VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 67 lety podpisy potvrdily návrat Volyňských Čechů

Okres Louny - Tisíce z nich se usídlily na Žatecku a Podbořansku, v sobotu vzpomenou na Český Malín.

10.7.2013
SDÍLEJ:

Centrální náměstí Svobody v Žatci.Foto: DENÍK/Petr Kinšt

Před 67 lety, 10. července 1946, byla v Moskvě v tehdejším Sovětském svazu podepsána smlouva umožňující Volyňským Čechům návrat do jejich bývalé vlasti. Dokument měl velký vliv na další dění hlavně na Žatecku a Podbořansku, kde se v následujícím roce většina Volyňských Čechů usadila.

V letech 1868 až 1880 odešlo z Rakouska-Uherska do carského Ruska téměř 16 tisíc Čechů. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v českých zemích a zvěsti o prosperitě v ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy. Převážná část Čechů se usadila ve volyňských újezdech Rovno, Dubno, Luck, Žitomír a Ostroh na území dnešní Ukrajiny.

Po druhé světové válce se velká část rozhodla pro návrat do bývalé vlasti. Část jich přišla do Československa v řadách 1. čs. armádního sboru. Po osvobození Československa zůstali Volyňští Češi, kteří byli příslušníky československé armády, dislokováni v Žatci.

Návrat domů

Po válce se otevřely dveře reemigraci Volyňských Čechů do Československa na základě mezistátní dohody podepsané právě před 67 lety. První železniční transport přijel do Žatce počátkem roku 1947, přičemž do Československa začali přijíždět nejen ti, kteří žili v SSSR, ale i ti, kteří se vraceli z nucených prací na bývalém území Třetí říše. Celkem se jednalo o zhruba 40 tisíc osob. Většina z nich byla usídlena v úrodných zemědělských oblastech, které byli nuceni opustit Sudetští Němci na Žatecku, Podbořansku a severní a jižní Moravě. Někteří Volyňští Češi zůstali v Sovětském svazu i po skončení druhé světové války. Téměř 2 000 Volyňských Čechů přišlo do Česka v další reemigrační vlně před dvaceti lety.

Situace Volyňských Čechů, žijících ve vesnicích v bývalém Sovětském svazu pod německou okupační správou během druhé světové války, nebyla dobrá. Nacisté na Ukrajině vypálili několik set obcí a masakrovali obyvatelstvo. Dne 13. července 1943 byla Němci přepadena a vypálena obec Český Malín, přičemž lidé včetně starců, žen a dětí byli upálení zaživa.

Památku této události si připomenou účastníci pietního aktu u památníku před žateckým městským hřbitovem. Koná se tuto sobotu, 13. července, od 11 hodin.

Autor: Petr Kinšt

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Droužkovičtí motorkáři pořádají 5. vyjížďku a benefiční akci ve prospěch tří nemocných dětí z Chomutovska
13

Drsní motorkáři rozpřáhnou náruč, aby pomohli třem nemocným dětem

Ilustrační foto.

Opilý řidič boural dvakrát. Poškodil strom a kříž s Ježíšem

Zájemce sveze v sobotu vlak tažený parní lokomotivou

Žatec - Šlechtična zastaví na žateckém nádraží cestou do chomutovského depozitáře.

Město pošle 15 tisíc korun na tradiční degustaci piv při Dočesné

Žatec - Dvoudenní ochutnávka probíhá každý rok. Účastní se jí odborníci i laická veřejnost.

Z ozdoby v parku v Lounech zmizela část dlažby

Louny – Nenechavci se hodily dlažební kameny, které tvoří chodníčky. 

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení