VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podbořany řeší, co bude dál s ubytovnou

Podbořany - Za klid ve městě a odchod nepřizpůsobivých obyvatel z ubytovny na Barborce dala podbořanská radnice dvacet milionů korun. Prázdná budova teď opět patří městu, které musí co nejdříve vyřešit, co s ní dál.

16.12.2011 2
SDÍLEJ:

Ubytovna na Barborce v PodbořanechFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Jednoho problému se v Podbořanech zbavili, druhý ale ještě zbývá vyřešit. A vůbec to nebude jednoduché. Jak dál s ubytovnou? Peněz není vůbec nazbyt, využití budovy se zatím hledá, jistě bude ještě nějaký čas prázdná.

„Problém s ubytovnou pro nás neskončil, ale přesunul se. Už to není sociální problém, který nás hodně tlačil, ale je z něj finanční. Musíme najít pro budovu další využití, které město nebude stát příliš peněz,” uvědomuje si starosta Podbořan Radek Reindl.

Město ubytovnu prakticky na nic nepotřebuje. Koupilo ji jen kvůli vyřešení napjaté situace v Podbořanech.

V diskuzích zatím převládá názor, že by ubytovna měla být přestavěna na byty. Jistého ale není nic, radnice se ještě bude zabývat i jinými možnostmi využití. Zatím ale žádné jiné varianty na stole nejsou. Budoucnost ubytovny je tak zatím ve hvězdách, definitivně rozhodnou v budoucnu zastupitelé.„Přikláníme se k variantě přestavět budovu na bytový dům. Uvažujeme zhruba o dvacítce bytů, což by nemuselo být ani tolik nákladné,” myslí si Reindl.

Startovací byty?

Někteří oponenti tvrdí, že bytů je v Podbořanech dost, že půjde o zbytečně vyhozené peníze. Radnice by ráda viděla v ubytovně startovací byty například pro mladé.

Kde vzít na přestavbu? Peníze přitom budou hrát velkou roli. Radnice totiž za klid ve městě dala dvacet milionů korun. Za patnáct milionů odkoupila od společnosti Rent point zpět dvě budovy, za dalších pět jednu z nich nechala plánovaně zbourat. Demolici prováděla také firma Rent point, byla to její podmínka při zpětném odprodeji. Druhá budova, bývalá ubytovna, je teď prázdná.

Ubytovna v Podbořanech na Barborce

• bývalá vojenská ubytovna, nachází se vedle areálu bývalých podbořanských kasáren
• v roce 2007 ji koupila firma, která v ní ubytovávala dělníky
• s jejich propouštěním a odchodem z města se do objektu nastěhovali problémoví občané
• město řešilo situaci zpětným odkupem objektu, který je nyní prázdný


Nabídka zněla „vem nebo nech být”. Vedení Podbořan nemělo, pokud se chtělo zbavit nepřizpůsobivých lidí v ubytovně, příliš na výběr.„Budova ubytovny je teď vyklizená, prázdná, ubytovaní jsou pryč. Budova je zabezpečená proti nenechavcům,” upozorňuje starosta.

Podbořanská radnice přitom prodala ubytovnu a jednu další budovu společnosti Rent point teprve v roce 2007. Za patnáct milionů korun. Tehdy firma ubytovávala v objektu hlavně zahraniční dělníky, což se ale s hospodářskou krizí změnilo.Dělníci nebyli, proto Rent point hledal jiné uplatnění. A tehdy začaly problémy. Společnost začala bohatě využívat štědrosti státu při vyplácení dávek na bydlení a do ubytovny se začali stěhovat také nepřizpůsobiví lidé.

Platba za chybu

Společnost pak začala bojovat s radnicí, které se samozřejmě nelíbilo, kdo se do Podbořan stěhuje. Firma i vedení města se začalo vzájemně osočovat ze způsobování problémů. Spor trval dlouhé měsíce, nakonec se město a firma dohodly na zpětném odkupu ubytovny. Cena za klid byla pro město ale dost vysoká - dvacet milionů. „Je to platba za chybu, kterou zastupitelstvo v minulosti prodejem udělalo. Budovy kupujeme zpět, aby se z Barborky opět stala pěkná lokalita vhodná pro bydlení, aby tam byl klid. Koupí zamezíme vzniku sociálně vyloužené lokality, která by pak město trápila hodně dlouho,” dodal starosta.

Drobné krádeže, vykradené zahrádky, prádlo mizející ze sušáků, obavy o bezpečí, výtržnosti, rychle a strmě vzrůstající kriminalita v celém městě. Takové problémy trápily v minulých měsících lidi v okolí ubytovny, poté, co se tam začali stěhovat nepřizpůsobiví. „Určitě jsme rádi, že tu ubytovna konečně nebude. Snad už bude klid. Bydlíme tam, ubytovnu máme dvacet metrů od baráku, a situace tam byla hodně špatná,“ vítají rozhodnutí podbořanských městských poslanců lidé.

Autor: Hynek Dlouhý

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Adam Palkoska se narodil 15. srpna 2017 ve 12.10 hodin mamince Michaele Olejníkové z Hnojnic. Vážil 3620 g a měřil 50 cm.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Slavoj Žatec (v zeleném) před týdnem těsně porazil nováčka z Perštejna 2:1 (1:0).

Výborně! Slavoj Žatec vyhrál i druhý zápas a je ve špičce krajského přeboru!

Druhé utkání divize se fotbalistům Loun nepovedlo

Praha, Louny - Od Motorletu dostali na jeho hřišti pět gólů a klesli do druhé poloviny tabulky.

Knihovna se připravuje na rekonstrukci

Žatec - Své služby pro čtenáře zařízení nepřeruší, ve fondu má přes 100 tisíc knih či jiných nosičů.

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení