VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový zákon o vyvlastňování by mohl zrychlit výstavbu silnic

OKRES LOUNY - Výstavba silnic v okrese Louny by se v budoucnu mohla výrazně zrychlit.

22.10.2007
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Skupina poslanců ODS a ČSSD navrhuje změnit nyní platný zákon o vyvlastnění tak, aby se příprava veřejně prospěšných staveb zrychlila. To by mohlo mít vliv na chystané stavby rychlostních silnic, které procházejí okresem Louny: R7 Praha – Chomutov a R6 Praha – Karlovy Vary – Cheb. Právě problémy při vykupování pozemků spojené s několikaletým vyvlastňováním značně zdržely například výstavbu mimoúrovňové křižovatky u strategické průmyslové zóny Triangle na Žatecku, která se v budoucnu stane součástí R7.

Nově by ze zákona o vyvlastňování mělo podle návrhu zmizet ustanovení, podle kterého má žaloba vyvlastňované osoby na vyvlastňovací rozhodnutí odkladný účinek. O odkladném účinku žaloby bude však moci nadále rozhodnout dotyčný soud. Návrhem novely se bude na některé z příštích schůzí zabývat Poslanecká sněmovna. Zákon by měl nabýt účinnosti dnem vyhlášení. Pokud někdo, komu soud nařídil vyvlastnění pozemku, již toto rozhodnutí zažaloval, pak odklad zanikne dnem nabytí účinnosti novely.

Rozhodnutí může trvat i řadu let

Navrhovatelé argumentují tím, že může trvat několik let, než se strany dočkají konečného rozhodnutí soudu. Protože do okamžiku nabytí právní moci nelze podat žádost o stavební povolení, může se stavba protáhnout proti plánu i o několik let. To byl přesně případ křižovatky silnic Praha – Chomutov a Most – Plzeň. „Vycházíme zejména z toho, že o vyvlastnění je rozhodnuto už v procesu územního plánování. To vyvlastňovací řízení, které se vede v rámci stavebního řízení, tak je de facto jen spor o peníze, o úhradu a její výši,“ řekl ČTK jeden z předkladatelů návrhu poslanec František Dědič.

V okrese Louny se počítá s výstavbou rychlostní silnice R7, která by měla na území Ústeckého kraje být hotova v roce 2010. S dokončením silnice R6 na Podbořansku se počítá kolem roku 2011. Nedostatek peněz, které dříve tyto stavby brzdily, byl zřejmě odstraněn. Obě by měly být financovány hlavně z dotací Evropské unie, částečně z půjčky. Brzkou stavbu silnic by tak už mohly ohrozit jen problémy při výkupech pozemků.

22.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek.

Žatec zaplatí za městskou hromadnou dopravu o milion víc

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lokomotiva přehrála Lovce, Lovosice poprvé ztratily

Louny /FOTO/ – Lounští házenkáři zvítězili nad dosud neporaženou rezervou Lovosic 30:27.

Žena nechtěla pustit bývalého přítele do bytu, vnutil se tam násilím

Okres Louny - Neodbytnému muži nyní v krajním případě hrozí až dva roky vězení.

Domácnosti v Lounech osloví tazatelé kvůli výzkumu

Louny - Zkoumání má přinést nové poznatky o vztazích v české společnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení