VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevzali vás na vysokou? Rok nemusíte proflákat

Okres Louny - Většina maturantů má v plánu pokračovat ve studiu na vysoké škole. Co dělat, pokud dopis ze školy nepřináší dobré zprávy?

29.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Plíhal Libor

Studenti, kteří nejsou přijati ke studiu na vysoké škole, mají několik možností. Jednou z nich je i nástup do zaměstnání, pro většinu však jde o poměrně krajní variantu.

Mezi další možnosti, které se maturantům nabízejí, patří pomaturitní studium cizích jazyků či studium takzvaného nultého ročníku VŠ. Zatímco první z možností vám zlepší jazykovou vybavenost a zachová i status studenta, nultý ročník VŠ vás o něj připraví. Tyto kurzy vás sice komplexněji připraví na další studium, jejich cena ale také bývá o poznání vyšší. Student si také musí sám platit zdravotní a sociální pojištění.Není tak od věci spojit obě možnosti do jedné a docházet do dvou kurzů zároveň.

„Poté, co jsem se nedostala na žurnalistiku ani politologii, jsem šla na pomaturitní studium,“ vzpomíná dvaadvacetiletá Hana Tarmanová, která stejnou situaci řešila před dvěma roky. Kdyby šla do práce, neměla by tolik času na přijímací zkoušky a dost možná by se rok nato na vysněnou politologii nedostala.

Tuto domněnku nepřímo potvrzuje i příběh třiadvacetileté Martiny Čechové z Loun. „Hned po maturitě jsem šla rovnou na roční pomaturitní studium cizího jazyka a další rok jsem strávila v práci. Až potom jsem se zkoušela poprvé dostat na VŠ, což nevyšlo a úspěšná jsem byla až za rok,“ říká Čechová, nyní úspěšná studentka divadelních věd.

V neposlední řadě se také vyplatí zauvažovat nad podáním odvolání proti výsledkům přijímacích zkoušek. Zdaleka ne všichni přijatí studenti se totiž doopravdy zapíší, takže podání odvolání v každém případě má smysl.

Ondřej Topinka

Jak to řešili jiní studenti?


Daniel Machill, Louny
Hlásil jsem se na design a ilustraci, ale pro velký zájem jsem se nedostal. Tak jsem začal pracovat v Praze na hlavní pracovní poměr a letos jsem se hlásil na DAMU na scénografii. Opět to nevyšlo, a tak stále pracuji a příští rok se hlásím opět na scénografa.

Markéta Válková, Chomutov
Přihlášky jsem poslala do Prahy a Plzně na všeobecné a zubní lékařství, ale nevyšlo to. Určitě budu psát odvolání, ale v nejhorším případě počítám s nultým ročníkem v Mariánských Lázních. Prý mají vysokou úspěšnost a já se za rok určitě hodlám hlásit znovu.
29.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrální náměstí Svobody v Žatci.

Teplárenskou stále šetří policie, proti sankcím se odvolala

Den památek v Žatci: zábavná připomínka odhalení a stržení sochy císaře Josefa II. na náměstí.

Při oslavě památek v Žatci měli lidé největší zájem o synagogu

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Terezín, Ústecký kraj - V areálu Památníku Terezín složilo 39 nových příslušníků HZS Ústeckého kraje služební slib.

Naši prvňáci ze ZŠ Petrohrad - Černčice

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Měla jsem štěstí, knížka je na světě, říká nová lounská autorka

Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení