VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plot neodstraním, říká starosta Žatce ke kontroverznímu trojúhelníku

Žatec /ROZHOVOR/ - Aleš Jelínek vede se žateckou radnicí spory o svůj pozemek v lokalitě Flora už několik let.

15.1.2015 6
SDÍLEJ:

Oplocený pozemek na křižovatce ulic U Flory a Wolkerova patří současnému starostovi Žatce. Říká se mu Jelínkův trojúhelník.Foto: Deník/Hynek Dlouhý

Na rohu žateckých ulic U Flory a Wolkerova se nachází oplocený trojúhelník, který zasahuje do křižovatky. Oplocení tam předloni postavil současný starosta Aleš Jelínek, který pozemek vlastní. Tzv. Jelínkův trojúhelník se stal terčem kritiky o to víc, když se stal Aleš Jelínek v závěru loňského roku žateckým starostou. I když aut na tomto okraji města nejezdí zas tolik, určitou překážku v křižovatce oplocení představuje.

Proč jste ten pozemek oplotil?
K vysvětlení se musím vrátit trochu do minulosti. Kolem roku 2006 jsem od soukromých osob koupil v místě pozemky, na kterých jsem chtěl v souladu s územním plánem města udělat stavební parcely. To se také nakonec stalo. Po přesném zaměření pozemků jsem zjistil, že vlastním i část komunikace a křižovatky. Týká se to zhruba jednoho sta metrů čtverečných. V roce 2011 jsem požádal město o směnu pozemků. Městu jsem pozemek s křižovatkou a komunikací nabídl, chtěl jsem za to jiný stavební pozemek.

Aleš Jelínek, nový žatecký starostaBývalé vedení města říká, že jednání ztroskotala na vašich vysokých požadavcích?
K dohodě opravdu nedošlo. Nechtěl jsem pozemek prodávat ani pronajímat, chtěl jsem směnu za jiný pozemek. Měl jsem představu, že pozemky by se následně znalecky ohodnotily a pak bychom se případně s městem finančně vyrovnali. Buď bych doplatil já, nebo město naopak mně.

Na kolik si vlastně oploceného pozemku ceníte?
V původním územním plánu města byl pozemek veden jako plocha pro individuální bydlení. V novém územním plánu z roku 2012 už je to jako veřejné prostranství. Cena se tak díky tomu výrazně propadla. Je to klasická ukázka, jak obecně může město majiteli bez jeho vědomí snížit hodnotu jakéhokoliv pozemku. Lidé by si na to měli dávat obecně pozor.

Nicméně zpět k otázce, jakou cenu za svůj pozemek požadujete?
Když je můj pozemek tedy veřejné prostranství a využívá ho město, vycházel jsem z ceny, kterou naopak radnice požaduje po svých občanech za zábor veřejného prostranství. Ta částka je pět korun za metr čtverečný za den. Za tu dobu, co pozemek vlastním, jsem se dostal na částku jeden a půl milionu korun. Tuto sumu jsem ale po městě nepožadoval. Opakuji, že dávám přednost směně pozemků.

Proč jste tedy pozemek oplotil? Nedohodli jste se na směně, tak jste to udělal naschvál?
To ne. Impulsem pro mě bylo, že mě město vyzvalo, abych si uklidil černou skládku z úplně jiného pozemku. I když tam žádná nebyla, chtěl jsem se tomu případně vyvarovat. Proto jsem požádal o povolení oplotit i pozemek, o kterém se bavíme, aby mi tam nikdo odpad nenavezl a já ho pak musel likvidovat na své náklady. V létě roku 2012 jsem povolení od města získal a pozemek jsem pak z tohoto důvodu oplotil.

Dost nevhodně. Plot částečně překáží v křižovatce…
Ve zmíněném roce jsem získal od žateckého stavebního úřadu povolení, ke kterému dal souhlas i odbor dopravy. Je pravdou, že mě loni odbor dopravy vyzval, abych plot odstranil, že zasahuje do křižovatky a že ohrožuje bezpečnost silničního provozu. Takže jednou nepřekáží, podruhé překáží.

Odstraníte plot?
Zatím ne. Nechám to, jak to je. Věc jsem předal právníkovi. A zjistily se zajímavé věci. Například, že stavba komunikace na mém pozemku nebyla nikdy povolena a tudíž ani zkolaudována. Takže výzva k odstranění plotu z důvodu nebezpečnosti je bezpředmětná, neboť můj pozemek je i nadále evidován jako orná půda, žádná komunikace. Je zajímavé, že nikdy nebyla zkolaudována ani navazující asfaltová silnice v části ulice U Flory.

A co bude dál? Teď jste navíc starostou …
Abych řekl pravdu, nevím co s tím. Ve vedení města řeším důležitější věci. Město by si v každém případě mělo udělat pořádek a silnici a křižovatku nechat dodatečně povolit a zkolaudovat.

A není v tom střet zájmů?
Pokud bude město o těchto pozemcích nějak rozhodovat, určitě se zdržím hlasování. Pro mě existují dvě varianty řešení. Jednou je směna pozemků a případné finanční vyrovnání. Druhá je, pokud město vše nedá do souladu, aby můj pozemek uvedlo do původního stavu. Tedy, aby z něj byla orná půda, jak je veden v katastru nemovitostí.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Hynek Dlouhý

Místo události:
15.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Žena nechtěla pustit bývalého přítele do bytu, vnutil se tam násilím

Ilustrační foto

Domácnosti v Lounech osloví tazatelé kvůli výzkumu

Policie stále hledá bankovního lupiče. Poznáte ho?

Podbořany - Lupič si přišel pro peníze do podbořanské banky. Ještě předtím přepadl i banku v Kadani.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Lesniak otevřel skore v první minutě, Louny ale nakonec body z Kladna nedovezly

Kladno - Fotbalisté Loun v divizi podlehli Kladnu 2:3. V tabulce jsou jedenáctí.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení