VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavného malíře Zdeňka Sýkoru bude možná připomínat speciální dlažba u divadla

Louny /ANKETA/ - Autoři nápadu by ho chtěli realizovat do roku 2020, kdy uplyne 100 let od malířova narození.

27.8.2015
SDÍLEJ:

Dlažba před Vrchlického divadlem podle návrhu architekta J. Pleskota.Foto: Spolek Sýkora 2020

Světově uznávaného malíře Zdeňka Sýkoru by v jeho rodných Lounech mohla připomínat nová mozaiková dlažba v prostoru před městským divadlem. Spolek Sýkora 2020 teď sbírá podpisy pod petici na podporu realizace projektu ztvárnění náměstí před Vrchlického divadlem podle návrhu významného architekta Josefa Pleskota.

Studie vznikla na základě zadání města. Iniciativy se chopila vdova po malíři Lenka Sýkorová s J. Pleskotem. „Práce se odkládaly, obávali jsme se, že projekt upadne v zapomnění, a tak jsme založili spolek, abychom dosáhli realizace do roku 2020, kdy uplyne od narození Zdeňka Sýkory sto let," vysvětlil Jiří Jiroutek, předseda spolku. Vznikla tak petice určená obyvatelům Loun a přátelům díla umělce, který patřil k průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla. Na arších už je podle Jiroutky asi 600 podpisů. „Projekt představíme v září městské radě a v listopadu veřejnosti ve Vrchlického divadle, kde bude i Josef Pleskot," řekl Jiří Jiroutek.

Čtěte více: Místo před divadlem má být rámem pro Sýkorovu mozaiku

Architekt Josef Pleskot ukazuje model možné budoucí podoby Vrchlického divadla v LounechNení náhoda, že pro připomínku rodáka si spolek vybral náměstí před divadlem. Sýkora totiž v roce 1963 vytvořil pro budovu ojedinělou protipožární oponu, ta však během rekonstrukce objektu zmizela. Připomíná ji velkoformátová fotografie ve vstupní hale.

Opona inspirovala J. Pleskota při zpracování studie úpravy náměstí před divadlem. Motiv z opony by se tak odrážel v černobílé geometrické dlažbě. Podle předběžného rozpočtu jsou náklady zhruba 5,7 milionu korun.

„Dostatek podpisů by měl být pádným argumentem, aby se záměr realizoval. Zájem mezi lidmi je a architekt Pleskot je zárukou kvalitního a hodnotného řešení," uvedl J. Jiroutek. Návrh přitom řeší nejen samotné náměstí, ale i napojení na okolní zástavbu.

Radka Fialová

Autor: ČTK

Chtěli byste vidět toto dílo před lounským divadlem?

Jsem pro, líbilo by se mi to

15 hlasů

Jsem proti, nelíbí se mi to

17 hlasů

Jsem proti, dílo se mi líbí, ale realizace by byla příliš drahá

10 hlasů

Hlasovalo: 42

Anketa byla ukončena

27.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistrovství ve svíčkové.

Svíčkovou na zámku ochutnají herci z muzikálu Madagaskar

Ilustrační foto.

Auto v Černčicích uvízlo v Ohři

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Žatecko - Zábavný den pro veřejnost bude připraven na fotbalovém hřišti v Novém Sedle u Žatce. Jedním z jeho poselství je i podpora přátelství mezi Čechy a Slováky.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Dočesná hlásí novinku. Klidová zóna vznikne v klášterní zahradě

Žatec – Zajímavou novinku přichystali v Žatci pořadatelé již 60. ročníku Dočesné, slavností piva a chmele, které se ve městě budou konat 1. a 2. září.

Začíná podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského piva!

Okres Louny - Oblíbenou tipovací fotbalovou soutěž si nově můžete užít i v týmu se svými přáteli!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení