VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústí ohrožují dioxiny ze spalovny

Ústecko /OD SOUSEDŮ/ - Region zasahují toxické látky hned z několika průmyslových provozů.

4.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Dioxiny, rtuť, aromatické uhlovodíky. To jsou toxické látky, jež produkují do životního prostředí některé velké ústecké podniky.

Například trmická teplárna, Spolchemie, kupodivu i Severočeské vodovody a kanalizace a další. Na to upozornilo sdružení Arnika, jež vycházela z údajů, zveřejněných v Integrovaném registru znečišťovatelů (IRZ) z roku 2009.

Dioxiny

Právě z IRZ podle Arniky vyplynulo, že k tradičním velkým znečišťovatelům tu přibyl ještě další, a sice spalovna nebezpečných odpadů v Trmicích, patřící společnosti Sita CZ. Ta do IRZ ohlásila vysoké množství dioxinů v odpadech. Podle Kateřiny Kodadové, mluvčí Sita CZ, ale nelze srovnávat spalovny komunálních odpadů a spalovnu nebezpečných odpadů.

„Spalovna v Trmicích ohlásila v roce 2009 skutečně 30 gramů dioxinu v přenosech odpadu, což je však téměř poloviční hodnota oproti období předchozímu. Důležité je také sdělit, v jakém celkovém množství odpadů se nachází, a to v 1,6 tun odpadu.“ Kodadová dále uvedla, že s odpadem pak nakládají v souladu s právními předpisy. Dioxin je podle české wikipedie nejsilnější známý jed a zavinil desítky katastrof.

Rtuť

Další významnou toxickou látkou, jež Ústecko zamořuje, je rtuť a její sloučeniny. Jejími významnými producenty nadále zůstává trmická teplárna, dnes patřící ČEZ, ta je na prvním místě. Následuje Spolchemie a čistička odpadních vod Severočeských vodovodů a kanalizací.

Na to uvedla mluvčí Spolchemie a STZ, že užívání rtuti je dáno technologií a povahou výroby.

„Ta je provozována v souladu s vydaným povolením. Nutno dodat, že u uvedených čísel se jedná o řízené odpady, se kterými je také v tomto duchu nakládáno,“ uvedla s tím, že ani jedna ze společností nepřekračuje povolené limity.

Skleníkové plyny

Mezi další látky patří skleníkové plyny, kde je opět první v ústeckém okrese trmická teplárna, která je jinak v kraji sedmá. Stejně tak je první v okrese v produkci látek, způsobujících kyselé deště, v kraji je šestá. Mluvčí severočeské divize ČEZ, Ota Schnepp, uvedl, že elektrárenský gigant vlastní trmickou teplárnu teprve krátce. „Je pravdou, že tyto škodliviny vznikají při spalování uhlí, které se zde jako jediný druh paliva používalo,“ přiznal.

Zároveň Schnepp dodal, že hned po převzetí provozu začal ČEZ připravovat opatření, které spočívá v takzvané diverzifikaci paliva. „To znamená, že přecházíme na různorodost palivové základny s postupným navyšováním podílu biomasy na úkor uhlí. Ve finále by měla biomasa pochopitelně převažovat.“

Perzistentní látky

Ústecké velké podniky ještě figurují na předních místech i v dalších oblastech znečištění, například v perzistentních látkách je první Spolchemie, a to i v kraji. Následuje KS Kolbenschmidt Czech Republic a opět Sita CZ. Perzistentní látky mohou způsobit hormonální poruchy, rakovinu, vyšší riziko ischemické choroby srdeční a infarktu. Kompletní pořadí jednotlivých znečišťovatelů najdete na webu usteckydenik.cz.

(jv)

4.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Rock for Churchill 2016 ve Vroutku.

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Ilustrační foto

Dorostenci Loun smolně prohráli úvodní divizní utkání

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Radnice 1. září omezí provoz

Žatec - Páteční úřední hodiny budou zkráceny kvůli pořádání tradiční Dočesné.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení