VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem vadí "nová" ubytovna, bojí se nepřizpůsobivých

Podbořany - Firma Rent point se brání, musí prý zajistit splácení úvěru za ubytovnu v Podbořanech. Lidé se obávají problémů, krádeží a hluku.

21.6.2010 2
SDÍLEJ:

Ubytovna na Barborce v PodbořanechFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Velkou nespokojenost u obyvatel Podbořan vzbudil plán společnosti Rent point změnit ubytovnu pro dělníky na Barborce na bydlení pro lidi v hmotné nouzi.

Objevují se prý častěji krádeže, obavy jsou i z hluku. Navíc se ze lží a zneužívání situace obviňují majitel objektu a podbořanská radnice.

Problém začal v Podbořanech eskalovat před několika týdny. To když společnost Rent point začala inzerovat bydlení pro lidi bez práce a v problémech. Začala je ubytovávat v nově pojmenovaném objektu – Svatá Barborka, bývalé ubytovně převážně pro zahraniční dělníky. Lidem z okolí se to ale vůbec nelíbí, na podbořanskou radnici už doručili i petici s více než dvěma stovkami podpisů, ve které žádají řešení neutěšeného stavu. Radnice ale, pokud není objekt jejich, nemají mnoho možností, jak podnikatelům nařídit, co ve svých budovách mohou dělat. „Vyzýváme radnici, aby učinila opatření k zajištění ochrany bezpečnosti a majetku lidí. Máme obavy, že až tu bude více nepřizpůsobivých lidí, až nebudou mít finance, že se situace vyhrotí,“ píše se v dokumentu.

Policie už prý zaznamenala více stížností v již dříve problémové lokalitě. Když tam totiž byli ubytovaní dělníci, také klid nebyl. „Už teď nás obcházejí se žádostmi o půjčku, ztrácí se nám prádlo,“ bouří se lidé z domů nedaleko problémové ubytovny. V ubytovně je v současné době zhruba 30 lidí. „Nelíbí se nám, že se tam sestěhovávají sociálně nepřizpůsobiví i z okolních měst. Podle reakcí lidí se tam situace zhoršuje,“ upozornil podbořanský místostarosta Karel Honzl. Lidé jsou v ubytovně z Kadaně, Klášterce nebo Žatce.

Nechceme problémy, tvrdí společnost

Společnost Rent point, která objekt vlastní, říká, že udržuje pořádek. „Rozumíme obavám lidí, proto se snažíme ubytovávat jen slušné lidi. Nechceme tam žádný nepořádek. Zrovna dnes dostalo pět lidí výpověď, protože nedodržovali dohodnuté podmínky,“ tvrdí Jan Greisiger ze společnosti Rent point, která podniká na trhu s realitami.

Brání se i samotní obyvatelé ubytovny. „Snažíme se tu udržovat klid, uklízíme. Vážíme si tohoto bydlení, nechceme o něj přijít, nemáme kam jinam jít. Nevím o tom, že by tu někdo kradl, to fakt ne,“ řekl Josef Milenko.

A co vlastně za problémy v Podbořanech je? Společnost Rent point před dvěma lety koupila ubytovnu od města za více než patnáct milionů korun. Přišla ale hospodářská krize, dělníci nejsou a objekt zůstával prázdný. Firma se prý snažila najít jiné využití, ale nenalezla ho, zvolila proto ubytovávání sociálně slabých, které dotuje stát. „Splácíme úvěr i když je objekt prázdný, je to pro nás likvidační. Máme šedesát zaměstnanců, které musíme živit, musíme mít pro naše objekty využití. Hledali jsme jiné možnosti, chtěli jsme budovu prodat, pronajmout byty, ale nikdo je nechtěl. Proto jsme vymysleli nový záměr, ubytování lidí v nouzi, nemáme jinou možnost, chceme ho ale budovat v pořádku, bez problémů, ve spolupráci s radnicí a policií. Rozumíme obavám lidí, ale město nám místo dohody začalo házet klacky pod nohy, přitom v jiných městech to ve spolupráci s radnicí funguje,“ tvrdí Jan Greisiger.

Společnost Rent point se teď s městem vzájemně osočuje, kdo lže, a kdo komu ztěžuje situaci. „Nechtějí nám přihlašovat lidi do ubytovny, dělají problémy s kolaudací, chovají se nezákonně. Máme na to důkazy,“ obviňuje vedení města Greisiger.

Různá obvinění

Konkrétní důkaz ale zatím předložen nebyl, jednat se prý bude na zastupitelstvu. „Je to nesmysl. Úředníci města nedělají nic nezákonného, protože dobře vědí, že za to mohou být potrestáni. Žádné nařízení, které by nějak poškozovalo firmu Rent point nebylo vydáno. Stížnost jsme zaregistrovali, ale nebyl k ní přiložen žádný důkaz,“ ohrazuje se tajemník podbořanské radnice Martin Gutzer.

Naopak radnice avizuje, že nepřesné informace podsouvá veřejnosti firma Rent point. „Jediný pokyn, který úředníci mají, a ten je zcela v souladu s usnesením vlády, je využít všechny zákonné možnosti, aby zabránili vzniku další sociálně vyloučené lokality,“ pokračuje Gutzer.

V posledních dnech se objevila i nabídka společnosti, aby město odkoupilo budovu zpět do svého majetku za původní cenu, tedy něco přes 15 milionů. Rojí se ale spekulace, že firma vytváří nátlak na město schválně, aby se zbavila „nepohodlného“ objektu. Radnice se obává, že pak by se každá firma, které nevyjde podnikatelský plán, mohla obrátit na město. „Není to návod pro další podnikatele? Mohou začít stěhovat nepřizpůsobivé obyvatele do dalších objektů ve městě a pod tlakem veřejnosti si diktovat cenu za odstranění problému?“ ptá se Martin Gutzer.

Navíc městské rozpočty jsou v krizi také pořádně napnuté. „Není to pravda, my svůj podnikatelský záměr máme, jako možné vyřešení problému jsme ale nabídli městu odprodej nebo dlouhodobý pronájem. O ceně jsme ochotni jednat,“ brání se Greisiger.

Rozhodnou až zastupitelé

Možností odkoupit zpět bývalou vojenskou budovu se budou zabývat zastupitelé. „Koupě je v pravomoci zastupitelstva, nechali jsme si vypracovat právní rozbor, zda, a za jakých podmínek, je to vůbec možné, protože část budovy už je prodaná dále,“ dodal podbořanský místostarosta Honzl.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!

Autor: Hynek Dlouhý

21.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Adam Palkoska se narodil 15. srpna 2017 ve 12.10 hodin mamince Michaele Olejníkové z Hnojnic. Vážil 3620 g a měřil 50 cm.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Slavoj Žatec (v zeleném) před týdnem těsně porazil nováčka z Perštejna 2:1 (1:0).

Výborně! Slavoj Žatec vyhrál i druhý zápas a je ve špičce krajského přeboru!

Druhé utkání divize se fotbalistům Loun nepovedlo

Praha, Louny - Od Motorletu dostali na jeho hřišti pět gólů a klesli do druhé poloviny tabulky.

Knihovna se připravuje na rekonstrukci

Žatec - Své služby pro čtenáře zařízení nepřeruší, ve fondu má přes 100 tisíc knih či jiných nosičů.

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení