VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veronika Kašáková ukazuje cestu lidem z dětských domovů

Žatec, Praha - Krásná a úspěšná žena se zapojila do projektu Začni správně pro mladé lidi z těchto zařízení, který vznikl v minulém roce a významně se na něm podílí i Dětský domov v Žatci.

19.2.2015
SDÍLEJ:

Pětadvacetiletá Veronika Kašáková (vlevo) na setkání k projektu Začni správně v Praze, jehož se zúčastnili i mladí lidé ze Žatce. I ona vyrůstala v dětském domově na Chomutovsku a později to dotáhla až do finále soutěže Česká Miss.Foto: Miroslav Lepeška

Když se člověk stane dospělým a opouští svůj domov, nebývá to zpravidla lehké. Musí si vytvořit nové zázemí, najít bydlení, mít práci a k tomu i potřebnou kvalifikaci. Často mladému člověku v počátcích samostatného života pomáhá jeho rodina.

Zároveň je tu ale i řada mladých lidí, kteří vyrůstali bez rodinného zázemí nebo jim původní rodina z jakýchkoli důvodů není schopna pomoci. Pro ně bývá tento start do života ještě daleko obtížnější.

Právě pro ně vytvořil tým Yourchance speciální projekt s názvem Začni správně, který odstartoval před rokem, v lednu 2014. První čtyři společná tématická setkání probíhala v Dětském domově v Žatci, další pak v komunitním centru Dětského domova Ledce, ale i na půdě Zemědělské univerzity v Praze a naposledy to bylo v závěru letošního ledna pražském Green-Yacht hotelu. Tentokrát téma znělo: když nevíš, kam plout, žádný vítr není dost příznivý. Setkání se uskutečnilo za velké účasti dětí, mentorů a také speciálního hosta - finalistky Miss 2014 Veroniky Kašákové, dříve také „holky z děcáku" ve Vysoké Peci u Chomutova.

Osobní zkušenost 

V Praze se sešlo asi třicet účastníků projektu i nových zájemců. Na jejich tvářích se odrážela zvědavost a nedočkavost i vzhledem k překvapení, které program sliboval. Tím byla zmíněná finalistka České Miss 2014. Podělila se se všemi přítomnými o zkušenosti ze začátků svého samostatného života i o zážitky ze svého dětství, kdy vyrůstala v dětském domově. Dodneška jej považuje za svůj přístav bezpečí a často se také do něho vrací. Už kvůli tomu, aby dodala odvahu a chuť do života i ostatním dětem, kteří jako ona budou jednoho dne chtít vykročit správně.

Díky uvedenému projektu se lidé, kteří strávili většinu svého dětství v dětských domovech nebo vyrůstali v problematických rodinách, mohou pravidelně setkávat s odborníky, kteří jsou schopni jim poskytnout potřebnou pomoc. Jedním z nejdůležitějších je právě mentor, se kterým se mohou mladí lidé radit v jednotlivých krocích svého života, učit se správně rozhodovat či řešit obtížné situace. Psycholog pomáhá analyzovat osobní či rodinné problémy, odborník přes finance dobře vycházet s penězi a vytvářet rodinný rozpočet. Jiní specialisté dokáží pomoci při nalezení vhodného samostatného bydlení a pracovního místa, případně umožní doplnit potřebnou kvalifikaci. Pro účast na projektu je však nezbytná jediná podmínka: člověk by měl o pomoc stát a projevit ochotu spolupracovat.

„V současné době již máme dvacet lidí zapojených do tohoto programu a čtyři z nich už podnikají první samostatné kroky. Doufejme, že vydrží a že naleznou dobré uplatnění v osobním i pracovním životě," upřesnila Jaroslava Kohoutová, bývalá ředitelka Dětského domova v Žatci a členka expertního týmu projektu Začni správně.

Alla Želinská

Autor: Redakce

19.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté rozehráli okresní přebor, nováček z Vrbna rozstřílel Vroutek

Ilustrační foto.

Auto ve Vroutku vjelo na přejezd a střetlo se s vlakem

Pamětní deska Ladislavu Novákovi už je na jeho rodném domě

Louny – Fotbalová legenda se narodila v Říční ulici. V Lounech nese Novákovo jméno i fotbalový stadion.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

49 let po vpádu "spřátelených vojsk". Připomeňte si...

Okres Louny - Konec takzvaného Pražského jara byl náhlý a na desítky let uvrhl český národ do područí Sovětského svazu.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení