalatér si ale měsíčně může vydělat dvacet tisíc korun i více. „O dobrého řemeslníka se firmy perou,“ ví V. Kolovratník.

Ekonomů jsou plné úřady práce

Jeho slova potvrzuje například i nabídka úřadů práce, kde různé firmy dlouhodobě zoufale hledají řemeslníky nejrůznějších profesí. Rozdíl v zaměstnanosti je skutečně obrovský. Zatímco po řemeslnících je neustálá poptávka a ti si tak z nabídek mohou i vybírat, u absolventů například ekonomicky zaměřených škol je tomu přesně naopak.

Byť mladí ekonomové a účetní automaticky disponují maturitním vysvědčením, je jich na trhu práce jednoduše tolik, že v oboru se jich uplatní jen pouhý zlomek. Ostatní jsou buď bez práce nebo se musí přeorientovat na jiný obor.

Stavební škola v Lounech má velké problémy nabrat dostatek žáků, aby některé obory vůbec mohla otevřít. A rozhodně není sama. Ve stejné situaci jsou takřka všechny školy podobného zaměření. „Nabízíme obory zedník, pokrývač, instalatér a mnohé další. Situace je ale taková, že jsme otevřeli například obor obkladač, což je velmi atraktivní, a ve 3. ročníku nám zbylo jen pět žáků. Na některé obory jsme dostali jen jednu nebo dvě přihlášky,“ povzdechl si ředitel školy.

Škola se musí přizpůsobit přáním

Obor elektrikář musel být uzavřen, protože škola dostala několik posledních let pouze tři až čtyři přihlášky. Vznikl proto obor mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení budov, což je něco mezi instalatérem a elektrikářem.

V. Kolovratník vzpomněl i na velkou křivdu, kterou často páchali například učitelé na základních školách, když říkali: „Ty jsi hloupý, můžeš jít leda tak na zedníka.“ To ale samozřejmě neplatí, tím spíše, že tyto profese se tak rychle rozvíjejí, že je rozhodně nemůže vykonávat kdekdo. „Zedník se může stát třeba číšníkem, opačně to ale jde jen hodně těžko,“ upozorňuje ředitel.

Pokud jde rodičům o maturitní vysvědčení, není v tom nejmenší problém. Vyučení řemeslníci ho mohou bez problémů po absolvování nástavby v Chomutově či Mostě získat. „V Mostě je možnost denního i dálkového studia,“ dodává V. Kolovratník. Dalším problémem je nepovinná středoškolská docházka. Do prvního ročníku je přijato dvacet mladých, absolvuje jich ale jen pět. „Mnozí jdou raději pro dva tisíce korun na sociálku bez práce a ostatním se pak smějí, že chodí do školy,“ popisuje Viktor Kolovratník absurdní situace.

Zlaté dno má stále!

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, platí stále víc, přesto reálně hrozí likvidace učňovských oborů. Pomoci by ještě mohly firmy – budoucí zaměstnavatelé, kteří by na výuku přispívali a za to by si zajistili kvalitní pracovníky do budoucích let. Taková spolupráce ale v okrese Louny zatím neprobíhá.

Podle ředitele Střední škola stavební v Lounech spolupracuje s okresní hospodářskou komorou. Oslovili například společnost Ekostavby, která je významným zaměstnavatelem zejména ve stavebnictví, následovat budou další. „Zatím to ale nevypadá moc růžově,“ přiznal Kolovratník.

Autor: Zdeněk Plachý

3.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví hasiči z Ústeckého kraje složili na Národním hřbitově v Terezíně služební přísahu.
28

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Prvňáčkové ze ZŠ Petrohrad - Černčice s paní učitelkou Evou Učíkovou (vlevo) a pedagogickou asistentkou Boženou Worzischkovou Adámkovou

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Deník přiveze lídry stran za vámi! Ve středu 27. září

Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Během posledního měsíce před volbami představí Deník lídry regionálních kandidátek stran, které po volbách mají největší naději, že budou rozhodovat o budoucnosti naší země. A odvezeme je za vámi do míst, kde se nežije nejlépe. Chceme ukázat místa, která potřebují pomoct.

Kryry poprvé slaví výhru, Podbořany ještě neprohrály

Okres Louny - Nejlépe prozatím v I.A třídě střílí z regionu Jaroslav Sulovský z Vroutku. Konta soupeřů zatížil už pětkrát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení