VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalita vody ve Stroupči se výrazně zhoršila!

Stroupeč - Děti a těhotné ženy ve Stroupči u Žatce nemají pít vodu z prameniště u vesnice. Upozornili na to vodohospodáři, protože kvalita vody se zhoršila. Je v ní vyšší obsah dusičnanů a minerálů. Problém má vyřešit nový vodovod.

17.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Kvalita vody, která teče ve Stroupči na Žatecku lidem z kohoutků se zhoršila. Tamní prameniště nad vesnicí, odkud bere pitnou vodu zhruba stovka obyvatel Stroupče, bylo znečištěné. Proč, to zjišťují pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK), které vodovodní řad ve vesnici provozují.

Podezření, že za to může hnojiště, se zatím nepotvrdilo, v bezprostřední blízkosti pracovníci SčVK ho neobjevili. „Poznatky hydrogeologa, který zkoumal prameniště na místě, budou známy do konce května," sdělila Iveta Kardianová, mluvčí SčVK.

Ve vodě ve Stroupči se zvýšilo množství dusičnanů a minerálů. „Z důvodu předběžné opatrnosti je vhodné omezit přímou spotřebu této dodávané vody u kojenců, dětí do pěti let, těhotných žen, osob s poruchami ledvin a nepoužívat ji k přípravě kojenecké stravy. Zákazníkům ve Stroupči jsme rozeslali dopisy s touto informací," uvedla I. Kardianová.

Voda je stále pitná, ale jen díky mírnějšímu limitu

Voda ve Stroupči má ze zákona stále parametry pitné vody, ale jen díky časově omezené výjimce, kterou udělilo lounské pracoviště Krajské hygienické stanice. To stanovilo mírnější hygienický limit pro dusičnany a konduktivitu. Konduktivita je přibližná míra koncentrace elektrolytů ve vodě. Vyjadřuje tedy nepřímo obsah minerálních látek, které se ve vodě nacházejí. Limit vodivosti pro pitnou vodu je 125 mS/m, ve Stroupči byl zvýšen na 160 mS/m.

Obecně platí, že vody s vyšší mineralizací mohou mít nepříjemnou chuť nebo i způsobit průjmové onemocnění. Časté jsou technické potíže - například snižování životnosti potrubí a ohřívačů teplé vody.

V případě obsahu dusičnanů v pitné vodě platí ze zákona limit 50 mg/l, ve Stroupči byl zvýšen na 60 mg/l. Vyšší obsah dusičnanů ve vodě představuje především zdravotní riziko pro kojence. Neprospívá ani dospělým lidem. Hygienici vydali mírnější limity pro ukazatele pitné vody ve Stroupči do 31. ledna 2015. Do té doby se musí problém s vodou ve Stroupči vyřešit. S velkou pravděpodobností bude tamní prameniště odstaveno a do Stroupče bude přiveden nový vodovod.

O novém řešení se jedná

Severočeská vodárenská společnost (SVS) nový vodovod pro Stroupeč připravuje už několik let. Vesnice měla být napájena z potrubí Žatec Žiželice s tím, že bude postaven nový vodojem. Tato koncepce se změnila, zřejmě se bude i dál využívat opravený vodojem nad Stroupčí. „Pracuje se na nové koncepci, která bude teprve projednávána odbornou technickou skupinou. Termín realizace není možné v této chvíli proto sdělit. Vodovod pro Stroupeč máme v investičním záměru, do roku 2015 se bude stavět," sdělil Jiří Hladík, mluvčí SVS.

Problémy s vodou mají i sousední Přívlaky. V tamním prameništi nad vesničkou je vyšší množství uranu a dusičnanů, vodovod byl proto před čtyřmi roky odpojen. Voda v Přívlakách není vhodná ani na mytí či zalévání zahrádek.

Stroupeč

• vesnice leží na levém břehu Ohře asi 5 km nad Žatcem 
• pitnou vodu brala z prameniště, kde se ale nyní objevilo znečištění
• SČVK upozornily obyvatele dopisem, aby vodu v této obci z kohoutků raději nepily děti a těhotné ženy
• problémy ve vsi by měl vyřešit vodovod, jehož stavba se však zatím teprve připravuje

Autor: Petr Kinšt

Místo události:
17.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška a Vratislav Bílkovi fotili svatební fotky na litvínovském zimáku.
7

Hokejová svatba: Fanoušci si jako kulisu svatby zvolili litvínovský zimák

Nohejbal - ilustrační snímek.

Nohejbalisté Žatce zatím neprohráli, čekají je boje o návrat do extraligy

V úvodu fotbalové III. třídy padalo hodně gólů

Okres Louny – Osm ze čtrnácti celků je nových ve fotbalové III. třídě okresu Louny. Mistrovská sezona pro ně začala tento víkend, kdy hráči odehráli úplné předehrávané 13. kolo. 

Bazén v Postoloprtech otevřou po letní přestávce v polovině září

Postoloprty – Návštěvníci se mohou těšit například na opravená sociální zařízení.

Na Doupově začalo velké cvičení, účastní se ho přes 1500 vojáků

Doupov – Ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách začalo v pondělí 21. srpna velké cvičení. Zúčastní se ho přes 1500 vojáků z bojového uskupení na bázi žatecké 4. brigády rychlého nasazení.

Fotbalisté rozehráli okresní přebor, nováček z Vrbna rozstřílel Vroutek

Okres Louny – Další nováček z Libčevsi překvapivě obral o body Lenešice, Panenský Týnec prohrál s Kozly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení