VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět milionů nebo nic? Kolik bude nemocnici stát konec lékařů v sanitkách?

Žatec - Vedení žatecké nemocnice tvrdí, že konec lékařů v sanitkách ji přijde na pět milionů. Kraj, zřizovatel záchranné služby, naopak říká, že špitál nebude omezení posádek stát nic, počty pacientů v nemocnici se prý nezmění.

1.9.2015
SDÍLEJ:

Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice (vlevo), a Stanislav Rybák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. Oba muži při odlišných pohledech na problematiku lékařů a sanitek předkládají do polemiky také dost odlišná čísla. Foto: Deník/Hynek Dlouhý a Zdeněk Plachý

Spor o finance a vytížení lékařů v žatecké nemocnici po oznámení, že doktoři už nebudou od září v Žatci jezdit v sanitkách, se rozhořel mezi vedením špitálu a Ústeckého kraje, který je zřizovatelem záchranky. Pět milionů korun nebo nic? Kolik bude žateckou nemocnici stát zrušení lékařů v sanitkách? Obě strany uvádějí úplně jiná čísla, definitivní rozřešení tak přinesou asi až následující měsíce a praxe.

Zástupci špitálu tvrdí, že kvůli konci doktorů v sanitkách budou muset sami najmout více lékařů do nemocnice, hlavně na internu a chirurgii. Aby prováděli základní ošetření a „třídili" pacienty na vážné a méně vážné případy, které není nutné hospitalizovat, což dosud dělali lékaři v sanitkách. Říkají, že budou částečně suplovat funkci záchranky. A to bude stát peníze. Prý miliony.

Čtěte více: Rozhodnuto! Sanitky v Žatci budou od září jezdit bez lékařů

„Záchranka měla lékaře sehnat. Není možné říci, že nesehnali, a proto nebudou jezdit. My je teď také budeme muset kvůli více příjmům sehnat, budeme muset suplovat práci záchranky," uvedl na dotaz Deníku Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Zátěž pro jedinou nemocnici v okrese

„Bude to mít velký vliv na nemocnici, jednak na vytížení lékařů, ale také peněžní. Budeme muset nové lékaře zaplatit, budou i další výdaje. Náklady jsme vyčíslili až na pět milionů korun ročně," říká Čestmír Novák s tím, že v napjatém rozpočtu nemocnice, který je v posledních letech vyrovnaný nebo v plusu v řádu statisíců, by se jednalo o výdaj, který může velmi negativně poznamenat hospodářský výsledek.

Naopak vedení Ústeckého kraje, jenž je zřizovatelem záchranky, říká, že nárůst pacientů pro nemocnici nehrozí. Dopad prý bude minimální nebo žádný, k vážným případům má lékař jezdit dále, i když ze vzdálenějších míst okresu či kraje, lidé kvůli opatření nezačnou marodit více, oponuje vedení kraje. „Opatření bude mít na nemocnici vliv minimální nebo téměř žádný," tvrdí Stanislav Rybák z Loun, náměstek hejtmana Ústeckého kraje zodpovědný za zdravotnictví.

Podle Nováka bude nutné na oddělení přijmout další lékaře, aby pacienty stačili ošetřovat, aby nebyla zhoršena péče. „Lékař v nemocnici má na starosti také hospitalizované, musí se starat o celé oddělení, nesmí zanedbávat pacienty v nemocnici, o vážné akutní příjmy. Teď se bude muset navíc ale starat i o záchranku. Očekáváme zvýšený počet přivezených pacientů. Máme obavy, že naši lékaři, kteří mají na oddělení už tak dost práce, to nebudou stíhat, proto budeme muset přijmout další," pokračuje Č. Novák.

Lékaři nemohou „šidit" práci v nemocnici, říká ředitel

Není podle něj možné, aby lékaři byli například méně času na oddělení. Zhoršila by se tak prý péče. Nejvíce se tato situace týká víkendů, kdy je ve službách méně lékařů. Podle vedení žatecké nemocnice se například za sobotu může jednat o dvacet až třicet ošetření, které přiveze záchranka a které právě dříve vyřešil lékař na místě. Ty by musel zvládnout právě sloužící lékař z nemocnice. „A nemohl by se řádně věnovat oddělení," myslí si ředitel žatecké nemocnice. „Někdy nám záchranáři do nemocnice vozí i banální věci, které by lékař poznal a neposílal k nám, to nás bude také zbytečně zaměstnávat. Lékař ze služby na lůžkovém oddělení nemá čas na více ošetřování, na suplování práce záchranky," řekl Novák.

Vedení kraje předkládá jiná čísla. „O minimálním vlivu na chod nemocnice jasně hovoří statistiky. Za první pololetí letošního roku bylo posádkami s lékařem ze všech tří výjezdových stanovišť okresu Louny do žatecké nemocnice průměrně v pracovní den předáno 2,8 pacientů a o víkendech 3,2 pacientů. Dále výjezdovými skupinami se záchranářem za den osm pacientů. Pokud se tedy výrazně nezhorší zdravotní stav obyvatel na Lounsku, budou tato čísla stejná. Není tedy možné, aby to mělo výrazný dopad na funkčnost nemocnice a negativní dopad na hospodářský výsledek, jak tvrdí vedení nemocnice," uvedl pro Deník náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

Náměstek hejtmana: dopad bude minimální

Mírné navýšení nakonec připustil, nebude podle něj ale nijak dramatické. „K navýšení by mohlo dojít pouze v případě některých pacientů, kteří byli ošetřeni lékařem v sanitce a ponecháni na místě. V prvním pololetí to bylo 81 pacientů, což by v případě, že by všichni byli převezeni do žatecké nemocnice, dělalo o jednoho ošetřeného pacienta navíc za dva dny," uvedl pro Deník Rybák.

„Těžko si lze představit, že takové navýšení zhorší hospodaření nemocnice o pět milionů. I dnes se lékaři nemocnice v Žatci starají o příjem pacientů, změnou s posádkou se záchranářem nedojde ani k podstatnému navýšení počtu pacientů, ani ke změně jejich struktury," myslí si náměstek hejtmana.

Vedení kraje připomíná, že k vážným případům bude i nadále samozřejmě jezdit lékař. „V případě, kdy bude na Žatecku indikován výjezd posádky s lékařem, vyjíždějí obě posádky, tedy žatecká posádka se záchranářem a geograficky nejblíže dostupná posádka s lékařem, z Loun, Podbořan nebo třeba Mostu, souběžně. Záchranářský personál je vysoce erudovaný, v případě, kdy jde o minuty, zahajuje běžné záchranné postupy, lékař je vždy podle potřeby metodicky na telefonu a souběžně na místo dojíždí s mírným zpožděním. Představa, že bude ke všem případům jezdit pouze posádka bez lékaře, je zcestná," dodává Rybák.

Zpoždění, i když mírné. Právě tohoto slova se v případě příjezdu lékaře v sanitce k vážným případům bojí lidé na Žatecku, ale také právě vedení nemocnice.

Sanitky ze Žatce ode dneška jezdí bez lékařů

Lékaři, kvůli tomu, že se nepodařilo jich sehnat dostatek do sanitek, přestali od září vyjíždět ze stanoviště v Žatci, zůstanou v Lounech a Podbořanech. Do Žatce a okolí by ve vážnějších případech měl lékař se sanitkou dojíždět později právě z Loun nebo Podbořan a doplnit záchranáře. To ale může být se zpožděním, i když bude zákonný dojezdový čas dodržen a kraj ujišťuje, že péče nebude horší. Nějakou dobu ale bude určitě trvat cesta, navíc může být u jiného případu. A právě možného zpoždění ve vážných případech se bojí lidé ze Žatecka.

Podle Deníkem oslovených zdravotníků pak může nastat následující scénář. Sanitka nebude čekat na lékaře odjinud, ale logicky pacienta naloží a rychle odveze do nemocnice v Žatci. „Určitě nebudou čekat na místě, až lékař přijede ze vzdáleného města za dlouhé minuty. Pacienta naloží a logicky odvezou k nám. Takové řešení bude nejčastější. Ve vážnějších případech je to dobře, bude se tak ale dít i v případech, kdy to nebude nutné. A my budeme muset ošetřovat i lehčí případy, které by jinak lékař vyřešil na místě, což bude naše lékaře zaměstnávat. A takových případů je dost, to je to navýšení, o kterém mluvíme," dodal ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák.

Žatecká nemocnice je jediná s akutní péčí v okrese Louny, je spádovou pro zhruba 90 tisíc lidí. Ošetří tam každý rok přes sedm tisíc lidí, má čtyři základní lůžková oddělení. V minulosti měla finanční potíže, ty se ale podařilo zažehnat a v současné době hospodaří vyrovnaně nebo se ziskem v řádech statisíců. Pokud by musela vydávat dalších pět milionů ročně, byl by to velmi významný náklad.

Autor: Hynek Dlouhý

1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Festival Rock for Churchill 2016 ve Vroutku.

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Ilustrační foto

Dorostenci Loun smolně prohráli úvodní divizní utkání

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Radnice 1. září omezí provoz

Žatec - Páteční úřední hodiny budou zkráceny kvůli pořádání tradiční Dočesné.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení