VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér Nečas starostům: silnice bude, ale ne rychlostní v názvu

Louny - Předseda vlády reagoval na výzvu k urychlení dostavby rychlostní silnice R7, kterou na podzim v Lounech podepsali starostové šesti měst z okolí

11.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Taneček David

Problém vnímáme, R7 se stane silnicí pro motorová vozidla a na obchvat Velemyšlevsi nejsou peníze. Tak by se dalo stručně shrnout sdělení premiéra Petra Nečase, které zaslal lounské radnici. Ta mu totiž na konci listopadu, společně s dalšími pěti městy, poslala výzvu k dostavbě silnice R7 Praha - Louny - Žatecko - Chomutov a ponechání jejího statutu jako rychlostní.

Starostové a primátoři měst na trase této komunikace, konkrétně Slaného, Loun, Postoloprt, Žatce, Mostu a Chomutova, začali v závěru loňského roku postupovat společně. Cílem všech je rozhýbat dění kolem R7, která má v některých úsecích sice už čtyři pruhy, v některých ale stále pouze dva. A dostavba je zjevně v nedohlednu. Tím podle signatářů region trpí kvůli nedostatečné dopravní obslužnosti, která nezlepšuje situaci s nezaměstnaností a odrazuje případné investory. „Jde o životně důležitou stavbu pro obyvatele velké části této země, jde o jejich budoucnost," shodli se ve výzvě. Připomněli navíc, že takováto dvouproudá silnice, na které se střídají úseky čtyřproudé, je nebezpečná, nepřispívá ani k plynulosti dopravy.

R7 bude silnice pro motorová vozidla

Premiér nyní potvrdil, že se z R7 stane silnice pro motorová vozidla. Současné rychlostní komunikace budou dílem převedeny do kategorie dálnice II. třídy, dílem do kategorie silnic I. třídy s vyznačením pro motorová vozidla. A právě to se týká i silnice Praha - Chomutov. „Takto nově označené silnice I. tříd umožní dopravu povolenou rychlostí 110 km/h a zároveň významně snížíme investiční náklady, potřebné na dostavbu těchto kapacitních komunikací. Tyto komunikace nebudou rozhodně neatraktivní pro silniční dopravu a snížení nákladů na dostavbu umožní i jejich realizaci v reálnějším časovém horizontu," napsal Petr Nečas.

Rezort dopravy si nicméně podle jeho vyjádření uvědomuje potřebnost modernizace silnice I/7 a její dostavby. „Priority české dopravní infrastruktury budou stanoveny dokumentem Dopravní sektorová strategie 2. fáze. Jednotlivé projekty pak budou zařazeny k financování ze zdrojů EU v období 2014 - 2020," popsal předseda vlády. Nastínil také možnost zvýšení kapacity již hotových úseků komunikace, které má prověřit ministerstvo dopravy. Má jít o uspořádání do takzvaného trojpruhu. Tím se podle P. Nečase umožní lepší předjíždění a zlepší bezpečnost a plynulost provozu. Řešení by to bylo dočasné a především finančně méně náročné.

Ministr má hledat, jak regionu pomoci

Konkrétněji se vyjádřil ke stavbě obchvatu Velemyšlevsi. Ovšem tak, že na něj nejsou peníze. „Je však zřejmé, že ministerstvo dopravy bude muset tento projekt v budoucnosti zodpovědně řešit," uvedl. „Já osobně i vláda jsme si vědomi potenciálu regionu severozápadních Čech v oblasti nerostného bohatství i potřeb revitalizace území. Pověřil jsem proto ministra dopravy hledáním možností, jak pomoci vašemu regionu," uzavřel dopis Petr Nečas.

Lounští ale chtějí bojovat dál. „Chystáme se pozvat na jednání ministra dopravy Zbyňka Stanjuru," prozradila Edita Hořejší, místostarostka Loun. Malou útěchou by mohl být fakt, že při statutu silnice pro motorová vozidla už by lidé na cestu z regionu do Prahy nepotřebovali dálniční známku. Ani to však není jisté.

Autor: Zdeněk Plachý

11.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Adam Palkoska se narodil 15. srpna 2017 ve 12.10 hodin mamince Michaele Olejníkové z Hnojnic. Vážil 3620 g a měřil 50 cm.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Slavoj Žatec (v zeleném) před týdnem těsně porazil nováčka z Perštejna 2:1 (1:0).

Výborně! Slavoj Žatec vyhrál i druhý zápas a je ve špičce krajského přeboru!

Druhé utkání divize se fotbalistům Loun nepovedlo

Praha, Louny - Od Motorletu dostali na jeho hřišti pět gólů a klesli do druhé poloviny tabulky.

Knihovna se připravuje na rekonstrukci

Žatec - Své služby pro čtenáře zařízení nepřeruší, ve fondu má přes 100 tisíc knih či jiných nosičů.

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení